Ole Gunnar Solskjaer odbył swoją pierwszą pomeczową konferencję prasową przed nadchodzącym sezonem 2019/2020. Norweg zasiadł do rozmowy z dziennikarzami po wygranym, sparingowym meczu z Perth Glory 2:0. 

KONFERENCJA PRASOWA SOLSKJAERA PO MECZU Z PERTH GLORY

Wydaje mi się, że to perfekcyjny start dla twojego zespołu. Każdy z piłkarzy rozegrał 45 minut, a dodatkowo zachowaliście czyste konto.

– Tak, jesteśmy szczęśliwi. Chodziło przede wszystkim o kontynuowanie naszej dobrej pracy, pracy nad przygotowaniem kondycyjnym. Większość zaliczyła 45 minut. Na boisku trzeba biegać i pracować. Spróbowaliśmy kilku nowych rzeczy. Zagraliśmy przeciwko dobrze zorganizowanej drużynie, która utrudniła nam tworzenie sytuacji. Koniec końców, zrobiliśmy wystarczająco dużo.

Ashley Young był kapitanem w pierwszej połowie, Juan Mata pełnił tę rolę w drugiej. Czy została już podjęta decyzja, kto będzie pierwszym kapitanem drużyny?

– Kapitan nie został jeszcze wyznaczony. Mamy kilka możliwości. Ogłosimy to z początkiem sezonu. Chcemy dokonać dobrego wyboru, poczekać, co przyniesie obóz przedsezonowy. Do momentu wyboru kapitana tę funkcję pełnił będzie Ashley Young.

Czy Paul Pogba również będzie brany pod uwagę w wyborze kapitana?

– Tak.

Czy bramka Marcusa Rashforda była przykładem tego, czego spodziewasz się po nim na pozycji napastnika Manchesteru United?

– Miło było zobaczyć tego gola, ponieważ nie miało to nic wspólnego z typowymi bramkami Marcusa. Zazwyczaj zdobywa przepiękne gole. Rozmawiałem z nim na temat dodania do swoich statystyk mniej urodziwych, a bardziej instynktownych bramek. To było wspaniałe wykończenie. Nie uderzył tej piłki perfekcyjnie, ale jeśli poślesz ją nisko i mocno, zawsze jest szansa, że wpadnie ona do bramki. Popisał się instynktem. Poświęca temu aspektowi wiele czasu.

W jaki sposób sprawić, żeby ktoś strzelał gole?

– Po prostu musisz to mieć. Najważniejsze jest poczucie, że piłka może wpaść do bramki. Jako napastnik powinieneś to mieć. Marcus Rashford to ma.

Widzieliśmy, jak Luke Shaw opuścił murawę w drugiej połowie. Doznał urazu ścięgna udowego?

– Tak, to prawda. Poczuł lekkie naciągnięcie ścięgna. Zachowaliśmy ostrożność. Po tym, jak zasygnalizował uraz, wykonał kilka dodatkowych sprintów. Wydaje mi się zatem, że nie jest to poważna kontuzja.

Powiedziałeś, że Paul Pogba będzie brany pod uwagę przy wyborze kapitana na następny sezon. Mógłbyś wyjaśnić dlaczego?

– Nie wydaje mi się, że muszę tłumaczyć to po raz kolejny. Przedyskutujemy ten wątek później.

Jeśli Luke pozostałby na boisku, panowało odczucie, że to Paul Pogba opuści murawę.

– Mówiąc szczerze, nie trenował tak dużo jak inni. Gdy Luke zasygnalizował uraz, Paul został na boisku. Nie musiał biegać po całym boisku, aby się zarzynać. Dobrze to rozegrał.

Romelu Lukaku opuścił spotkanie z Perth Glory. Oczekujesz, że wyzdrowieje do środy? Słyszymy spekulacje na temat jego przyszłości i negocjacji z Interem Mediolan. Myślisz, że będzie on piłkarzem Manchesteru United w nadchodzącym sezonie?

– Jest wiele spekulacji… Tak, powinien być gotowy na środowe spotkanie. Brał udział we wczorajszym treningu, ale nie chcieliśmy ryzykować jego zdrowia.

Czy będzie piłkarzem United na początku przyszłego sezonu?

– Zobaczymy, gdy sezon się rozpocznie. Nie otrzymaliśmy żadnych ofert, które rozważamy.

Co musi się stać, aby twój pierwszy, pełny sezon w roli pełnoprawnego menedżera był udany?

– Gdy jesteś w Manchesterze United, twoim celem są trofea. Możemy je zdobyć. Jeśli usiądziemy do rozmowy za dziewięć lub dziesięć miesięcy i będziemy mieć na swoim koncie trofeum, uznam sezon za udany.

Prawdopodobnie usłyszysz to pytanie w ciągu kilku następnych dni, ale… Czy jest jakiś progres w sprawie nowych transferów?

– Myślę, że musicie porozmawiać z Edem i pozostałymi. Na ten moment nie mogę wam udzielić żadnych informacji.

Czy jesteś optymistą w kwestii kolejnych wzmocnień?

– Wyczucie czasu jest oczywiście problemem. Jak powiedziałem, pracujemy nad tym. Tak, jesteśmy optymistami.

Wielu piłkarzy znalazło się dzisiaj na boisku, w tym dwóch nowych. Czy ktoś szczególnie ci zaimponował?

– Obaj nowi spisali się dobrze. Młodzi zawodnicy, czyli Mason, Angel, James, Chongy, również pokazali, że w przyszłości mogą być graczami Manchesteru United. Ci bardziej doświadczeni wykonali swoje zadanie. Większość rozegrała po 45 minut. To był profesjonalny sparing w wykonaniu wszystkich.

Jak się czuje Mark Dempsey [członek sztabu szkoleniowego – wyj. red.]?

– Został wypisany ze szpitala. Odwiedziłem go dzisiaj i razem zdecydowaliśmy, że najlepszy dla niego będzie powrót do domu i odpoczynek. Zobaczymy się po powrocie, w Manchesterze.

Dyskusja