Mino Raiola: Paul Pogba chce zdobywać trofea z Man Utd

The Telegraph Sebastian Słabosz
Zmień rozmiar tekstu:

Mino Raiola udzielił wywiadu Jasonowi Burtowi z „The Telegraph”, w którym przyznał m.in. że Paul Pogba chce zostać w Manchesterze United i zdobywać z tą drużyną trofea. Włoski agent dodaje jednak, że klub z Old Trafford powinien bardziej wspierać swojego zawodnika.

W przytoczonym wywiadzie Raiola wyznał m.in. skąd pojawiły się różne uczucia Pogby i frustracja wobec Manchesteru United, a także dlaczego Francuz nie potrafi gniewać się na Ole Gunnara Solskjaera, ponieważ czuje do niego szacunek jeszcze z czasów, gdy obaj byli piłkarzami.

Włoski agent potwierdził również, że Real Madryt w minione lato próbował pozyskać aktualnego mistrza świata, ale dodał przy tym, że 26-letni piłkarz nie naciskał na ten transfer i nie stawał w sprzeciwie do woli menedżera „Czerwonych Diabłów”.

Pogba wrócił na Old Trafford w 2016 roku za rekordowe wówczas 89,3 milionów funtów, cztery lata po tym jak opuścił Manchester United na rzecz Juventusu. Do tej pory jest to największa suma, jaką brytyjski klub zapłacił za jakiegokolwiek piłkarza.

– Uważam, że Paul wtedy naprawdę wrócił do domu – mówił Raiola. – Paul mógł przenieść się gdzie indziej, ale naprawdę wyboru dokonał swoim sercem i chciał wrócić do domu. Paul to bardzo miły człowiek.

– Dla przykładu nie potrafi gniewać się na Ole [Gunnara Solskjaera], z uwagi na to jak dobrze Ole traktował go, gdy był już starszym piłkarzem, a Paul był młodym zawodnikiem. Szacunek i miłość, jaką wtedy otrzymał od Ole oznaczają, że nie potrafi się teraz na niego gniewać – dodał Włoch.

Pogba do tej pory w obecnym sezonie rozegrał zaledwie sześć spotkań, pozostając kontuzjowanym od września. Niedawno wrócił do treningów, ale znów opuścił dwa dni ćwiczeń z powodu choroby. W miniony piątek uczestniczył we Francji w weselu swojego brata, za pozwoleniem klubu, a gdy wrócił okazało się, że się rozchorował. Po wizycie u klubowego lekarza zdecydowano, że 26-latek musi znów odpocząć kilka dni od zajęć.

– Paul chce odnosić sukcesy i być szczęśliwym. Chce zdobywać nagrody i z przyjemnością zrobiłby to z Manchesterem United – mówi dalej Raiola. – W porządku, było latem duże zainteresowanie jego osobą ze strony Realu Madryt, ale Manchester United go nie puścił. Nie zaprzątaliśmy sobie tym za bardzo głowy. On także tego nie robił, a ja pracuję zgodnie z preferencjami piłkarza.

– Niektórzy piłkarze potrafią doprowadzić w niektórych sprawach do ekstremalnych sytuacji, ale Paul taki nie jest. Dlatego też pracujemy inaczej. Było zainteresowanie ze strony Realu Madryt, ale go nie puścili. Jest mi przykro, ponieważ Paul jest Francuzem, tak samo jak Zinedine Zidane, który jest bardzo ważną postacią w historii francuskiej piłki.

– Paul nie jest jednak typem gościa, którego widzą w nim Gary Neville i inni sfrustrowani byli piłkarze, którzy mówią, że „powinien się wstydzić tego, czy powinien się wstydzić tamtego”. Czego ma się wstydzić? Pracuje każdego dnia i daje z siebie wszystko. Nie narzeka, że klub nie gra w Lidze Mistrzów. Czy jest idealny? Nikt nie jest. Czy jest też odpowiedzialny za niepowodzenia klubu? Tak się czuje. Skoro jest się w drużynie, to jest się też odpowiedzialnym za porażki.

