Matthew Peters/Getty Images

“Anthony jest dla nas ważnym graczem. Ma różne umiejętności – kiedy jest w dobrej formie, wpływa to na innych zawodników”.

Tak mówił o francuskim napastniku przed spotkaniem z Partizanem Belgrad, Ole Gunnar Solskjaer. Patrząc na jego wpływ na drużynę w obecnym sezonie, zdecydowanie zasłużył na słowa uznania Norwega.

23-letni Francuz jest zaangażowany w zdobywanie bramki, co 105 minut, co jest jednym z najlepszych wyników w Europie.

Ale jak bardzo jest ważny?

United zagrało do 6 listopada 2019 roku w sezonie 2019/2020, 16 meczów. Z powodu kontuzji Martial pojawił się zaledwie w ośmiu z tych spotkań.

Manchester United miał dwa razy więcej wygranych spotkań z Francuzem w składzie, strzelając dokładnie jeden gol więcej w każdym spotkaniu.

Mecze w sezonie 2019/2020 (do 06.11.2019r.), kolor czerwony – z Martialem w składzie, kolor szary – bez Martiala

Opta

Rzeczywiście obecność Martiala w ostatnich tygodniach miała wpływ na innych, a trener “Czerwonych Diabłów” pochwalił jego zdolność do poprawy skuteczności Marcusa Rashforda.

– Od czasu powrotu Anthony’ego Martiala [Marcus Rashford] rozkwitł – mówił Solksjaer przed przegranym spotkaniem z Bournemouth – Prawdopodobnie jest szczęśliwszy będąc twarzą do bramki, będąc bezpośrednim, dryblując między rywalami, biorąc na siebie uwagę obrońców, niż grając plecami do bramki.

22-letni Rashford rozwinął się pod wodzą Norwega, zwiększając swój uśredniony wynik sytuacji tworzonych w trakcie spotkania z 0,76 na 1.14 na mecz.

W meczach, w których Martial pojawiał się obok Anglika ta poprawa jest jeszcze bardziej widoczna.

Pod wodzą Mourinho, Manchester United uzyskiwał lepsze wyniki, w momencie, gdy któryś z nich lub obaj byli na ławce rezerwowych.

Od kiedy drużynę przejął Solskjaer, zespół radzi sobie lepiej, gdy Martial i Rashford są dostępni, strzelając średnio 0,6 gola więcej na mecz.

Zwycięstwa, gdy w składzie byli Martial i Rashford lub gdy któryś z nich lub obaj siadali na ławce – (wynik podany w procentach), kolor czerwony – pod wodzą Mourinho, kolor szary – pod wodzą Solskjaera

Opta

Nękany licznymi kontuzjami i spadkami formy od momentu, gdy przybył na Old Trafford, wydaje się, ze Martial w końcu, w piątym sezonie w klubie, odnalazł swoje miejsce w drużynie.

– Pracował zbyt ciężko, za wcześnie, co sprawiło, że ponownie nabawił się kontuzji – mówił Solskjaer, wyjaśniając jego ostatnią kontuzję ścięgna.

Od czasu, kiedy powrócił do formy, strzelił w meczach z Partizanem Belgrad oraz w zwycięskim spotkaniu ligowym z Norwich.

Wpływ Martiala w meczach Premier League był szczególnie imponujący.

Prawie trzykrotnie zwiększył szanse Manchesteru United na zwycięstwo w 14 meczach, w których wystąpił, od kiedy klub przejął Solskjaer, w porównaniu do 18 spotkań, w trakcie których się nie pojawił.

Mecze Solskjaera w Premier League, gdy w składzie był Marial oraz gdy go nie było (wynik w procentach)

Opta

Dyskusja