Felieton Andy’ego Mittena: czy Old Trafford potrzebuje modernizacji, nawet kosztem zmiany nazwy?

76 tysięcy miejsc. Tylu kibiców jest w stanie pomieścić Old Trafford. Osób chętnych do zobaczenia na żywo “Czerwonych Diabłów” jest jednak znacznie więcej. Oznacza to, że stadion potrzebuje modernizacji, a co za tym idzie pieniędzy. Czy Manchester United powinien pozwolić na zmianę nazwy Old Trafford w celu np. sfinansowania jego rozbudowy? Na pytanie to w swoim felietonie próbuje odpowiedzieć Andy Mitten.

Felieton Andy’ego Mittena – pisownia oryginalna

“Przedstawiciele Manchesteru United powiedzieli, że nigdy nie pozwolą na nabycie praw do nazwy Old Trafford, ale ja sprzedałbym je za 60, 70, 80 milionów funtów rocznie” – powiedział Gary Neville, były obrońca Manchesteru United, podczas podcastu Stana Collymore’a.

“Zakładając, że z 800 milionów funtów wygenerowanych przez 10 lat, każde miejsce na Stretford End będzie kosztowało 10 funtów i część biletów pójdzie do młodych ludzi… większość Stretford End będzie trzęsło się od głodnych, dzikich indywidualności, które będą kolejną generacją napędzającą kibiców United oraz pozwolą (lokalnym) społecznościom z Hulme, Stretford, Broughton oraz Salford i Ordsall dostać się na Old Trafford.”

To pozytywne poczucie. Old Trafford było zapełnione praktycznie podczas każdego ligowego meczu od 1992 i przez ten czas czterokrotnie było rozbudowywane do obecnej pojemności 76 tysięcy osób. Wciąż jednak nie jest to wystarczająco dużo miejsc.

Populację meczu stanowią starsze osoby, a przez to lokalne dzieciaki mają problem z otrzymaniem biletów, żeby kibicować swojemu klubowi, kiedy przytłaczająca większość miasta jest za Manchesterem City. Jako dziecko jeździłem na Old Trafford zapełnionymi autobusami, od dłuższego są one puste od fanów, idących obejrzeć piłkarski mecz na stadionie. United podpisuje umowy z młodymi graczami z okolic wspomnianych przez Neville’a, jednak nigdy nie poszli oni na mecz, a przynajmniej dopóki nie dołączyli do klubu.

Lokalna młodzież jest oddzielona od klubu już przy drzwiach. Niektórzy z nich wolą zapytać się kibica czy mogą popilnować jego samochodu, niż pójść z nimi na stadion.

Jedynym powodem dlaczego Salford City Neville’a odnosi na tym polu sukcesy, to przyciąganie tych kibiców, którzy nie są w stanie dostać biletu, by zobaczyć Man United. A nie można ich dostać, bo nie jest to łatwe. Trzeba kupić karnet i być członkiem klubu kibica, żeby dostać się na mecz, który odbędzie się za sześć tygodni. To wiele więcej od płacenia przy wejściu, jak ja to robiłem w latach 80-tych.

Przeczytaj również:  The Athletic: dlaczego Edinson Cavani prawdopodobnie nie zostanie w Manchesterze United na kolejny sezon

Siedziałem obok chłopaka i jego taty z Salford, obydwaj kibice Man United, ostatnio na meczach przeciw Leeds United. Zapłacili 125 funtów za bilet na dorosłego i 65 funtów za dziecko. Później zrobiło się z tego 1000 funtów za jeden bilet dla osoby dorosłej na Old Trafford. Ojciec ten zrzekł się tego, w zamian za oglądanie na stadionie piłki nożnej na niższym poziomie.

Manchester City życzy sobie mniej za bilet i oferuje hojne, rodzinne opcje na trybunach.

Neville ma rację, ale ceny biletów nie są już dla fanów United najistotniejszą sprawą jak to było 10 lat temu. Kiedy Glazerom udało się dokonać kontrowersyjnego przejęcia w 2005, ceny biletów poszybowały w górę i działo się tak przez kolejne pięć lat, ale już nie przez kolejne dziewięć lat. Siedzenie na na niższych poziomach Stretford End kosztuje 36 funtów. Są zniżki dla dzieci i kibiców poniżej 18-tego i 20-tego roku życia. Osoby poniżej 16-tego r.ż. płacą 13 funtów za miejsce w jednej z części stadionu. To dobra cena.

