Menedżer Manchesteru United tradycyjnie po odbytym meczu spotkał się z dziennikarzami na konferencji prasowej, aby tym razem przeanalizować wygraną  jego podopiecznych 4:0 z Leeds United.

KONFERENCJA PRASOWA SOLSKJAERA PO MECZU Z LEEDS UNITED

Wielu piłkarzy zanotowało dzisiaj świetne występy, w tym Mason Greenwood. Spisał się naprawdę dobrze. Co myślisz o jego grze?

– Jesteśmy zachwyceni z bramki, którą zdobył. To ważne dla napastnika, aby zdobyć takiego gola. Zawsze mówiliśmy i wiedzieliśmy, że jest w stanie je strzelać. Pierwszy gol zdejmie z niego ciężar. Jest ruchliwy, inteligentny. Będzie bardzo dobrym piłkarzem w młodym wieku.

Na jakiej pozycji go widzisz?

– Może grać na każdej pozycji w ataku, myślę, że nawet na czterech. Może grać jako dziesiątka, jako siódemka, jedenastka i dziewiątka. To piłkarz obunożny, zatem może grać wszędzie w pierwszej linii.

Czy widzisz w nim piłkarza Manchesteru United? Wiem, że ma dopiero 17 lat, jest bardzo młody. Bycie obunożnym piłkarzem w tak młodym wieku to coś nadzwyczajnego.

– Jest naturalny w grze obiema nogami. Może strzelać karnego lewą i prawą nogą. Wykonywać rzuty wolne z prawej i lewej strony. Jest prawie tak jak mówisz, jego obie nogą są niemal identyczne. Być może jest to bardziej 51% na korzyść prawej i 49% na lewą. Widzicie w nim utalentowanego chłopaka. Wykorzystuje każdą szansę, aby być piłkarzem Manchesteru United. Musi trzymać się z dala od kontuzji, być profesjonalistą. Wtedy jestem przekonany, że chwyci okazję, ponieważ Mason [Greenwood] posiada wszystko, aby tak się stało.

Kiedyś Marcus Rashford przyznał, że nie do końca widzi się na dziewiątce. Czy ty widzisz go w tej roli w następnym sezonie, po tym jak do tej pory zdobył dwie bramki? Czy to wróży dobrze przed nadchodzącą kampanią?

– Tak. W przypadku Marcusa [Rashforda] jest tak samo, również może grać na każdej pozycji w ataku. Lubi schodzić do lewej strony. Identycznie ma się sprawa z Anthonym [Martialem]. Obaj mogą grać na pozycji wysuniętego napastnika oraz skrzydłowego. Mogą występować również w parze, jeden jako dziesiątka, drugi jako dziewiątka. Czasami nawet na prawej stronie. Jak dla mnie, to wspaniałe mieć napastników, którymi można rotować, którzy mogą wymieniać się pozycjami. Nie powinniśmy ich przygważdżać do jednej pozycji. Są dobrymi piłkarzami. Widzą wolne przestrzenie.

Jak wygląda sytuacja z Romelu Lukaku? Ponownie nie wystąpił w meczu sparingowym, co może oznaczać, że grupa zacznie mu odjeżdżać pod względem przygotowania.

– Oczywiście. Nie jest to idealna sytuacja, gdy nie możesz brać udziału w sesjach treningowych. Romelu [Lukaku] nie trenował z nami wczoraj, więc opuścił mecz z Leeds. Minęła mu szansa na rozegranie 90 minut. Na tym etapie sezonu najważniejsze jest, aby każdy był zdrowy. Mamy nadzieję, że wkrótce będzie dla nas dostępny.

Jak przebiega rozwój Andreasa Pereiry? Jaką rolę będzie odgrywał w przyszłym sezonie?

– Wierzymy w tego chłopaka, zatem zaoferowaliśmy mu nowy kontrakt. Chce się uczyć, słucha naszych porad. Cokolwiek mu przekażesz, stara się przełożyć to na murawę. Zaprezentował w tym meczu kilka zachęcających zagrań. Dobrze spisywał się w poprzednim sezonie. Andreas [Pereira] rozegrał dobre spotkanie przeciwko PSG, zdobył fantastyczną bramkę w meczu z Southampton, wszedł na boisko w konfrontacji z Liverpoolem. Jest jednym z tych, od których oczekuję więcej podczas nadchodzącego sezonu. Gdy pozwoli mu się nabrać rytmu meczowego, rośnie jego pewność siebie.

Jak się czuje David de Gea? Dodatkowo, zaskoczyłeś nas wczoraj mówiąc, że do kadry dołączy Dean Henderson, podczas gdy myśleliśmy, że dołączy ponownie do Sheffield United. Jaki widzisz sens w jego angażu podczas zgrupowania w Singapurze?

– Na ten moment wrócił już do treningów w Anglii. Potrzebował 10 dni wolnego po występach na mistrzostwach Europy do lat 21. Trenował z nami przez pierwszy tydzień, ale potem potrzebował przerwy po meczach w kadrze U-21. Debatowaliśmy nad tym czy powinien podróżować i do nas dołączyć, czy może lepiej będzie jak zostanie w Anglii i tam będzie trenował. Pomyśleliśmy jednak, że najlepsze dla Deana [Hendersona], będzie dołączenie tu do nas.

– Z kolei David [de Gea] ma gorączkę, która pojawiła się dzisiaj, więc nie chcieliśmy ryzykować pogorszenia jego zdrowia. Mam nadzieję, że zagra przeciwko Interowi. Lee [Grant] jest również kontuzjowany, zatem dzisiaj mieliśmy do dyspozycji tylko dwóch bramkarzy.

Wracając do Masona, czy ma realną szansę na wyjściową jedenastkę w meczu z Chelsea podczas pierwszej kolejki nadchodzącego sezonu? Czy byłoby to dla niego zbyt wcześnie?

– Zdecydowanie ma taką szansę. Jest więcej niż uzdolniony. Zawsze będzie tam, gdzie trzeba, w polu karnym, kreując sytuacje. Nie powiem, że nie ma takiej możliwości. Jest ona nawet spora, jeśli podtrzyma swoją dyspozycję. Trudno nie wystawić graczy, którzy spisują się dobrze.

Ole, masz teraz w składzie dwóch obiecujących prawych obrońców, Diogo Dalota i Aarona Wan-Bissakę. Czy widzisz Dalota rywalizującego o tę pozycję z Wan-Bissaką, czy jednak dostrzegasz dla niego szansę nieco wyżej, w ataku? A może powinien walczyć z Lukiem o pozycję lewego obrońcy?

– Próbujemy zbudować skład, który ma przed sobą przyszłość. Diogo [Dalot] oraz Aaron [Wan-Bissaka] to prawi obrońcy, którzy mogą stać bardzo dobrymi piłkarzami. Diogo potrafi grać również na prawym skrzydle. Ta dwójka daje nam sporo możliwości. Grając razem na jednej stronie, mogą się wzajemnie asekurować. Ashley Young może grać po obu stronach, wywierając presję na Luke’a [Shawa], Aarona i Diogo. Nie ma się więc czym martwić.

Dyskusja