Getty Images

Dominic Booth, felietonista dziennika “Manchester Evening News”, wskazuje Jacka Grealisha jako możliwy cel transferowy Manchesteru United w zimowym okienku. Pomocnik spełnia wszystkie cechy wymagane przez Ole Gunnara Solskjaera, a jego transfer byłby łatwiejszy do przeprowadzenia niż chociażby Jamesa Maddisona z Leicester City.

Felieton Dominica Bootha dla Manchester Evening News – treść oryginalna

Jeśli Ole Gunnar Solskjaer został odebrany za mało ambitnego wypowiadając słowa: “mam nadzieję, że uda nam się powstrzymać Norwich” lub słabego taktycznie w obliczu fatalnego występu Manchesteru United z Sheffield, dobrze by było zwrócić uwagę na jednego z piłkarzy Aston Villi przed niedzielnym pojedynkiem na Old Trafford.

Nie tylko dlatego, żeby powstrzymać “The Villans”, którzy zapewne będą sprawiać sporo problemów Man Utd swoją uciążliwością.

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że w tym sezonie nie można czuć się pewnie przed żadnym spotkaniem, nie ma łatwych meczów. Udowodniło to spotkanie z Crystal Palace, które dało przykład każdemu kolejnemu zespołowi, który wybierał się do “Teatru Marzeń”. Jak grać przeciwko drużynie Ole Gunnara Solskjaera? Rozproszyć ją, sfrustrować i uderzyć tam, gdzie boli najbardziej.

Tę uciążliwość pomoże zapewne zbudować Jack Grealish. Piłkarz, który będzie na okładkach poniedziałkowych gazet niezależnie od wyniku, jakim zakończy się mecz.

Różne sposoby analizy zebranych danych są w obecnym świecie dobrze znane. Nie do końca jasne jest jednak to, że kluby wykorzystują je na dwa możliwe sposoby: albo do rozpracowywania przeciwnika albo do poinformowania skautów własnego klubu i ocenienia, czy piłkarz nadaje się do potencjalnego transferu. Często te dwie drogi nigdy się ze sobą nie spotykają.

W niedzielę spotkać się jednak powinny i to jest zadanie dla analityków Manchesteru United. Ed Woodward ujawnił kilka nieprawdopodobnych wręcz danych na temat tego, ile celów transferowych mieli przygotowanych na każdą pozycję.

– W ciągu kilku ostatnich lat znacząco zainwestowaliśmy w naszą infrastrukturę, której celem jest rekrutowanie nowych piłkarzy. Chcieliśmy powiększyć i wzmocnić nasz i tak silny już zespół rekrutacyjny, w którym wszyscy pracują z jasno określoną filozofią – powiedział Woodward.

Jacka Grealisha nie można uznać za piłkarza szerzej nieznanego, jednak Manchester United musi być na tyle elastyczny w kwestii doboru swoich celów, aby trafił on na pierwsze miejsce listy życzeń, jeśli nadal będzie w takiej formie jak dotychczas.

Spełnia on wszystkie “wymagania” Manchesteru United – jest młody, pochodzi z Anglii, ma wokół tę otoczkę jakości i gwiazdy, której pragnie Ole Gunnar Solskjaer. Jego nazwisko jednak nie pojawiało się wysoko na liście w kontekście potencjalnych wzmocnień, pomimo że w kwietniu był określany jako “możliwie idealny” cel na rynku.

Znalezione obrazy dla zapytania jack grealish
JOE.co.uk

Błędem byłoby twierdzić, że niedzielny mecz dla Grealisha będzie pewnego rodzaju “przesłuchaniem” i przetestowaniem możliwości. Różne doniesienia sugerują, że będzie ciężko wyciągnąć go z jego ukochanej Aston Villi. Transfer do Tottenhamu w przeszłości upadł, a Jack Grealish był gotowy spędzić dwa sezony w Championship, byle tylko grać dla klubu, który kocha.

Obecnie Anglik jest postrzegany jako wyrazista i pewna postać – zarówno na boisku, jak i poza nim.

Z uwagi na to wszystko, ten ruch powinien dla Manchesteru United nabrać sensu. Wiek Grealisha sugeruje, że przenosiny do większego klubu znajdują się na horyzoncie. Jego umiejętności wręcz wymagają tego, aby stało się to w niedalekiej przyszłości.

Ostatnio o pomocniku Aston Villi wypowiedział się Harry Redknapp. – Gdyby Grealish grał dla którejkolwiek innej reprezentacji narodowej, byłby jej kluczowym zawodnikiem. Hiszpanie, Włosi… pokochaliby go. Pociągałby za wszystkie sznurki, a drużyny byłyby budowane wokół niego.

Na ten moment jednak, w oczach selekcjonera Garetha Southgate’a, Jack Grealish w hierarchii na tej pozycji ustępuje piłkarzowi LeicesterJamesowi Maddisonowi. Podobnie zresztą jak dla skautów Manchesteru United, którzy właśnie w pomocniku “Lisów” upatrują swój priorytet w ciągu najbliższych okienek transferowych.

W tym wszystkim nie chodzi o Maddisona, który jest świetnym piłkarzem. Chodzi o to, że w tym momencie wygląda on na piłkarza, którego ściągnięcie w zimowym okienku będzie wymagało poniesienia wielkich nakładów. Sytuacji nie ułatwia fakt, że Leicester City fantastycznie zaczęło sezon i znajduje się w TOP 4.

Znalezione obrazy dla zapytania james maddison

Nie można będzie mówić o należytej staranności w przypadku Manchesteru United, gdyby nie przeanalizowali umiejętności Jacka Grealisha. Wystarczy ledwie spojrzeć na jego statystyki, by coś zauważyć: we wszystkich rozgrywkach w tym sezonie zdobył cztery bramki i zanotował pięć asyst.

Niebranie pod uwagi Jacka Grealisha byłoby prawdziwym szaleństwem. I słowa te padają przed przyjazdem Aston Villi na Old Trafford.

Dyskusja