Problem nie jest cena, problemem jest dostępność. United powinno zrobić dwie rzeczy, żeby naprawić ten problem. Po pierwsze klub powinien pozwolić na stanie na Old Trafford. Postępy w tym kierunku trwają. W końcu stojące oglądanie meczu na stadionie może, pozwolić na zwiększenie jego pojemności.

Przeczytaj również:  Bruno Fernandes dołącza do przeciwników SuperLigi

Jednak co naprawdę powinien zrobić klub, to zbudowanie miejsc nad główną trybuną i tym sposobem powiększenie pojemności. Teren jest pełen, zapotrzebowanie też jest. Pozostałe trzy strony angielskiego, największego klubowego stadionu zostały opracowane, czwarta wciąż musi być. Do zaakceptowania zostały jeszcze plany na dodanie 12 tysięcy krzesełek na głównej trybunie, która nosi imię sir Bobby’ego Charltona, ale ostatnie słowo należy do właścicieli z Florydy, a ci są oporni do wydawania setek milionów, które są na to potrzebne.

Rezultatem jest to, że kiedy Old Trafford otrzymuje drobną pomoc inwestycyjną, blado wygląda to w porównaniu do ogromnych trybun i nowych budowli u rywali. Olbrzymie inwestycje były potrzebne w Liverpoolu czy w Suprs, ale także Old Trafford potrzebuje takiego rozwoju z perspektywy ekonomicznej, estetycznej czy zapotrzebowania na widok. Jest to jedyny stadion bez ogromnej tablicy wyników do pokazywania VAR-u i ma okropny dach, który po trzech stronach jest za nisko.

Jednak nie chcę, żeby Old Trafford przyjęło imię sponsora. United słusznie tego unika i zamiast tego doskonali się sprzedając już wszystkie możliwe sponsorskie paczki. Baza treningowa ma sponsora, sprzęt treningowy też. Wyposażenie pierwszego składu ma logo Chervoleta, Adidasa i Kohlera. United jest inteligentne w otrzymywaniu pieniędzy od sponsorów, aniżeli podnoszeniu cen biletów, które mogą zaboleć fanów przychodzących na mecz. To zawsze jakiś postęp.

Przeczytaj również:  Media: jeden z czołowych klubów może zostać sprzedany w nadchodzących dniach

Klub już współpracuje z grupami kibiców, żeby polepszyć atmosferę na Stretford End i odnosi na tym polu sukcesy. To może pomóc w odkupieniu win za poprzednie błędy, wliczając w to odizolowany fragment w środku Stretford End, który pomógł zabić atmosferę.

United odnosi więcej ekonomicznych sukcesów poza boiskiem niż na nim, a część tych pieniędzy mogłaby zostać spożytkowana na zwiększenie liczby miejsc na stadionie. Byłoby to prawdopodobnie lepsze wydanie pieniędzy, niż marnotrawienie ich na piłkarskie płace w erze po Fergusonie.

Jest to inwestycja, która sama by się spłaciła, tak samo jak każde inne zainwestowane w stadion pieniądze od 1965 roku. United dumnie sfinansowało to używając własnych pieniędzy, pieniędzy od kibiców.

Nowa trybuna, która mieściłaby się nad trybuną główną byłaby o wiele bardziej skomplikowana i niestety muszą skądś wziąć się na to pieniądze, Glazerowie muszą się tym zająć. Ich niechęć do tego pokazuje ich ograniczone ambicje, ponieważ jeśli nie chcą, żeby lokalne dzieci były częścią United, nie będą one przychodziły na ich mecze.

Neville mówi, że pieniądze są ważne i ma rację, jeśli uważa, że takie warunki przekonają sponsorów, ale Old Trafford to Old Trafford, tak samo jak MCG to MCG, Maracana to Maracana, Anfield to Anfield, a Camp Nou to Camp Nou. Nie można zmienić takich rzeczy. To zawsze będzie Old Trafford. Wembley zostało rozbudowane i ma sponsora, ale nie słyszałem jeszcze piosenki, której tekst brzmi: “Idziemy na stadion Wembley, który zasilany jest przez EE*”.

Oznacza to, że zmiana nazwy będzie niezbędna, jeśli sponsor będzie naprawdę bezwzględnie domagał się tego, a ja się z tym nie zgadzam.

Nowsze stadiony bez problemu mogą nosić imiona swoich sponsorów, tak jak zrobiły to Etihad, Emirates czy jeden ze stadionów Allianza w Monachium, Turynie czy Sao Paolo. Nie widzę kibiców City marudzących na imię ich stadionu, czy czegokolwiek innego, ale to dlatego, że ich drużyna wygrywa mecze. I to jest teraz najważniejsze dla fanów, niestety.

*EE – operator telefonii komórkowej w Wielkiej Brytanii.

Ostatnie sztuki

Plecak worek adidas Manchester United DY7689

Wykonany z lekkiego materiału, plecak worek w barwach klubu Manchester United. Ściągany sznurkiem, który jednocześnie pełni funkcję pasków na ramię. Dzięki wytrzymałej i pojemnej komorze głównej, pomieści niezbędny sprzęt sportowy i drobne akcesoria.
Przeczytaj również:  Eric Cantona współtworzył nowy dokument o Manchesterze United
Licencjonowany produkt klubowy. Cechy produktu:
  • kolor: czarny
  • materiał: poliester
  • wymiary: 46x35 cm (mierzone na płasko)
  • uchwyt do zawieszenia
  • dodatkowa boczna kieszeń, zasuwana na zamek
  • wyeksponowane herb klubu i logo producenta

Dyskusja

Najnowsze

“The Times”: Joel Glazer próbował powstrzymać Eda Woodwarda przed rezygnacją

Współwłaściciel Manchesteru United, Joel Glazer, próbował namówić Eda Woodwarda, aby ten nie rezygnował ze swojej funkcji, gdy dowiedział się...

Nicky Butt o zamieszaniu ws. Super Ligi: żadne przeprosiny tutaj nie pomogą

Nicky Butt, były pomocnik, a także były już pracownik Manchesteru United, postanowił zabrać głos po spektakularnym fiasku planów utworzenia...

The Athletic: Ed Woodward w Manchesterze United – “Świetny w marketingu, fatalny w kwestiach piłkarskich”

48 godzin - tyle mniej więcej trwał największy piłkarski twist w nowożytnej historii, który śmiało zasługuję na ekranizację i...

Media: jeden z czołowych klubów może zostać sprzedany w nadchodzących dniach

W ostatnich dniach byliśmy świadkami nie lada batalii o tzw. Super Ligę, która miała zrzeszać największe marki piłkarskie w...

The Athletic: o tym jak kluby Super Ligi przegrały wszystko

W felietonie komentującym burzliwe wydarzenia ostatnich dni Adam Crafton z portalu "The Athletic" przygląda się nieudanemu gambitowi 12 klubów-założycieli...

Oficjalnie: Super Liga zostaje zawieszona

Po dwóch intensywnych dniach angielskie kluby zrezygnowały z pomysłu uczestniczenia w ogłoszonej w niedzielę Super Lidze. Po tym, jak...

Oficjalnie: Manchester United i inne angielskie kluby opuszczają SuperLigę

Manchester United, Arsenal, Tottenham i Liverpool oficjalnie poinformowali, że nie będą brali udziału w rozgrywkach Europejskiej SuperLigi. Oświadczenie Manchesteru United...

Oficjalnie: Ed Woodward rezygnuje z funkcji wicedyrektora wykonawczego Manchesteru United

Manchester United oficjalnie potwierdził doniesienia mediów, informując, że Ed Woodward ustąpi ze stanowiska wicedyrektora wykonawczego klubu wraz...

Najważniejsze

Oficjalnie: Manchester United i inne angielskie kluby opuszczają SuperLigę

Manchester United, Arsenal, Tottenham i Liverpool oficjalnie poinformowali, że nie będą brali udziału w rozgrywkach Europejskiej SuperLigi. Oświadczenie Manchesteru United...

Oficjalnie: Ed Woodward rezygnuje z funkcji wicedyrektora wykonawczego Manchesteru United

Manchester United oficjalnie potwierdził doniesienia mediów, informując, że Ed Woodward ustąpi ze stanowiska wicedyrektora wykonawczego klubu wraz...

Może Cię także zainteresować

0