Gary Neville dla “The Times”: Glazerowie nie są idealni, ale nie widzę sensu w krytykowaniu ich

Źródło:The Times

Ekspert stacji telewizyjnej Sky Sports, Gary Neville, spotkał się niedawno z dziennikarzem “The Times”, Henrym Winterem. W trakcie wywiadu, były zawodnik Manchesteru United, wypowiedział się na temat przystępności cenowej meczów Premier League, dlaczego nie krytykuje Glazerów oraz czemu angielscy zawodnicy powinni się cieszyć każdą minutą Euro 2020.

Wywiad Harry’ego Wintera z Garym Nevillem – pisownia oryginalna

Gary Neville pamięta, gdy piłka nożna “wracała do domu” i wspomina wylewającą się nadzieję i radość w całym kraju, gdy Anglia awansowała do półfinału Euro 1996. Neville ma również kilka słów do obecnego pokolenia piłkarzy, którzy będą grać na Euro 2020, głównie na Wembley.

Neville siedzi w londyńskim hotelu, w apartamencie z widokiem na Tamizę i maluje obraz tego, jak będzie wyglądać Anglia w przyszłym roku.

Ulice na drodze z hotelu na stadion będą pełne kibiców – mówi Neville. – To mrowienie w brzuchu. Przy Burnham Beeches [angielska baza podczas Euro 96′] musiało stać setki tysięcy ludzi, którzy podążali za nami z kamerami, wymachiwali flagami w każdym pubie, domu, narożniku ulicy, ludzie z północy i z południa. To było niewiarygodne.

Doradzałbym graczom: chłopcy, to czego będziecie świadkami następnego lata, jeśli będziecie wygrywać mecze we własnym kraju, na wielkim turnieju, nigdy w swoim życiu nie zobaczycie czegoś podobnego.

PA

Neville, w ciągu 44 lat widział wiele. Trenował, był współwłaścicielem klubu, współwłaścicielem hoteli, komentował, tweetował. Powodem rozmów na temat kibiców jest jego troska, szczególnie o przystępność cen na mecze piłkarskie. Neville czyta nowy, alarmujący raport, który mówi o tym, że “kibice chcący obejrzeć mecze wydadzą około 1,3 miliarda funtów, co stanowi wzrost o 32% w stosunku do lat 2014-2015”.

Badanie zlecone przez eToro i opracowane przez KPMG Football Benchmark, dodaje: “Największy wzrost wydatków kibiców w przeliczeniu na mecz odnotowano w abonamentach telewizyjnych (40%), towarach (szaliki, koszulki itp. 28%), cenach biletów na mecze domowe (14%) oraz żywności i napojów (12%). Kibiców, którzy uczęszczają chętnie na mecze Premier League i wspierają swoją drużynę, będzie to kosztować średnio 1900 funtów. To prawie 10% średniego domowego, rocznego budżetu”.

Neville jest jedną z gwiazd oraz ekspertem telewizji Sky Sports, więc nie może sobie pozwolić, by głośno narzekać na ceny abonamentów telewizyjnych, ale wyraźnie widzi, jak zmieniła się gra, jak przystępność cenowa stała się problemem oraz jej wpływ na atmosferę.

Zawsze mówimy, że dawna Premier League, była lepszym doświadczeniem, przystępniejsza cenowo, ale atmosfera była markotna czasem elektryzująca – mówi Neville. – Kiedyś w latach 80. jechałem tam z moim tatą i bratem [Philem] obejrzeć mecz Manchesteru United. Byliśmy cały czas chronieni. Pamiętam, raz przed Old Trafford przed meczem z West Hamem, bójka, ciosy jeden za drugim, byłem przerażony. Widzieliśmy to regularnie w United Road lub K Stand, latające przedmioty.

Powodem, dla którego mój ojciec zdecydował się zabrać mnie i mojego brata, inwestując pieniądze w wyjazdy na mecze Manchesteru United i oglądanie ich razem z nami, było to że nie było nic innego w naszym życiu, co sprawiłoby nam tyle radości.