Przy tej okazji Mino Raiola zwrócił uwagę na pewien problem Manchesteru United, który dyskutowany jest w mediach i wśród ekspertów piłkarskich już od dłuższego czasu – brak dyrektora sportowego w swoich strukturach. Zdaniem Włocha, klub z Old Trafford potrzebuje takiej osoby.

– Klub potrzebuje specjalisty, dyrektora sportowego. Kogoś pomiędzy drużyną, menedżerem i właścicielami klubu. Kogoś kto będzie łączył te wszystkie osoby. W obecnych czasach potrzeba takich specjalistów w klubach, ponieważ trener nie ma czasu na zarządzanie siecią skautów czy zajmowaniem się innymi zadaniami. Uważam, że brakuje kogoś takiego w Manchesterze United.

– Szczerze mówiąc, gdy spoglądam na Manchester United to myślę sobie, że mają w sobie więcej amerykańskiej mentalności niż tej europejskiej. Chodzi mi o to, że czasem wydaje się, że ten klub jest bardziej skupiony na kwestii ekonomicznej niż sportowej. To bardzo amerykański sposób myślenia. Potrzebują osoby, która będzie łączyć ekonomiczną część z tą sportową.

– Zawodnicy, którzy tworzą drużynę, pasują do niej, pasują do prezentowanej przez nią filozofii. Manchester United znajduje się obecnie na drodze w poszukiwaniu tej filozofii. Ludzie myślą, że nienawidzę sir Aleksa Fergusona. To nie prawda. Nie nienawidzę Fergusona czy Guardioli. Do nikogo nie żywię nienawiści. Moich synów uczę tego samego: zero nienawiści. Nie ma miejsca na negatywną energię w moim życiu.

Przy czym Raiola starł się z Fergusonem, gdy Pogba odchodził z Manchesteru United za darmo w 2012 roku, ale odnosi się do Szkota z szacunkiem. 

– Gdy Ferguson był w tym klubie, to przynajmniej dało się zauważyć, że to jego drużyna. Poprzez sposób w jaki grali, byli proaktywni. Piłkarze, którzy przychodzili do klubu mieli już pogląd na to, w jaki sposób będą tutaj grać.

Zdaniem Włocha tego brakuje obecnemu Manchesterowi United, który ma nie wykorzystywać całego potencjały Paula Pogby, rzucając go do gry na różnych pozycjach w linii pomocy.

– Czy jest jakiś lepszy pomocnik na świecie niż Pogba? Nie! Jeżeli dojdzie się do tego wniosku, to inny wniosek nasuwa się sam – jeżeli sprzedasz Paula Pogbę, to czy kupisz kogoś lepszego? Nie. Gdzie on jest? Jeżeli jednak wykreauje się pewną tożsamość w drużynie, to może odkryje się idealną wersję Paula. Jeżeli zaś chcesz grać w ustawieniu z dwoma cofniętymi pomocnikami, to gdzie będzie grał Paul? Na różnych pozycjach.

– Dlatego powtarzam, że ten klub musi odnaleźć swoją tożsamość i znaleźć wszystkie klocki Lego do tej układanki. Wtedy łatwo będzie powiedzieć: „jeżeli zagramy systemem 4-3-3 z jednym cofniętym pomocnikiem, to ten zawodnik będzie wtedy najlepszy, aby grać na tej pozycji, a ten aby grać tutaj”. Potrzeba takiej jasności.

– Wielkie kluby najpierw wybierają system gry, a potem dobierają do nich piłkarzy. Nie mówią, że „wybierają system gry pod piłkarzy, których posiadają”. Później mówią innym, że „kreują piłkarzy”.

– Jurgen Klopp i Pep Guardiola mają jasną wizję, definicję, tożsamość. Wiadomo od razu czy dany piłkarz pasuje do nich czy też nie. Można nawet zadać pytanie: „czy ten piłkarz pasuje do Kloppa czy może do Guardioli?”.

– Powiedz mi więc teraz, jakiego piłkarza chciałbyś widzieć w Manchesterze United? Nie wiesz tego, ponieważ nie znasz obecnej definicji Manchesteru United. Nie znasz jego obecnej tożsamości – dodał.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze