Premier League

Kibice Manchesteru United byli zaangażowani w najwięcej aresztowań, gdzie rasizm był głównym czynnikiem obciążającym w porównaniu z jakimkolwiek innym klubem w Anglii.

Dane opublikowane przez Stowarzyszenie Prasowe pokazują, że 27 osób zarejestrowanych przez policję to kibice „Czerwonych Diabłów”, którzy zostali zatrzymani w ciągu czterech lat, licząc od sezonu 2014/15.

Kluby Championship Leeds United i Millwall FC miały po 15 aresztowanych kibiców.
Leicester City i Chelsea odpowiednio 14 i 13 nieprzyjemnych incydentów.

Manchester United zwrócił uwagę na fakt, że ich duża frekwencja oznaczała, że odsetek rasistów był znikomy. Do całej sytuacji postanowił odnieść się rzecznik klubu:

– Nie ma miejsca na rasizm w naszej grze ani w całym społeczeństwie, a my staramy się uwolnić piłkę nożną od wszelkich form dyskryminacji, czy to poprzez naszą własną kampanię „All Red All Equal”, czy też w ramach wsparcia dla innych organizacji.

– Ta statystyka dotyczy znikomego procentu naszej bazy meczów. Nie odzwierciedla ona w żaden sposób poglądów ani zachowań naszych fanów jako całości. Kontynuujemy monitorowanie i współpracę z władzami, aby próbować zidentyfikować i wyeliminować wszelkie formy zachowań dyskryminacyjnych i podejmujemy odpowiednie działania.

Podaję się, że wśród 72 tys. kibiców na każdym meczu na Old Trafford jest 69 tys. kibiców domowych, przy czym na każdy mecz wyjazdowy przypada co najmniej 3 tys. kibiców Man Utd.

Dane wskazują na łączną liczbę 107 aresztowań, w których w sezonie 2014/15 odnotowano rasizm, po roku liczba ta wzrosła do 114. Następnie liczba ta spadła w ciągu kolejnych dwóch sezonów, z 94 aresztowaniami odnotowanymi w latach 2015/16 i tylko z 75 incydentami rok później.

Reprezentant Anglii Raheem Sterling twierdził, że był obrażany przez kibiców podczas meczu Manchesteru City z Chelsea Londyn w zeszłym sezonie. Prokuratura ogłosiła w kwietniu, że nie ma wystarczających dowodów na to, że słowa użyte przez fana „The Blues” były nacechowane rasistowską agresją. Kibic Tottenhamu otrzymał czteroletni zakaz piłkarski i grzywnę w wysokości 500 funtów za rzucenie skórką od banana w Pierre-Emericka Aubameyanga w grudniu ubiegłego roku.

Organizacja „Kick It Out” poinformowała w listopadzie ubiegłego roku, że w sezonie 2017/18 otrzymano 520 zgłoszeń o dyskryminacyjnych nadużyciach, co stanowi wzrost o 11% w stosunku do poprzedniej kampanii.

Dyskusja