Ed Woodward: Manchester United z rekordowymi przychodami

manutd.com, BBC, Daily Mail Sebastian Słabosz
Zmień rozmiar tekstu:

Ed Woodward na specjalnie zwołanym wtorkowym spotkaniu z mediami poinformował, że Manchester United osiągnął rekordowy, wynoszący 627,1 milionów funtów przychód za ostatni rok obrotowy. Przy okazji wiceprezes wykonawczy klubu z Old Trafford zapewnił, że to sukces sportowy drużyny, a nie finansowy, wciąż pozostaje priorytetem.

– Pozostajemy skupieni na naszym planie przebudowy drużyny i kontynuowania wzmacniania naszego systemu szkolenia młodzieży, co jest zgodne z filozofią klubu i menedżera – mówił Ed Woodward w specjalnym oświadczeniu do mediów.

– Ma to swoje odzwierciedlenie w ostatnich wzmocnieniach składu pierwszej drużyny trzema ekscytującymi zawodnikami, a także w podpisaniu nowych kontraktów z kluczowymi piłkarzami i przebijaniu się do pierwszego zespołu talentów z naszej Akademii.

– Każdy w Manchesterze United jest poświęcony spełnianiu naszego podstawowego celu, jakim jest zdobywanie trofeów. Zarówno my, jak i rosnąca na całym świecie baza naszych fanów domagamy się sukcesów. Sukcesy w tym wypadku oznaczają zdobywanie trofeów. Ten cel i te standardy nigdy nie zmieniły się dla Manchesteru United.

– Postęp, jaki poczyniliśmy po stronie biznesowej pozwala nam na kontynuowanie inwestowania w kwestie piłkarskie klubu. Duży postęp poczyniliśmy także inwestując w naszą Akademię, dział rekrutacji oraz obiekty treningowe, co nie jest widoczne, dlatego też nie widać tego od razu z zewnątrz.

– Te inwestycje, razem z zaangażowaniem, jakie podjęliśmy zatrudniając w marcu Ole [Gunnara Solskjaera] i jego sztab szkoleniowy, daje nam podstawy do budowania sukcesu.

– Jesteśmy pewni, że te inwestycje przyniosą rezultaty, ale teraz ważnym jest, aby pozostać cierpliwym, podczas gdy Ole buduje swoją drużynę na przyszłość. Będziemy kontynuować skupianie się na naszej długoterminowej strategii i nie będziemy poddawać się wpływom krótkoterminowych zakłóceń – dodał.

Ed Woodward został także poproszony o odniesienie się do sytuacji z planowanym zatrudnieniem w klubie dyrektora sportowego/technicznego, co jest odwlekane w czasie już od kilkunastu miesięcy.

– Wciąż przyglądamy się i szukamy potencjalnych rozwiązań w zakresie zmian w naszych strukturach piłkarskich. Wiele spekulacji na temat tego typu roli skupia się głównie na rekrutacji, a więc obszarze, w którym ewoluowaliśmy w ostatnich latach. Czujemy, że piłkarze, których pozyskaliśmy tego lata udowadniają, że założenia w zakresie rekrutacji są prawidłowe – dodał Woodward.

– Jak zawsze wokół Manchesteru United podczas letniego okna transferowego panują intensywne spekulacje, a z klubem łączonych jest setka piłkarzy, niemal wszyscy bezpodstawnie. Jednak pomimo tego nasz dział rekrutacji zdołał w skupieniu i zdyscyplinowaniu przeprowadzić, po wcześniejszym ustaleniu celów z menedżerem, skuteczny proces pozyskiwania piłkarzy.

– Nasi nowi zawodnicy – Daniel James, Aaron Wan-Bissaka i Harry Maguire – dołączyli do naszego silnego składu. Ponadto wypracowaliśmy przedłużenie umów z wieloma naszymi kluczowymi piłkarzami, włączając w to Marcusa Rashforda, Davida de Geę i Victora Lindelofa. Wcześniej w tym roku to samo uczyniliśmy z Anthonym Martialem i Luke’iem Shawem.

– Ponadto sprzedaż i wypożyczenia naszych zawodników w minione lato pozwoliły menedżerowi zaangażować większą liczbę młodych piłkarzy, tym samym zapewniając fundament i kulturę gotową do budowy kolejnej drużyny, która będzie zdobywać trofea.