Wizja przejazdu Barton Bridge w tym samochodzie, parkowania i pójścia do Marina’s Grill po rybę z frytkami lub placek mięsny i frytki, wizja wejścia na stadion na półtorej godziny przed pierwszym gwizdkiem, wchodzenie po schodach, patrząc na rozgrzewających się Arnolda Muhrena, Bryana Robsona i Joe Jordana, to uczucie, kiedy twoja drużyna strzeliła bramkę, krzyk, pasja i ta energia… nic nie jest w stanie dać ci tyle radości. Nie dawanie takiej możliwości współczesnym chłopcom i dziewczętom doświadczyć tego, jest błędem.

Jedną z największą zalet chodzenia współcześnie na mecze jest to, że jest bezpieczniej na stadionie, jest lepsze środowisko, więcej rodzin, więcej kobiet. Problem polega jednak na tym, że wiele z tych osób płaci za to krocie.

Mój tata był kierowcą ciężarówki. Czy dziś kierowca ciężarówki może sobie dziś pozwolić na zabranie swoich dwóch synów lub dwóch córek, aby obejrzeć mecz Manchesteru United? To kosztuje około 150-200 funtów.

Neville wie, że niektóre mecze są “absolutnie elektryzujące” np. Manchester United z Liverpoolem. – Liverpool ze Spursami. Liverpool z Manchesterem City. Ziemia wtedy się trzęsie.

Nie lubię uogólniać, mówiąc: gdyby było więcej ludzi z klasy robotniczej, byłaby lepsza atmosfera, ponieważ elity, nie są takimi pasjonatami. Podróżowaliśmy po całym świecie [przed sezonem] – do Tajlandii, Malezji, RPA, Australii, Skandynawii, Malcie. Wszystkie te miejsca emanują pasją do futbolu i nieprawdą oraz arogancją byłoby powiedzenie: wszyscy ci ludzie na świecie, nie interesują się klubem, tylko stoją z tymi swoimi aparatami fotograficznymi, a to nie w porządku. Premier League jest kochana na całym świecie i powinniśmy chcieć, aby pojawiali się w niej trenerzy, zawodnicy i kibice z całego świata.

Z drugiej strony, powinien być również element klasy robotniczej z miast, miasteczek z północy i południa, powinni mieć możliwość przyjścia na stadion i oglądania meczu, a my im to zablokowaliśmy, ponieważ to kosztuje zbyt wiele. Powinniśmy się integrować.

Powinny być również drogie bilety i kanapki z krewetkami serwowane w trakcie spotkania. Nie mam problemu z tym, że ktoś chce płacić 2 000, 3 000, 10 000 funtów rocznie za lożę na Old Trafford.

JAMIE MCPHILIMEY

Nie powinniśmy mówić: “weźmy wszystkich z obszarów fabrycznych”. Chcemy, by na mecze przyjeżdżali ludzie z Malezji, Tajlandii i Irlandii. Mam problem z tym, że nie ma biletów za 10 lub 15 funtów, co by oznaczało, że każdy może sobie pozwolić na ich zakup. Rząd powinien interweniować w piłce nożnej właśnie w takich kwestiach jak przystępność cenowa.

Jest kapitalistą? Socjalistą? Neville zatrzymuje się na pięć sekund, co jest wiecznością, w przypadku tak gadatliwego rozmówcy.

Przeczytaj także:  Jurgen Klopp: Jadon Sancho bardzo dobrze wyglądałby w czerwonej koszulce
Przeczytaj także:  Robin van Persie: to Ryan Giggs sprawiał, że dawałem z siebie wszystko na każdej sesji treningowej

Jestem kapitalistą, ponieważ zachowuję się jak kapitalista. W sensie buduję nieruchomości, otwieram hotele, jednak możesz być kapitalistą i umieć współczuć oraz wiedzieć, co jest dobre, a co złe. W naszych hotelach płacimy godnie. Branża hotelarska jest bogata w wyzysk. Chcemy postępować właściwie.

