manutd.com

Ole Gunnar Solskjaer na 24 godziny przed pierwszym gwizdkiem sędziego w ramach 3. kolejki fazy grupowej Ligi Europy, w której Manchester United zmierzy się z Partizanem Belgrad, odbył obowiązkową, przedmeczową konferencję prasową.

KONFERENCJA PRASOWA PRZED MECZEM Z FK PARTIZANEM BELGRAD:

Ole, jak wygląda wasza sytuacja kadrowa? Kilku graczy nie znalazło się na pokładzie samolotu z powodu kontuzji. Czy David de Gea odpoczywa?

– David będzie gotowy na niedzielę [starcie z Norwich – przyp. red.]. Nie chcieliśmy w jego przypadku podejmować ryzyka związanego z podróżą.

Jak ważny jest dla United końcowy sukces w Lidze Europy, który zagwarantowałby miejsce w Lidze Mistrzów?

– Liga Europy jest dla nas bardzo ważna. To turniej, który niedawno wygraliśmy. W turnieju tego typu nigdy jednak nie możesz być pewnym zwycięstwa. Może o tym zadecydować szczęście, a przeszkodzić mogą kontuzje. Liga Mistrzów w przyszłym sezonie to nasz cel. Nieważne czy dostaniemy się do niej przez zajęcie miejsca w czołowej czwórce, czy wygranie Ligi Europy. Mamy dopiero październik, a już rozmawiamy o tym, że nie znajdziemy się w top 4. Myślę, że przedwcześnie wyciągacie takie wnioski.

W poprzednim sezonie imponowaliście formą na wyjazdach. Teraz nie potraficie wygrać wyjazdowego meczu od 11 spotkań. Czy jest to spowodowane odpowiednim nastawieniem rywala w stosunku do was, czy spadkiem pewności siebie?

– To pytanie, które bez przerwy sobie zadajemy. Po tym, jak się tu pojawiłem, wygraliśmy dziewięć meczów wyjazdowych z rzędu. To problem, który musimy rozwiązać jak najszybciej. Przed nami cztery wyjazdowe spotkania z kolei. Mamy nadzieję, że odwrócimy tę statystykę na naszą korzyść.

Ole, waszym problemem od początku sezonu jest zdobywanie goli. Roy Keane w niedzielę powiedział, że jest na to proste rozwiązanie: sprowadzenie Harry’ego Kane’a. Co o tym sądzisz?

– Roy jest całkiem bezpośredni, nieprawdaż? Nie, dla nas rozwiązaniem będzie ciężka praca. Powrót Anthony’ego Martiala to olbrzymie wzmocnienie i jestem przekonany, że jego pojawienie się na murawie pomoże również Marcusowi Rashfordowi. Z napastnikami, których posiadami, ich szybkością i umiejętnościami, optymistycznie patrzę w przyszłość. Na świecie mają Robertów Lewandowskich i Harrych Kane’ów, tak samo jak mieli niegdyś Alanów Shearerów i Ruudów van Nistelrooyów – to fantastyczni napastnicy, różni od siebie. Ale muszę przyznać, że lubię graczy, którzy potrafią wykorzystywać sytuacje 50 na 50 i oczywiście on to robi. Jest w tym jednym z najlepszych. Harry Maguire grał z Harrym Kanem. Pamiętajmy, że jest zawodnikiem Tottenhamu.

Rozmawiałeś z piłkarzami o tym, co może wydarzyć się jutro na stadionie? O przyśpiewach kibiców z drużyny przeciwnej? Macie jakiś plan?

– Po tym co wydarzyło się w Bułgarii, odbyliśmy z chłopakami spotkanie. Przeszliśmy przez protokół. Wierzę w ludzką dobroć oraz w to, że atmosfera będzie fantastyczna. Jestem pewny. Spróbujemy ich uciszyć, grając dobry futbol, ale leży to w naszych rękach. Ufamy UEFIE tak samo jak Savo Milosevicowi. Słuchałem jego wypowiedzi. Mam nadzieję, że będzie to święto piłki nożnej w dobrym wykonaniu.

Widzieliśmy, że Luke Shaw oraz Nemanja Matić udali się do Dubaju. Martial jest z wami. Jaki stoi za tym cel? Jak długo potrwa ich przerwa?

– Obaj mają kontuzje. Przeszli przez pewien etap kontuzji i zabrali ze sobą sztab, aby ciężko pracować, by być gotowymi. Mamy nadzieję, że nie potrwa to zbyt długo. Oczekuję, że wrócą do Manchesteru w weekend, a wtedy zobaczymy, czy staną się dostępni.

Jak długo analizowałeś grę waszego kolejnego rywala? Czy jest piłkarz, którego chciałbyś szczególnie wyróżnić?

– Obejrzałem wiele spotkań. Miałem już tą przyjemność, kiedy grali z Molde, moją byłą drużyną. Śledziłem ten mecz czujnym okiem. Rozmawiałem z trenerem Molde o jego odczuciach. Oczywiście warto wymienić Zorana Tosicia. Opiekowałem się nim w zespole rezerw wiele razy. To fantastyczny chłopak ze wspaniałą lewą nogą. Znakomita etyka praca i świetnie będzie go zobaczyć ponownie. Mamy nadzieję, że zatrzymamy jego lepszą stopę, ponieważ dysponuje najlepszą jakością. Przygotowaliśmy naszą drużynę. Nasi rywale mogą pochwalić się szybkością, mają dużego, silnego napastnika i kilku utalentowanych piłkarzy.

Odbyłeś ostatnio spotkanie ze swoimi piłkarzami. Czułeś, że szczególnie musisz porozmawiać z takimi graczami jak Marcus Rashford, Mason Greenwood, Anthonym Martialem i Aaronem Wan-Bissaką o tym, co ich może spotkać? Chciałbym poruszyć jeszcze temat Paula Pogby. Powiedziałeś, że w poniedziałek podda się prześwietleniu. Jak się czuje? Czy wystąpi z Norwich?

– Rozmawialiśmy o ogółach. Harry Maguire i Marcus Rashford byli w Bułgarii, mogli swobodnie rozmawiać o atmosferze, jak tam było i czego możemy oczekiwać, biorąc pod uwagę najgorszy scenariusz. A co do Paula Pogby – nie.

Klub musiał wczoraj zawiesić jednego z kibiców. Jaki jest twój pogląd na tę sytuację? Myślisz, że to jednorazowy przypadek? Obawiasz się, że te zachowania mogą być zakorzenione w grze? Co sądzisz?

– Jestem szczęśliwy, że klubowi udało się go zidentyfikować. Jest to coś, co mocno nas dotyka. Zamierzamy zlikwidować tyle takich zachowań, ile zdołamy.

Dyskusja