Getty Images

Ole Gunnar Solskjaer ostrzegł swoich piłkarzy, że nie powinni zbytnio rozpraszać się tym, co dzieje się poza piłką nożną. Norweg przekazał swoim młodym zawodnikom, że muszą zaakceptować prowadzenie “nudnego życia” i skupienie się tylko na futbolu, jeżeli chcą osiągnąć sukces w Manchesterze United.

W czasach mediów społecznościowych i rozwiniętego mechanizmu marketingu wokół piłki nożnej, trudno o brak rozkojarzenia wśród piłkarzy. Solskjaer zdaje sobie z tego sprawę i wie, że zawodnicy mają obecnie ogromne możliwości, a także są kuszeni z wielu stron, ale zdaniem Norwega, aby osiągnąć sukcesy sportowe, muszą porzucić wszystko, co nie jest związane z piłka nożną.

– Czasami życie piłkarza bywa nudne. Co prawda, gdy jest się piłkarzem można doświadczać wielu różnych rzeczy, ale ogólnie powinno być wręcz przeciwnie – gdy jest się piłkarzem, powinno się prowadzić dość nudne życie – mówił Solskjaer.

– Chodzisz spać, odpoczywasz, regenerujesz się i przygotowujesz do kolejnego meczu. Resztę rzeczy możesz robić po zakończeniu piłkarskiej kariery. Taką kulturę musimy zbudować w naszym klubie.

– Oczywiście jesteśmy wielkim klubem, więc zajmujemy się też sprawami komercyjnymi, ale pomiędzy meczami – od początku lipca, aż do zakończenia sezonu w maju, piłka nożna powinna być jedynym, o czym zawodnicy myślą.

– Później jest czas na wakacje i inne rzeczy. Tak to było u mnie, byłem nudziarzem. Wielu moich kolegów z drużyny też nimi było, ale właśnie dlatego osiągaliśmy takie sukcesy – dodaje Norweg.

Solskjaer z trudem przyznał, że żaden z jego ekscytujących młodych piłkarzy nie przysporzył mu do tej pory zmartwień, ale wiadomo, że gwiazdy pierwszego składu, jak Marcus Rashford, Jesse Lingard czy Paul Pogba, w przeszłości mieli już swoje wpadki w mediach społecznościowych, które zostały negatywnie odebrane.

Przeczytaj także:  Denis Law: Harry Gregg był jednym z najlepszych

Norweg, przygotowując się do niedzielnej wizyty Brighton na Old Trafford, mówił też o potrzebie ignorowania przez klubową młodzież krytyki, która pojawia się w mediach społecznościowych podczas dość dramatycznego upadku sportowego Manchesteru United w ostatnich latach.

– To młodzi chłopcy. Im szybciej zrozumieją, że ich uwaga powinna skupiać się po prostu na piłce nożnej, a nie na innych rzeczach, że powinni robić to, do czego zobowiązuje ich podpisany kontrakt, tym lepiej – mówił dalej Solskjaer.

– Wszyscy ci chłopcy tak naprawdę nie mówili o tym, aż do teraz. To pierwszy raz i oczekuję, że to wejdzie im w nawyk, jednak czasami jestem zmuszony użyć mediów, aby poprzez nie do nich przemówić na ten temat.

– Tak jak mówiłem, życie piłkarza to nudne życie. Mówię to wszystkim moim piłkarzom przez cały czas: “Przepraszam, ale jesteście piłkarzami, musicie więc być nudni, musicie przyzwyczaić się do tego, że będzie się nudzić!”

– Oczywiście obecnie jest zdecydowanie więcej rzeczy, które potrafią rozkojarzyć zawodników, chodzi o mnóstwo spraw, które dzieją się w mediach społecznościowych i tym podobnych. Nie musisz jednak ich czytać i nie musisz w ogóle w nich być.

– Czasami zawodnicy robią dzięki temu dobre rzeczy, niektórzy chłopcy są naprawdę fantastyczni, ponieważ jesteśmy dla innych wzorami do naśladowania. Dla młodych chłopców, oglądanie naszych zawodników, którzy robią różne rzeczy na rzecz piłki nożnej, jest świetne. Jednak jeżeli chodzi o poświęcanie się w innych sprawach? To już nie – dodał.

Mentor Solskjaera, sir Alex Ferguson, słynął z tego, że ingerował w prywatne życie młodych piłkarzy. Jest wiele legendarnych opowieści o zdolnościach Szkota w zakresie dowiadywania się o tym, co jego zawodnicy robili poza treningami i rozgrywaniem meczów. Norweg tylko to potwierdził.

Przeczytaj także:  Oliver Norwood: Dean Henderson bardzo dojrzał w ostatnim czasie

– A to jeszcze było przed mediami społecznościowymi! – zaśmiał się Solskjaer, mówiąc dalej. – Teraz niemożliwym jest robienie czegoś niestosownego poza klubem, ponieważ od razu się o tym dowiem!

– W taki już sposób działają dziś media społecznościowe i ogólnie cały świat. Jednakże ufam swoim piłkarzom i oni wiedzą, że daje im sporo swobody w podejmowaniu decyzji, ale to muszą być dobre decyzje. Część z nich wie też, że jeżeli zawiodą moje zaufanie, to nie jestem już taki łagodny i miły.

– Jeżeli ktoś chce przewinąć się przez ten klub, ale się nie poświęcając, to tylko się tutaj pojawi. Może zostanie tutaj na dwa lata i to tyle. Jednak większość zawodników, która osiągnęła tutaj sukces, poświęciła się i została tutaj na długi czas. To dlatego tacy ludzie jak Michael Carrick, ja czy Mike Phelan jesteśmy teraz tutaj w sztabie szkoleniowym.

– Byłem nudziarzem przez większą część mojej kariery. Chcę wyciągnąć możliwie najwięcej z karier tych chłopców, a niektórzy z nich mieli okazje być częścią zwyciężającego Manchesteru United, a bycie częścią zwycięskiego Manchesteru United to najlepsze uczucie na świecie. Gdy dobre czasy panują w klubie, to świetne uczucie. Właśnie do tego dążymy poprzez wykonywaną tutaj pracę – zakończył.

Dyskusja