Getty Images

Miniony sezon, który Manchester United ukończył na szóstym miejscu w fatalnym stylu, w ciągu roku spowodowała spadek wyceny akcji klubu o jedną trzecią, do poziomu 2,25 miliardów funtów.

Podczas gdy klub z Old Trafford odnotował rekordowe przychody w wysokości prawie 600 milionów funtów we wrześniu ubiegłego roku, akcje na giełdzie nowojorskiej gwałtownie spadły w tym samym okresie. W sierpniu ubiegłego roku, akcje Manchesteru United były notowane na poziomie 21,82 funtów (26,20 dolarów), wyceniając wartość klubu na poziomie 3,51 miliardów funtów. W ubiegły piątkowy wieczór było to już zaledwie 14,24 funtów (18,08 dolarów). W związku z tym obecna wartość klubu to około 2,25 miliardów funtów.

 Manchester United have seen over $1billion wiped off the value of the club since last season began

Grafika: The Sun

Niezadowoleni fani mają teraz nadzieję, że załamanie giełdy zwiększy presję na rodzinie Glazerów, aby sprzedać klub, który kupili w kontrowersyjnym przejęciu za 790 milionów funtów. Niedawno kibice wyszli na ulice, aby zademonstrować przeciwko amerykańskim właścicielom.

W ostatnich tygodniach miała też miejsce rosnąca kampania w mediach społecznościowych, mająca na celu ponowne pociągnięcie do odpowiedzialności Glazerów. Man Utd odpowiedział, odwołując programy telefoniczne w swoich stacjach telewizyjnych z powodu obaw, że kibice zadzwonią, aby uwolnić swój gniew.

Klub dalej pozostaje z długiem wynoszącym 500 milionów funtów, ponad 14 lat po tym, jak obecni właściciele zaciągnęli kredy, aby sfinansować przejęcie Manchesteru United.

W tym czasie 1 miliard funtów został “wyjęty” z klubu na obsługę długów i spłatę rocznej dywidendy dla Glazerów. Kibice uważają, że pieniądze powinny były zostać wydane na utrzymanie zespołu na szczycie europejskiej piłki.

Drużynę tego lata uzupełnili Daniel James i Aaron Wan-Bissaka, którzy łącznie kosztowali 70 milionów funtów. Większość fanów obawia się, że będzie to bolesny proces odbudowy, ponad sześć lat po tym, jak sir Alex Ferguson zdobył ostatnie mistrzostwo kraju dla Manchesteru United.

Ponad 500 milionów funtów zostało zainwestowanych w rynek transferowy od czasu przejścia na emeryturę Fergusona, a fundusz płac jest obecnie najwyższy w światowej piłce nożnej, ale brytyjscy kibice uważają, że teraz płacą cenę modelu własności Glazerów.

Zielono-złota kampania, która wykorzystała kolory klubu założycielskiego Man Utd, Newton Heath, jako środek protestu, wysłała potężny, ale ostatecznie daremny przekaz.

Dyskusja