Getty Images

Barcelona uzyskała większe przychody niż którykolwiek inny klub w Europie za poprzedni sezon – wynika z corocznego zestawienia publikowanego w ramach Deloitte’s Football Money League. Manchester United znalazł się po tym względem na trzecim miejscu.

Barcelona za sezon 2018-2019 osiągnęła przychody na poziomie 741,1 milionów funtów. Z kolei do kasy drugiego w tym zestawieniu Realu Madryt wpłynęło w tym samym czasie 667,5 milionów funtów (najwyższa w historii tego zestawienia różnica w przychodach między pierwszym a drugim miejscem – 73,6 miliony funtów). Podium zamknął Manchester United z przychodami na poziomie 627,1 milionów funtów.

Manchesterowi United w przyszłym roku grozi jednak oddanie tytułu klubu Premier League z największymi przychodami. Co prawda rok do roku przychody klubu z Old Trafford wzrosły z 589,8 milionów funtów do 627,1 milionów funtów, ale prognozy przychodów za sezon 2019-2020 oscylują na poziomie 560-580 milionów funtów, między innymi z uwagi na brak zakwalifikowania się drużyny do Ligi Mistrzów.

Jak przekazują analitycy Deloitte, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłorocznym zestawieniu “Czerwone Diabły” znajdą się na najniższej pozycji w historii, odkąd te analizy są prowadzone.

– Manchester United znajduje się w strefie ryzyka utraty pozycji w Premier League jako klubu, który generuje największe przychody i będzie to pierwszy taki przypadek w historii Money League – czytamy w analizie Deloitte.

– Wpływ udziału i wyników w klubowych rozgrywkach UEFA na przychody drużyn jest ewidentny, co widać w Londynie i na północnym zachodzie Anglii. Liverpool, Manchester City i Tottenham wspięły się w tym zestawieniu poprzez dobre wyniki w fazie pucharowej tych rozgrywek. Z kolei spadek Arsenalu wynika z braku udziału tego klubu w tych rozgrywkach drugi rok z rzędu. Taki sam los może spotkać Manchester United – mówi Sam Boor, starszy menedżer Sports Business Group w Deloitte.

Jak podaje dalej Deloitte “istnieje wiele sposobów badania bogactwa i wartości klubów piłkarskich”, ale w przypadku przychodów, dane te są bezpośrednio pobierane ze sprawozdań finansowych klubów.

Największe znaczenie w kwestii przychodów dla klubów mają umowy związane z prawami do transmisji spotkań. Pieniądze pozyskiwane z takich kontraktów stanowią średnio 44% wszystkich przychodów w klubie.

Dyskusja