manutd.com

Jak przekazuje dziennikarz “The Times”, Paul Hirst, transfer Harry’ego Maguire’a do Manchesteru United może klub z Old Trafford kosztować łącznie nawet 150 milionów funtów, jeżeli weźmie się pod uwagę sumę odstępnego, jaką “Czerwone Diabły” zapłaciły za 26-latka, a także kontrakt, który zawodnik podpisał z 20-krotnym mistrzem Anglii.

Klub z Old Trafford, choć tego oficjalnie nie potwierdził, miał zapłacić za obrońcę Leicester City 80 milionów funtów, co sprawiło, że 26-latek został najdroższym defensorem w historii piłki nożnej.

Ponadto “Czerwone Diabły” oraz sam zawodnik zdecydowali się zawrzeć współpracę na 6 najbliższych lat, z opcją jej przedłużenia o kolejne 12 miesięcy, jeżeli klub wyrazi taką chęć. Zdaniem “The Times” Harry Maguire ma zarabiać na Old Trafford 190 tysięcy funtów tygodniowo, a więc znacznie więcej niż pobierał do tej pory z klubowej kasy Leicester City (75 tysięcy funtów tygodniowo).

Jeżeli więc wziąć pod uwagę tygodniówkę Anglika i pomnożyć ją przez maksymalny czas trwania zawartej między stronami umowy, to “Czerwone Diabły” na utrzymanie tego zawodnika wydadzą w tym okresie 69,16 milinów funtów. Łącznie z sumą odstępnego koszt zakupu i opłacania gaży piłkarza, koszt tego transferu może wynieść blisko 150 milionów funtów.

80 milionów funtów wydane z Harry’ego Maguire’a postawiło od razu Manchester United na szczycie listy klubów Premier League, które wydały najwięcej pieniędzy podczas tego okna transferowego. Razem z transferami Daniela Jamesa ze Swansea City i Aarona Wan-Bissaki z Crystal Palace, “Czerwone Diabły” miały już wydać 145 milionów funtów, a więc o nieco ponad 10 milionów funtów więcej niż druga w tym zestawieniu…Aston Villa (która zakupiła aż 12 piłkarzy).

Ze wspomnianych 80 milionów funtów, 9,45 milionów funtów ma trafić do Hull City, które sprzedając w 2017 roku do Leicester City Harry’ego Maguire’a za 17 milionów funtów, zapewniło sobie 15% z ewentualnej dalszej odsprzedaży Anglika. Także pierwszy klub 26-latka, Sheffield United, otrzyma skromny ułamek z tego transferu w postaci 500 tysięcy funtów, z racji na zapis w kontrakcie sprzedaży swojego zawodnika do Hull City przed pięcioma laty.

Paul Hirst zwraca także uwagę, że Harry’ego Maguire’a przed rokiem chciał ściągnąć do klubu z Old Trafford Jose Mourinho, ale wówczas nie udało się dojść do porozumienia w tej sprawie, a Anglik podpisał nowy kontrakt z “Lisami”. Ole Gunnar Solskjaer miał także dostrzec w 26-latku swój główny cel transferowy do wzmocnienia środka defensywy.

Zdaniem Paula Hirsta są trzy powody, dla których Norweg chciał tak bardzo zatrudnić piłkarza Leicester City. Pierwszym z nich jest umiejętność wyprowadzenia piłki z obrony i podawania jej do partnerów z formacji ofensywnych.

Po drugie Solskjaer chciał środkowego obrońcę, który miał już doświadczenie w grze w Premier League i na arenie międzynarodowej. Tymczasem Maguire rozegrał do tej pory w angielskiej ekstraklasie 108 spotkań, zaś w kadrze Anglii 20.

Z kolei po trzecie i być może najważniejsze, Norweg chciał go zatrudnić, z uwagi na jego cechy przywódcze. Reprezentant Anglii postrzegany ma być jako przyszły kapitan “Czerwonych Diabłów”.

Oferta Manchesteru United opiewająca na 80 milionów funtów miała zostać zaakceptowana przez Leicester City w ubiegły piątek. Piłkarz już od samego początku miał wywrzeć dobre wrażenie na swoim nowym klubie, gdy w sobotę w Carrington pojawił się na testach medycznych jedynie w towarzystwie agenta Kennetha Shepherda, dyrektora agencji Triple S, która także zajmuje się interesami m.in. Wayne’a Rooneya.

To miało pozytywnie zaskoczyć przedstawicieli Manchesteru United, którzy w ostatnim czasie często musieli spotykać się z całą grupą ludzi, którzy próbowali coś ugrać na transferze zawodnika, którego interesy prowadzili.

– Harry wyrobił sobie markę jednego z najlepszych środkowych obrońców w kraju, a ten ruch tylko to potwierdza. Jesteśmy pewni, że osiągnie wielkie rzeczy w United – mówił agent piłkarza, Kenneth Shepherd.

Po kilku godzinach testów medycznych w Carrington, Maguire przeszedł jeszcze odpowiednie prześwietlenia w pobliskim szpitalu. Następnie powrócił do ośrodka treningowego klubu z Old Trafford, aby udzielić swojego pierwszego wywiadu dla MUTV. Tam też zawodnik miał spotkać się z Paulem Pogbą, gdzie obaj uścisnęli sobie dłonie i ucięli pogawędkę.

Z kolei w niedzielę reprezentant Anglii spotkał się w ośrodku treningowym klubu z Old Trafford z Ole Gunnarem Solskjaerem, wziął udział w lekkiej sesji treningowej, zanim oficjalnie podpisał swój kontrakt i zaczął pozować do zdjęć.

Maguire spędził weekend w Lowry Hotel w Salford, ale spodziewanym jest, że zakupi posiadłość w północno-zachodniej części aglomeracji Manchesteru, gdzie zamieszka ze swoją narzeczoną, Fern Hawkins oraz ich czteromiesięczną córeczką, Lillie.

Transfer ten oznacza, że Ole Gunnar Solskjaer ma obecnie w składzie siedmiu środkowych obrońców, a tylko dwa miejsca do obsadzenia, przy czym Eric Bailly z powodu kontuzji kolana wypadł już co najmniej do Świąt Bożego Narodzenia. Victor Lindelof oraz Phil Jones najpewniej pozostaną w klubie. Axel Tuanzebe być może uda się na kolejne wypożyczenie, zaś Marcos Rojo i Chris Smalling mogą się obecnie najbardziej obawiać o swoją przyszłość w klubie z Old Trafford.

Anglik ma zaliczyć swój debiut w “Czerwonych Diabłach” już w nadchodzącym niedzielnym meczu Premier League przeciwko Chelsea. Najprawdopodobniej w środku obrony partnerować będzie mu Victor Lindelof.

Dyskusja