soccerbible.com

Premier League szykuje zmianę w zasadach klasyfikacji ligowej w sezonie 2019/20. Po raz pierwszy w historii pod uwagę wzięte zostaną bezpośrednie mecze pomiędzy zainteresowanymi drużynami. W hierarchii będą one jednak na czwartym miejscu.

Choć takie rozwiązanie stosowane jest w wielu ligach europejskich, Premier League skorzysta z niego dopiero po raz pierwszy. Bezpośrednie mecze między dwoma zespołami będą brane pod uwagę w sytuacji, gdy obie drużyny będą miały taką samą liczbę punktów, równy bilans bramek oraz równą liczbę strzelonych goli.

Działając według poprzednich zasad, w wyżej opisanej sytuacji (to znaczy równej liczbie trzech wymienionych wartości), obie drużyny musiałyby spotkać się w dodatkowym meczu. Nowe zasady jeszcze bardziej zmniejszają prawdopodobieństwo rozegrania ligowego play-offu.

Drużyna, która ma lepszy bilans w meczach bezpośrednich (np. wygrała 3:0 i przegrała 0:2), będzie klasyfikowana wyżej w tabeli. Jeśli obie drużyny w bezpośrednich starciach zdobędą tyle samo bramek, będzie decydowała liczba goli zdobytych na wyjeździe (porażka 1:2 w delegacji i zwycięstwo 1:0 u siebie da więc wyższą pozycję) – analogicznie jak w dwumeczach europejskich pucharów.

Dopiero wówczas, jeśli i wtedy nie będzie dało się rozdzielić obu zespołów (np. 0:2 i 2:0), zostanie zorganizowany dodatkowy mecz na neutralnym gruncie, o dacie którego poinformuje po zakończeniu sezonu Premier League.

Należy zaznaczyć, że prawdopodobieństwo zaistnienia takiej sytuacji jest bardzo nikłe i praktycznie niemożliwe jest, byśmy byli świadkami zastosowania zasady bezpośrednich meczów. Kontrastuje to np. z hiszpańską La Ligą, gdzie wyniki uzyskane w starciach z konkurentami mają priorytetowe znaczenie przy równej liczbie punktów dwóch drużyn.

Dyskusja