YouTube.com

Ole Gunnar Solskjaer zjawił się na konferencji prasowej zorganizowanej po meczu z Norwich City, w którym Manchester United wygrał 4:0.

KONFERENCJA PRASOWA OLE GUNNARA SOLSKJAERA PO MECZU Z NORWICH CITY

Ole, sporo mówiło się o braku kreatywności w środku pomocy. Juan Mata pokazał dzisiaj, jak imponujący może być.

– Był doskonały. Kiedy Juan [Mata] jest odwrócony twarzą do bramki, zawsze może posłać podanie lub dośrodkowanie. Jestem zachwycony jego występem. To kluczowy członek naszego składu. W tym znajdowaliśmy go lepiej niż w poprzednich występach, w których brał udział. Chcieliśmy, aby odpowiadał za atakowanie i tworzył dla nas sytuacje.

Czyli ta zmiana na prawym skrzydle odniosła sukces?

– Tak. Myślę, że Juan [Mata] zagrał naprawdę dobrze. Gdy gra tam Mason [Greenwood], to mówimy o lewej nodze innego typu. Czuliśmy, że to odpowiedni wybór na to spotkanie.

Przed tym, gdy dośrodkował piłkę w pole karne, przeprowadziłeś z nim rozmowę. Mogę zapytać, czego dotyczyła?

– Zapytałem jak się czuje i jak się ma jego rodzina! [śmiech] Nie, było kilka rzeczy, które musieliśmy przedyskutować.

Ole, chciałeś reakcji od zawodników i wydaje się, że dostałeś jasny przekaz z ich strony?

– Tak. Jestem bardzo szczęśliwy, kiedy menedżer rywali mówi o Manchestrze United jak ciężko pracująca jest to drużyna – gdy nastawienie jest odpowiednie. W tym starciu to było kluczem. Intensywność, odbieranie piłek po stracie, niezmęczone głowy. Czułem, że nastawienie było właściwe. Gdybyśmy pozwolili Norwich grać, jak chcą, a wiemy, że mają jakościowych graczy – wtedy byłoby to bardzo trudne spotkanie na Old Trafford. Otrzymaliśmy znakomitą odpowiedź od piłkarzy. Za każdym razem, gdy traciliśmy piłkę, widzieliśmy Anthony’ego [Martiala], Juana [Matę], Andreasa [Pereirę] – wszyscy gnali za futbolówką.

Czy to właściwe stwierdzenie, że Brandon Williams to w tej chwili pierwszy wybór na pozycję lewego obrońcy?

– Chcemy dotrzeć do miejsca, w którym piłkarze rozumieją, że jeżeli grają dobrze, to utrzymają plac gry. Jeśli im się nie uda, to czeka ich wyzwanie. Na lewej obronie trwa dobra rywalizacja, a Brandon [Williams] nigdy nas nie zawiódł. To był kolejny doskonały występ w jego wykonaniu.

Myślisz, że to kwestia wykazywania głodu gry i sukcesów? Z kolei takie występy mogą być dla niego i pozostałych młodych piłkarzy lekcją na przyszłość.

– To zdecydowanie lekcja dla wszystkich, którzy chcą być profesjonalnymi piłkarzami. Nastawienie, jakie pokazuje Brandon [Williams]. Reszta zależy od niego, a także ode mnie i klubu, aby podtrzymywać u niego ten głód. Nie spodziewam się jednak, że to nastawienie u niego się zmieni, ponieważ ma do tego odpowiednie serce. A gdy się już “to” ma, to się “to” ma.

Ole, Marcus Rashford dołączył do piłkarzy Manchesteru United, którzy rozegrali dla klubu 200 spotkań. Uświetnił to dwiema bramkami, przy czym jego pierwszy gol, to było naprawdę ładne wykończenie akcji.

– Przy czym jak wielkie jest to osiągnięcie w jego wieku, zaliczyć 200 występów w pierwszej drużynie. Nie wiem nawet ile Marcus [Rashford] zdobył łącznie bramek.