– Powrót do korzeni i etosu naszego klubu opartego na budowie młodej, ofensywnej drużyny, to właściwa droga. Wszyscy w klubie – zarząd, menedżer, skład i wszyscy pracownicy podzielają to samo pragnienie, aby przywrócić Manchester United na szczyt angielskiej piłki.

– Aby to osiągnąć będziemy kontynuować realizację koniecznych inwestycji dotyczących piłkarzy naszej pierwszej drużyny, a także naszej Akademii i działu rekrutacji. To długoterminowe podejście budowy składu jest prawidłowe. Z optymizmem patrzymy w przyszłość – zakończył.

W szczegółowych danych dotyczących rekordowych przychodów Manchesteru United za ubiegły rok obrotowy podano, że podstawowy zysk z działalności klubu w tym czasie wyniósł 185,8 milionów funtów, zaś zysk operacyjny podczas ostatniego roku wyniósł 50 milionów funtów.

Klub wydał więcej niż połowę ze swoich przychodów na wynagrodzenia swoich pracowników, tym głównie piłkarzy. Łącznie było to 332,3 miliony funtów, co oznacza wzrost o 36 milionów funtów, a więc o 12,3%, w porównaniu do tej kategorii kosztowej przed rokiem. Działo się tak pomimo, że drużyna nie zdobyła żadnego trofeum w poprzednim roku obrotowym. Tłumaczono to “koniecznością inwestowania w pierwszy skład”. 19,6 milionów funtów pochłonęła odprawa wypłacona zwolnionemu w grudniu ubiegłego roku Jose Mourinho i “pewnym jego członkom sztabu szkoleniowego”, którzy także stracili pracę.

Na rekordowe przychody klubu za ostatni rok obrotowy złożyły się m.in. większe wpływy od UEFY z tytułu praw do transmisji spotkań w Lidze Mistrzów, dzięki nowej, bardziej atrakcyjnej umowie. Wpływy z praw do transmisji meczów wzrosły o 18% (z 204,2 milionów funtów do 241,2 milionów funtów) w porównaniu do danych sprzed roku, a przy tym wpływy komercyjne pozostały na niemal niezmienionym poziomie.

Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że w kolejnych latach Manchester United spadnie w hierarchii najbogatszych klubów piłkarskich na świecie. W zeszły tygodniu hiszpański gigant, Barcelona, zakomunikowała, że spodziewa się, że w tym sezonie przychody klubu po raz pierwszy przekroczą miliard euro (883 miliony funtów). Także Manchester City i Liverpool zaczynają gonić “Czerwone Diabły”.

Brak udziału w tegorocznej edycji Ligi Mistrzów, a także niewykluczone przedłużenie tej sytuacji o kolejny sezon, jeżeli klub z Old Trafford nie zajmie miejsce w pierwszej czwórce Premier League w obecnych rozgrywkach bądź nie wygra Ligi Europy, sprawi że w kolejnym roku nie ma co spodziewać się kolejnych rekordowych przychodów.

Obawy te potwierdził zresztą sam Ed Woodward, którzy przekazał prognozy finansowe na obecny rok obrotowy, na podstawie których spodziewane są przychody na poziomie 560-580 milionów funtów (w porównaniu do obecnych 627,1 milionów funtów), a podstawowy zysk na poziomie 155-165 milionów funtów (w porównaniu do obecnego na poziomie 185,8 milionów funtów).

Przy okazji klub ogłosił jeszcze podpisanie 10 nowych bądź odnowionych umów sponsorskich w ciągu ostatniego roku obrotowego. Ponadto, powołując się na badania Kantaru, liczba fanów śledzących w tym czasie poczynania klubu z Old Trafford wzrosła do 1,1 miliarda.

Pozytywną wiadomością jest za to, że klub przedstawił najniższy poziom zadłużenia z tytułu zakupu klubu przez rodzinę Glazerów od 2005 roku. Obecnie wynosi ono 203,6 miliony funtów i spadło o 19% w porównaniu do tego sprzed roku (253,7 miliony funtów).

Z ciekawostek – na spotkaniu z inwestorami Ed Woodward musiał odpowiadać na takie pytania jak chociażby “co to jest wypożyczenie piłkarza”.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze