manutd.com

Ole Gunnar Solskjaer tradycyjnie spotkał się z dziennikarzami na konferencji prasowej poprzedzającym tym razem sobotnie spotkanie z Leicester City. Podczas niej  oprócz pojedynku z „Lisami” Norweg mówił m.in. o sytuacji kadrowej i kontuzjach, rozmowach Davida de Gei nt. nowego kontraktu czy też predyspozycjach Harry’ego Maguire’a do tego, aby w przyszłości zostać klubowym kapitanem.

KONFERENCJA PRASOWA OLE GUNNARA SOLSKJAERA PRZED MECZEM Z LEICESTER CITY – CZĘŚĆ I

Ole, czy masz jakieś nowe wieści do przekazania na temat swojej kadry i jakiego rodzaju wyzwania spodziewasz się ze strony Leicester City?

– Nasz gabinet zabiegowy jest obecnie oblegany. Tak naprawdę nie wiemy, kto ostatecznie będzie dostępny na sobotni mecz. Może Aaron [Wan-Bissaka], może Jesse [Lingard] i myślę, że to może być na tyle, jeżeli chodzi o zawodników, którzy w ostatnim czasie wypadli nam z gry. Nie mogę nawet obiecać, że ta dwójka będzie dostępna. Mecz przeciwko Leicester City, to zawsze trudny pojedynek. Jestem przekonany o tym, że to jest drużyna, która naciska na to, aby wejść do czołowej czwórki ligi. Mają dobrych piłkarzy i bardzo dobrego menedżera, który potwierdził już swoją najwyższą klasę. Drużyny Brendana Rodgersa zawsze grają dobry futbol, więc wiemy, że musimy zagrać naprawdę dobrze, aby zasłużyć sobie na trzy punkty.

David de Gea wciąż nie podpisał nowego kontraktu. Jak bardzo jesteś pewny, że ostatecznie podpisze nową umowę i zostanie?

– Oczywiście chcę, aby David [de Gea] został w klubie i on o tym wie. Dla mnie David jest najlepszym bramkarzem na świecie. Widzieliśmy to na przestrzeni ostatnich lat. Mam nadzieję, że będę mógł was zapewnić, że zakończy swoją karierę w Manchesterze United na najwyższym poziomie. Aktualnie prowadzonych jest wiele rozmów pomiędzy Davidem i klubem. Miejmy nadzieję, że załatwimy tę sprawę.

Ole, wracając do wieści na temat kadry meczowej – czy to oznacza, że Paul Pogba nie będzie gotowy do gry na sobotę?

– Paul Pogba nie będzie gotowy do gry, chyba że nastąpiło jakieś cudowne ozdrowienie przez noc z wczoraj na dziś bądź może nastąpi przez noc z dziś na jutro. Póki co nie jest gotowy do tego, aby trenować na 100%, więc nie, nie zagra w sobotę.

Po raz pierwszy zagracie przeciwko Leicester City odkąd pozyskaliście z tej drużyny Harry’ego Maguire’a. Jak twoim zdaniem zadomowił się w waszej drużynie?

– Uważam, że Harry [Maguire] spisuje się wyśmienicie. Wchodzi do szatni i jest liderem. Oczywiście jest także liderem na boisku, co możecie dostrzec. Jestem przekonany, że wyczekuje już pojedynku ze swoją byłą z drużyną. Jednak teraz jest już tutaj z nami i będzie stanowił wielką część przyszłości tego klubu. Między innymi też dzięki niemu wiem tak dużo na temat Leicester City. Oglądaliśmy go wystarczająco dużo razy w barwach tej drużyny, aby upewnić się, że jest gościem, którego chcemy u siebie w drużynie. Dlatego też wydaliśmy na jego zakup taką kwotę, jaką wydaliśmy, a przy tym Leicester nie chciało go stracić. Ponadto jeżeli spojrzymy na Michaela Carricka z środowego wieczoru [Anglik wziął udział w meczu pożegnalnym Vincenta Kompany’ego, grając na środku obrony – wyj. red.], to mamy w klubie dobrze rozgrywającego środkowego obrońcę! Może mogliby zagrać ze sobą. Carras jest jednak trochę potłuczony, więc nie możemy wprowadzić go na boisko [śmiech].

Podczas lata wiele mówiło się o tym, że w Manchesterze United brakuje liderów. Być może jest jeszcze zbyt wcześnie o tym mówić w odniesieniu do Harry’ego Maguire’a, ale widzisz w nim przyszłego kapitana tego klubu?