Neville w pewien sposób zachęca Glazerów, by sprzedali prawa do nazwy stadionu. – Uwielbiam Old Trafford i zawsze nazywam go Old Trafford, ale pomysł, żeby sprzedać prawa do nazwy stadionu sponsorom jest kusząca. 50 czy 60 milionów funtów rocznie i momżna przeznaczyć je na subsydiowane bilety…

Nasza rozmowa zwraca się w kierunku irytującego problemu, czyli Glazerów, którzy są właścicielami tego wielkiego klubu.

Nic na to nie poradzę. Jestem kibicem. Jestem piłkarzem –  zaczyna, ale to wszystko brzmi defetystycznie. – Nie zobaczysz mnie prowadzącego kampanię przeciwko Borisowi Johnsonowi [premier Wielkiej Brytanii – wyj. red.]odpowiada. – Gary Neville nie jest typem człowieka prowadzącego kampanię przeciwko komuś bądź czemuś. Gary Neville próbuje wywierać wpływ i działać.

A co w takim razie z jego kampanią “Attack the day”? – “Attack the day” to nie kampania [to motto]. “Attack the day” to zasadniczo zwrot oznaczający po prostu “idź po to” – tłumaczy. – Miałem takie powiedzenie w United. Kiedy czasem doświadczony gracz widział, jak młody chłopak trochę odpuszczał, mówiliśmy: Pamiętaj, że nigdy nie będziesz miał złego dnia z tym herbem na koszulce. Nie możesz, to niemożliwe.

Jeśli wybierzesz się do RPA czy Brazylii, pójdziesz zobaczyć fawele czy slumsy, co my jako zawodnicy United robiliśmy w ramach projektów charytatywnych, to możesz mieć obraz tego, jakie szczęście mieliśmy [robiąc, to co robiliśmy].

Motto “Attack the day” zdefiniowało wczesne lata Neville’a, dając mu osiem tytułów ligowych, dwie Ligi Mistrzów, 85 występów w narodowej reprezentacji i napędza go do teraz.

Przeczytaj także:  Robin van Persie o tym, jak skutecznie wykonywać karne

To bardzo proste: moi rodzice, trenerzy, sir Alex Ferguson. Miałem szczęście, że byłem otoczony przez ludzi, którzy każdego dnia wstawali wcześnie rano, pracowali tak ciężko, jak tylko mogli i starali się robić wszystko, jak najlepiej.

Dla mnie osiągnięcia to długowieczność, konsekwencja, ciężka praca, dawanie z siebie wszystkiego przez cały czas. Nie chodzi o to, aby zawsze mieć rację, ponieważ sam wiem, że mylę się regularnie i po czasie się na tym łapię. Jednak codziennie daje z siebie wszystko, co tylko potrafię.

Miałem szczęście, że natknąłem się na Nobby’ego Stilesa, Erica Harrisona, Briana Kidda i sir Aleksa [który ukształtował go w United]. Sir Alex był tam, o 6 rano na boisku treningowym, światła były włączone, a o 20 wieczorem oglądał tam mecze. Był inspiracją dla wszystkich.

Tak więc Neville “atakuje dzień”, ale nie do końca rodzinę Glazerów. – Znam rodzinę Glazerów, spotkałem ich prawdopodobnie pięć razy w moim życiu, ale cokolwiek Gary Neville powie, nie zrobią tego – mówi.

Przeczytaj także:  Martial i Solskjaer nominowani do nagród miesiąca w Premier League za lipiec

Zaufaj mi. Sprzedadzą klub wtedy, kiedy będą chcieli go sprzedać. To twardzi biznesmeni, którzy przetrwali zielono-złotą kampanię, podczas której fani ostro ich krytykowali, tłukli, wszędzie ich wizerunki, a oni nie cofnęli się o krok. Jeśli Gary Neville wyjdzie jutro i powie: “Glazerowie szkodzą Manchesterowi United”, to po prostu wzruszą ramionami i powiedzą: “Jeszcze jeden”.

– Dostawałem pieniądze od Glazerów w latach 2004-2011, kiedy byłem zawodnikiem United. Nie gram już w klubie, nie płacą mi i mówiąc w ten sposób skompromitowałbym się: “Och, kiedy dostawałeś pieniądze wszystko było w porządku i nic nie mówiłeś”.

