manutd.com

Anthony Elanga ukończył ostatni sezon z przytupem w Manchesterze United i wierzy, że doświadczenie, które zdobył, reprezentując Szwecję w finałach Mistrzostw Europy U-17 pomoże mu, gdy wróci do treningów w klubie.

17-letni zawodnik był w swojej najlepszej formie podczas turnieju w Irlandii, zdobywając 2 gole przeciwko Francji i tocząc bój ze swoim klubowym kolegą Tedenem Mengim w fazie grupowej.

Stało się to za sprawą 22 imponujących występów w Akademii “Czerwonych Diabłów”. W nich zdobył 4 bramki i zagrał świetnie z Newcastle United, prowadząc drużynę do wygranej. Za wsparcie i rady, które otrzymał w trakcie sezonu, podziękował trenerowi Neilowi Ryanowi.

– To jeden z najlepszych turniejów, na których byłem. To zawsze jest dla mnie zaszczyt reprezentować mój kraj, choć nie osiągnęliśmy oczekiwanych wyników, strzelenie dwóch bramek przeciwko Francji uczyniło go jeszcze bardziej wyjątkowym dla mnie.

– Grałem wysuniętego napastnika na turnieju, dali mi więcej swobody w grze na przodzie. To sprawiło, że poczułem się naprawdę szczęśliwy, zdobywając te dwie bramki, a w ostatnim meczu stanąłem przeciwko Tedenowi. Mimo że przegraliśmy, wszyscy zagraliśmy dobrze w trzech meczach, a ten przeciwko Anglii był jeszcze bardziej wyjątkowy, ponieważ był to mecz przeciwko moim kumplom i był to naprawdę dobry mecz.

Elanga urodził się w Hyllie w Szwecji, jego ojciec, Joseph, był zawodowym piłkarzem Malmo i reprezentował Kamerun w finałach Pucharu Świata w 1998 roku.

– Mój tata grał w piłkę nożną i zawsze dawał mi rady. Chciał, żebym stał się lepszą osobą na boisku i poza nim i zawsze zachowywał się profesjonalnie, gdziekolwiek jestem, ponieważ ludzie patrzą na ciebie i cię osadzają. Więc musisz być skupiony.

Neil Ryan bardzo mi pomógł, odkąd byłem w wieku 16 lat. Dał mi dobre rady i poprawił mnie jako zawodnika, nie tylko na boisku, pomógł mi psychicznie i jak zachować się poza boiskiem.

– Następny sezon będzie wspaniały i naprawdę nie mogę się doczekać. Jest wiele możliwości, jak widziałeś takich jak Mason Greenwood czy Tahith Chong. Więc musisz się skupić, wiedzieć, czego chcesz w życiu i dostać to. Powtarzam to sobie każdego dnia. Wszystko jest możliwe, muszę tylko ciężko pracować.

Oprócz Elang i Mengi, także Charlie McCann był na mistrzostwach Europy U-17. Postanowił opowiedzieć o wrażeniach z turnieju:

– To było dobre doświadczenie grać w międzynarodową piłkę nożną. To co innego niż piłka klubowa, więc zdobywasz nowe doświadczenie i wiele się uczysz.

– Turniejowa piłka nie jest taka, jak wtedy, gdy grasz w swoim klubie. Uczysz się, jak grać w inny sposób niemalże i prawdopodobnie nauczysz się, jak wygrywać mecz w inny sposób, kiedy nie grasz w danym momencie najlepiej, ale nadal jesteś w stanie wyszarpać cenne punkty.

Dylan Levitt przedostał się do pierwszego składu Walii po tym, jak zaimponował trenerowi Ryanowi Giggsowi na obozie treningowym, a Lee O’Connor był kluczową postacią reprezentacji Irlandii, która niedawno zakończyła na czwartym miejscu turniej w Tulonie, po przegranej z Brazylią w półfinale. Nastoletni pomocnik Arnau Puigmal oraz bramkarze Matej Kovar i Ondrej Mastny również otrzymali powołania do kadr na odpowiednich poziomach wiekowych.

Dyskusja