Harry [Maguire] zdecydowanie ma charakter i osobowość do tego, aby być kapitanem wielkiego klubu. Jest liderem w szatni, zarówno biorąc pod uwagę jego występy, prezencje, postawę i zachowanie. Ma charakter, o którym można powiedzieć, że chętnie by się go naśladowało. Niektórzy zawodnicy są w drużynie technicznymi liderami, niektórzy wokalnymi, a on w tej kwestii ma naprawdę wiele do zaoferowania.

Ole, sugerowałeś przed przerwą na wrześniowe mecze reprezentacyjne, że Anthony Martial może po nich wrócić do gry. Wciąż będzie przez jakiś czas poza grą i z jakiego rodzaju urazem kostki zmaga się Paul Pogba?

– Cóż, jak już wspominałem, mam nadzieję, że więcej naszych zawodników będzie gotowych na mecz przeciwko West Hamowi w przyszłym tygodniu. Paul [Pogba] i Anthony [Martial] znajdują się w tej kategorii piłkarzy. Myślę, że do tego czasu powinni być gotowi do gry i nic więcej na ten temat tak naprawdę nie mogę powiedzieć.

Daniel James rozpoczął w fantastyczny sposób swoją przygodę w Manchesterze United. Nie wiem czy jesteś świadomy tego, że w sobotę może zostać pierwszym zawodnikiem, który strzeli trzy gole w Premier League w swoich trzech pierwszych meczach na Old Trafford od czasu, kiedy ty tego dokonałeś.

Tak. Dlatego Daniel [James] zagra tylko w pierwszej minucie i zostanie zmieniony, aby upewnić się, że tego nie dokona [śmiech].

Czy to jak dobry jest przerosło twoje oczekiwania wobec niego?

– Cóż, nie wydaje mi się, że można tak powiedzieć, ponieważ widzi się potencjał w chłopaku, gdy się go skautuje, gdy się za nim podąża. Rozmawiałem też na jego temat z Ryanem Giggsem. Nie jestem więc zaskoczony jego grą. W tym wszystkim zawsze chodzi o pewność siebie. Daniel [James] wszedł do drużyny, a gdy zdobywa się gola w pierwszym występie na Old Trafford, to nabiera się tej pewności. Świetnie sobie radzi. Najważniejsze jest to, że ma jeszcze więcej do zaoferowania. Zawsze miał ten czynnik „X” ze swoją szybkością w okolicach pola karnego. Zawsze będzie kreował szanse bramkowe. Pracuje obecnie nad grą lewą nogą, prawą nogą, dośrodkowaniami i wykańczaniem akcji, dlatego też jestem przekonany, że będzie strzelał kolejne gole.

Ole, podczas przerwy na mecze reprezentacji Paul Scholes powiedział, że jeżeli Manchester United miał konkurować w walce o tytuł, to można go już w zasadzie skreślić na dwa najbliższe lata. Jak się do tego odniesiesz?

Paul [Scholes] wie jak to jest być piłkarzem Manchesteru United i widział różnice z zeszłego roku pomiędzy nami a Manchesterem City i Liverpoolem. Oczywiście nie oczekujemy, że będziemy rywalizować z tą dwójką od razu. Jednak Paul widzi, że sprawy zmierzają w odpowiednim kierunku. Jestem tego pewny, a także czujemy to, że wszystko zmierza w dobrą stronę.

Ole, biorąc pod uwagę kontuzje, jakie macie teraz w składzie, jasnym jest, że przy tak zdziesiątkowanym składzie czeka was duży test w meczu z Leicester City. Jak młoda drużyna wyjdzie w sobotę na boisko i jacy zawodnicy mogą się w niej pojawić? Będą gotowi na to wyzwanie? Jest szansa, że zobaczymy najmłodszy zespół United w historii?

– Cóż, mamy w kadrze także piłkarzy, którzy mogą wejść do składu z ogromnymi pokładami doświadczenia. Mamy przecież Juana [Matę], Nemanję [Maticia] czy Ashleya [Younga]. To zawodnicy, którzy nie rozpoczynali w wyjściowym składzie pierwszych spotkań obecnego sezonu. Teraz nadszedł czas, aby wyszli przed szereg, więc średnia wieku naszej drużyny w nadchodzącym meczu może nawet wzrosnąć w porównaniu do naszych dotychczasowych występów.

Część II konferencji prasowej Ole Gunnara Solskjaera przed meczem z Leicester City znajdziecie tutaj.

Dyskusja