manutd.com

Łączna kwota, którą Manchester United będzie musiał dodatkowo zapłacić za piłkarzy, których sprowadził w ciągu ostatnich dwóch lat, może sięgnąć 30 milionów funtów, jeżeli zostaną spełnione określone warunki zawarte w umowach sprzedaży tych zawodników.

Po zakontraktowaniu w minione lato Harry’ego Maguire, Daniela Jamesa i Aarona Wan-Bissaki, a także przed rokiem Freda oraz Diogo Dalota, kwota potencjalnych dodatków za zakup piłkarzy wzrosła w projekcie klubowego budżetu do rekordowych 74,3 milionów funtów.

Dane te zostały zawarte w corocznym raporcie finansowym Manchesteru United, który został opublikowany pod koniec września bieżącego roku. Wskazuje on na rekordowe wysokie “środki w zawieszeniu”, które “Czerwone Diabły” muszą mieć w rezerwie, gdyby zawodnicy spełnili poszczególne warunki zawarte z ich byłymi pracodawcami w umowach sprzedaży.

W stanie na czerwiec 2018 roku potencjalne dodatkowe zobowiązania klubu z Old Trafford z tytułu zakupu piłkarzy wynosiły 44,6 miliony funtów, zaś rok wcześniej było to już tylko 26,3 milionów funtów. Teraz kwota ta wzrosła o kolejne 30 milionów funtów.

Dodatkowe wypłaty na rzecz byłych klubów zawodników Manchesteru United są wypłacane w zależności od różnych scenariuszy, jak chociażby osiągnięcie odpowiedniej liczby występów lub goli w pierwszej drużynie, czy też zakwalifikowanie się “Czerwonych Diabłów” do Ligi Mistrzów bądź zwycięstwo w Premier League. Niektóre bonusy dotyczą także występów w kadrach narodowych.

Brazylijski pomocnik Fred, przybył do Manchesteru United z Szachtara Donieck za 52 miliony funtów, przy czym 12 milionów funtów jest płatne w zależności od spełnienia dodatkowych warunków.

Za Harry’ego Maguire “Czerwone Diabły” zapłaciły niedawno Leicester City 85 milinów funtów, ale “Lisy” mogą otrzymać jeszcze dodatkowe 5 milionów funtów w bonusach. Aaron-Wan Bissaka kosztował 45 milionów funtów i tutaj Crystal Palace także wyczekuje na dodatkowe 5 milionów funtów. W przypadku Daniela Jamesa było to 15 milionów funtów płatne od razu i 3 miliony funtów w bonusach dla Swansea City.

Część wspomnianej kwoty 74,3 milionów funtów zostanie obniżona przez odejście do Interu Mediolan Romelu Lukaku. Źródła bliskie klubu z Old Trafford przekazały “The Times”, że umowa między “Czerwonymi Diabłami” a Evertonem z 2017 roku, kiedy to Belg został piłkarzem Manchesteru United, gwarantowała dodatkowo “The Toffees” wypłacenie 5 milionów funtów za każdym razem, gdy podczas obowiązującego kontraktu 26-latka, będzie on zdobywał 20 bramek w lidze. Do tego jednego nigdy nie doszło.

Ponadto część z potencjalnych bonusów wypłacanych na rzecz AS Monaco za transfer Anthony’ego Martiala nie jest już brana pod uwagę, z uwagi na to, że minął czteroletni pierwotny kontrakt, który obowiązywał Francuza, gdy ten przychodził na Old Trafford latem 2015 roku.

Co prawda “Czerwone Diabły” wypłaciły na rzecz klubu z Księstwa dodatkowych 8,7 milionów funtów (podstawa za transfer wynosiła 36 milionów funtów) za przekroczenie w październiku 2018 roku bariery 25 goli strzelonych przez Martiala dla Manchesteru United w Premier League. Jednak dodatkowe bonusy uzależnione były od 25 występów zawodnika w barwach reprezentacji Francji oraz nominacji do nagrody “Złotej Piłki” przed końcem sezonu 2018/2019. Do tego też nigdy nie doszło.

Z niedawno opublikowanego raportu z działalności Manchesteru United możemy przeczytać m.in. że “pod pewnymi warunkami kontraktów zawartych z innymi klubami oraz agentami w zakresie transferów piłkarzy, dodatkowe opłaty, ponad koszty uwzględnione w podstawowej umowie, będą wypłacane przez klub, jeżeli pewne warunki w zakresie występów zawodników zostaną spełnione”.

Przytoczony raport wskazuje także, że z kolei Manchester United może liczyć na dodatkowe 707 tysięcy funtów z tytułu umów sprzedaży swoich zawodników w ostatnich lat i zawartych w nich dodatkowych klauzul uzależnionych od występów byłych piłkarzy klubu z Old Trafford.

Dyskusja