– Kiedy miałem cztery lub pięć lat, wszedłem na boisko treningowe i nie zaglądałem do biura dyrektorów. Nie dbałem o to, kto w nim siedzi. Czy Glazerowie są najgorszymi właścicielami klubu piłkarskiego? Nie. Czy są najlepsi? Nie.

Getty Images

Ok, więc zapytałem go, kto jest najlepszym właścicielem w piłkarskim świecie? – Skoro mnie już o to pytasz, to niektórzy ludzie nie uważają, że szejk Mansour [w Manchesterze City] jest dobrym właścicielem klubu piłkarskiego, ponieważ w Abu Dhabi [stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich – wyj. red.] łamane są prawa człowieka. Inni powiedzieliby, że jest najlepszym właścicielem, ponieważ zainwestował w Manchester, stadion, drużynę – mówi Neville. – Każdy medal ma dwie strony, jednak widzę również ten ogromny wpływ, jaki wywarli po tej stronie miasta.

Jaka jest więc alternatywa [dla Glazerów]? Klub trafi w ręce albo rodziny rosyjskiej, albo chińskiej bądź ogólnie azjatyckiej, albo też saudyjskiej. Jeśli zostanie sprzedany za 3 miliardy funtów, to w zasadzie będzie w rękach ludzi, którzy mają majątek na kwotę 15-20 miliardów funtów. Jacy będą? Tutaj znaczenia mają też kwestia przestrzegania praw człowieka w krajach, o których wspominałem. Nie ma więc tutaj idealnego rozwiązania.

Problemy związane z rodziną Glazerów zaczęły się w latach 2004-2006, kiedy Manchester United nie odnosił sukcesów. Arsene Wenger prowadził wtedy drużynę “Niezwyciężonych” [Arsenal w sezonie 2003/2004 – wyj. red.], a następnie do Premier League trafił Jose Mourinho [do Chelsea]. To wtedy było czuć prawdziwą wrogość [wobec rodziny Glazerów].

Przeczytaj także:  Nemanja Matić: chcę wygrać Premier League, od następnego sezonu musimy walczyć o tytuł

Nagle, gdy w latach 2006-2012, kiedy dotarliśmy do trzech finałów w czterech edycjach Ligi Mistrzów i ogólnie zdobywaliśmy trofea, wszystko ucichło (poza reakcją na wyemitowanie przez Glazerów obligacji klubu w 2009 roku oraz zielono-złotym szalikiem zaprezentowanym w 2010 roku przez Davida Beckhama). Następnie od roku 2014-2015, kiedy ponowie rozpoczął się okres klubu bez sukcesów, znów ta wrogość narasta.

Jednak idea wznoszenia okrzyków co dziesięć minut, że Glazerowie nie są dobrymi właścicielami, do niczego nas nie zaprowadzi.

Jasne, że preferowałbym właścicieli, którzy wpompowują każdy zarobiony pens z powrotem w klub i w boisko, którzy nie zabierają z klubowej kasy 20 milionów funtów rocznie czy ile tam zabierają w związku z długiem klubu. Jednak nic z tym nie jestem w tanie zrobić. Mam tam stanąć na znak kampanii anty i biadolić? Mam stanąć przed Old Trafford, przed pomnikiem Besta, Lawa i Charltona z banerem z napisem “Gazers out”? Nie zrobię tego, bo nie mam rozwiązania na tę sytuację.

Jego myśli wracają do reprezentacji Anglii i do tego, jak zawodnicy powinni reagować w obliczu nasilających się ostatnio rasistowskich incydentów.

Piłkarze muszą zejść z boiska – mówi Neville. – Anglia ma teraz grupę młodych zawodników, którzy są wystarczająco silni, by to zrobić. Do tego to zmierza, ponieważ widzieliśmy, jak Bułgaria została za to ukarana [65 tysięcy funtów]. Tymczasem w kadrze Anglii jest wielu młodych, czarnoskórych piłkarzy, którzy to widzieli. Zresztą nie chodzi nawet o samych młodych, czarnoskórych zawodników, ale także o pozostałych graczy. Oni są w tym razem.

UEFA, FIFA czy FA nie poradzą sobie z tym problemem. Gracze muszą wziąć sprawy w swoje ręce. Są silni. Gdyby to angielscy zawodnicy zostali ukarani – broń Boże – za to, że zeszliby z boiska po tych obraźliwych wyzwiskach, gdyby UEFA jakoś chciała ich ukarać, oczekiwałbym, że inne kraje wycofałyby się z rozgrywek i wtedy UEFA musiałaby już zadziałać.

SourceThe Times

Ostatnie sztuki

Koszulka adidas Manchester United Home Jersey

Skład Manchesteru United, który zdobył trzy tytuły, zapewnił klubowi stałe miejsce w księgach rekordów i sercach fanów piłki nożnej na całym świecie. Ta koszulka podstawowa składa hołd 20. rocznicy pamiętnej nocy w Barcelonie. Wersja stworzona z myślą o kibicach ma luźniejszy krój niż modele, jakie zawodnicy zakładają w dniu meczu. Design uszyty z odprowadzającego pot materiału ma specjalne detale oraz specjalne godło na cześć niewiarygodnego sezonu 1998/99 drużyny.

Dyskusja

Najnowsze

The Athletic: najlepsza 60 Premier League – nr 57, David de Gea

Serwis The Athletic zapoczątkował serię, w której ma zamiar przedstawić sześćdziesięciu zawodników, którzy mieli największy wpływ na dzisiejszą Premier...

“The Telegraph”: niepewna przyszłość Conte w Interze utrudnia sprzedaż Sancheza do Mediolanu

Odważne słowa, jakie Antonio Conte wypowiedział po ostatnim meczu Serie A z Atalantą, osłabiły jego pozycję na Giuseppe Meazza....

ESPN: piłkarze, którzy celowo będą kaszleć na rywali lub sędziów, będą mogli otrzymać kary indywidualne

W sezonie 2020/21, piłkarze będą mogli być karani za umyślne kaszlenie na piłkarzy lub arbitrów. Jest to kolejna zmiana...

Fabrizio Romano: rozmowy ws. Jadona Sancho na zaawansowanym etapie

Jeden z najlepiej poinformowanych w kwestii rynku transferowego dziennikarz, Fabrizio Romano, przedstawił nowe informacje dotyczące rozmów na linii Manchester...

Nemanja Vidić dla UTD Unscripted: jestem dumny z tego, co osiągnąłem z Rio Ferdinandem

Po Rio Ferdinandzie, także Nemanja Vidić podzielił się swoimi przemyśleniami w ramach cyklu UTD Unscripted. Serb przedstawił współpracę z...

Najnowsze doniesienia ws. Gabriela Magalhaesa

W niektórych mediach we Włoszech i Francji pojawiają się kolejne sugestie dotyczące oferty Manchesteru United, którą jakoby klub z...

Alexis Sanchez uwzględniony w kadrze Interu na finałowy turniej Ligi Europy

Oficjalna strona internetowa Interu Mediolan opublikowała w poniedziałek kadrę na finałowe zmagania tegorocznej edycji Ligi Europy. Wśród niej znalazł...

“MEN”: Ed Woodward pojawił się w poniedziałek w Carrington

Jak przekazuje "Manchester Evening News", wiceprezes przewodniczący Manchesteru United, Ed Woodward, który na co dzień prowadzi interesy klubu z...

Najważniejsze

Fabrizio Romano: rozmowy ws. Jadona Sancho na zaawansowanym etapie

Jeden z najlepiej poinformowanych w kwestii rynku transferowego dziennikarz, Fabrizio Romano, przedstawił nowe informacje dotyczące rozmów na linii Manchester...

Mason Greenwood z premierową nagrodą Piłkarza Miesiąca w Man Utd

Mason Greenwood zdobył tytuł Najlepszego Piłkarza Miesiąca w Manchesterze United za okres lipiec 2020 roku. Dla 18-latka jest to...

Może Cię także zainteresować

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
0