64.

– W tym sezonie ma już na koncie 19 goli. To naprawdę najwyższej klasy profesjonalista, z którym wspaniale się pracuje. Marcus [Rashford] to świetny dzieciak, ze świetnym nastawieniem, który chce się uczyć i poprawiać swoją grę. Do tego wie, żeby twardo stąpać po ziemi. Zawsze jest dostępny do gry. Nawet dziś, gdy zmagał się z kilkoma stłuczeniami, ale nie ma szans, aby powiedział mi przed meczem, że nie chce zagrać.

Czy Marcus Rashford będzie zdolny do gry w środę?

– Nie wiem. Jeśli jest gotowy, to nim zagram, zobaczycie. Marcus [Rashford] zagrał wiele spotkań i być może muszę się temu przyjrzeć i zobaczyć, jak mogę zarządzać jego siłami. Wkrótce czeka nas przerwa, zaraz luty.

Czy może być lepszy?

– Oczywiście, że tak. Marcus [Rashford] to dopiero dzieciak, który może stać się o wiele lepszy. Ma wszystko, aby znaleźć się na topie: nastawienie, umiejętności, fizyczność. Te bramki, które dziś zdobył – jedną dobił z bliskiej odległości. Jeżeli strzeli więcej takich, będzie wyjątkowy.

Mason podobnie?

Mason [Greenwood] , tak, należy spodziewać się, że trafi do bramki. To był wspaniały gol i jestem zachwycony, że trójka napastników wpisała się na listę strzelców.

Mogę zapytać, dlaczego Ashley Young nie znalazł się w składzie na to spotkanie? Czy ma to związek z jego rozmowami z Interem Mediolan?

Ashley [Young] nie był gotowy do gry.

Możesz powiedzieć coś więcej na temat tajemniczej rozmowy z Juanem Matą?

– Chodziło o aspekty taktyczne. Rozmawiamy w ciągu tygodnia o tym, jak chcemy wykorzystać. Juanowi [Matcie] należy pozwolić szukać rozwiązań. Przy czym nie mogę znajdować rozwiązań za piłkarzy stojąc przy linii bocznej boiska. Chcemy, aby znajdował się przy piłce tak często jak to możliwe. W tym spotkaniu ciągle znajdował wolne przestrzenie.

Rozważasz częstsze wystawianie go od pierwszej minuty w meczach ligowych?

– Tak. To bardzo dobry piłkarz i musimy znaleźć dla niego odpowiednie miejsce. Musimy wiedzieć, w czym jesteśmy dobrzy. Dysponujemy szybkimi piłkarzami – mogę wybrać do gry Daniela Jamesa. Juan Mata zapewnia nam jednak coś innego.

Ole, muszę zapytać o antyglazerowskie przyśpiewki i przyśpiewki o Edzie Woodwardzie. Czy tego rodzaju rzeczy docierały do ciebie i do piłkarzy?

– Nie wiem, czy do piłkarzy to dotarło, ale ja to zauważyłem. Jako klub musimy trzymać się razem, musimy być zjednoczeni. Jesteśmy rodziną i mogę jedynie powiedzieć, że odkąd tutaj jestem, otrzymuje ciągłe wsparcie właścicieli i Eda Woodwarda. Wspierają mnie. Upewnijmy się, że trzymamy się razem. Ciągle gramy we wszystkich rozgrywkach. Ciągle gramy w Carabao Cup, FA Cup i jesteśmy na piątym miejscu w lidze. Nieustannie walczymy. Poprawiliśmy naszą pozycję względem poprzedniego sezonu. Znajdujemy się w Lidze Europy. Oni muszą mi po prostu wierzyć, kiedy mówię, że poza sceną robimy wiele dobrego. Zmierzamy w odpowiednim kierunku. Widzieliście tę grupę w konfrontacji z Norwich, to nastawienie i pracowitość jest rdzeniem tej grupy, która idzie naprzód.

Dyskusja