Getty Images

14 lat temu Roy Keane opuścił Manchester United. Nie było to wymarzone odejście z klubu. Przez lata stało się jasne, że były piłkarz “Czerwonych Diabłów” i sir Alex Ferguson nie darzą się sympatią. Irlandczyk po raz kolejny postanowił skrytykować emerytowanego szkoleniowca.

Był rok 1993, kiedy Roy Keane przeszedł z Nottingham Forest do Manchesteru United. 4 lata później, po niespodziewanym przejściu na emeryturę Erica Cantony, został kapitanem drużyny. Przez 12 lat gry na Old Trafford wielokrotnie świętował klubowe triumfy.

Odejście Irlandczyka w 2005 roku było ogromnym zaskoczeniem. Keane później opisał wszystko w swojej dość kontrowersyjnej autobiografii, gdzie kilkukrotnie skrytykował sir Aleksa Fergusona.

Szkot nie pozostał dłużny i w swojej książce z 2013 też piętnował byłego kapitana “Czerwonych Diabłów”. Przez 14 lat od opuszczenia klubu z Old Trafford, Keane wielokrotnie niepochlebnie komentował współpracę z Fergusonem. Teraz ponownie postanowił wypowiedzieć się na temat byłego trenera i swoich ostatnich dni w Manchesterze.

– Ludzie rozmawiają o sposobie zarządzania Fergusona, ale nie dajcie się temu zwieść. Byłem w klubie kiedy odchodził Bryan Robson, Steve Bruce. Dwaj fenomenalni i oddani pracownicy Manchesteru United. Nie podobało mi się jak zostali potraktowani – powiedział Keane portalowi offtheball.com.

Powodem opuszczenia Old Trafford przez Irlandczyka miał być niechlubny wywiad dla MUTV po porażce z Middlesbrough (1:4). Skrytykował on w nim występ kilku kolegów z drużyny w tym Johna O’Shea, Alana Smitha, Darrena Fletchera czy Rio Ferdinanda. Keane nie wierzy jednak, że był to główny czynnik, który miał wpływ na jego odejście z klubu.

– Przez lata mieliśmy wiele gorących dyskusji, czasem cały zespół, ale trzeba to przetrwać. Jesteśmy dorosłymi facetami, którzy walczą o to samo. Zawsze przydarzy się jakaś mała awantura, ale jestem pewien, że ludzie pracujący w tej branży, zdają sobie z tego sprawę.

– Nie wyszedłem tamtego dnia z klubowego biura myśląc, że to koniec mojej kariery w Manchesterze United. Nie obchodzi mnie czy to jest Alex Ferguson czy papież…zawsze będę walczył w słusznej dla mnie sprawie.

– Po wszystkim Ferguson wyszedł i powiedział, że zawsze robi wszystko, co najlepsze dla Manchesteru United. Nonsens. Jego syn Darren grał dla klubu i wygrał ligowy medal. Miał szczęście. Brat (Aleksa Fergusona) przez długi czas był szefem scoutingu w Manchesterze United. Jestem zaskoczony, że jego żona nie pracowała w gdzieś sztabie.

– Darren był (menedżerem) w Preston North End i stracił swoją pracę. Miał kilku młodych piłkarzy wypożyczonych z Manchesteru United, ale zgadnijcie co stało się następnego dnia? Przestali grać w Preston. To jest robienie wszystkiego co najlepsze dla Manchesteru United? Proszę was.

– Uważam, że jeśli sir Alex Ferguson mnie przeprosi, prawdopodobnie powiem mu “cześć”, ale na tę chwilę nie mam ochoty rozmawiać z tym człowiekiem.

Roy Keane w 2006 roku zakończył karierę piłkarską w Celticu Glasgow. W tym samym roku został menedżerem Sunderlandu, a następnie Ipswich Town. 48-latek pracował także jako asystent w reprezentacji Irlandii, Aston Villi i Nottingham Forest.

Dyskusja