MUTV

Już we wtorek kadra Manchesteru United do lat 18 zmierzy się na wyjeździe z rówieśnikami z Norwich City w ramach najbardziej prestiżowych rozgrywek młodzieżowych w Anglii, FA Youth Cup (odpowiednik Pucharu Anglii w kategorii młodzieżowej).

W poprzedniej rundzie tegorocznej edycji tych rozgrywek podopieczni Neila Ryana uporali się z rówieśnikami z Lincoln City, wygrywając na własnym boisku 2:0 (m.in. dzięki asyście Łukasza Bejgera). Wydaje się jednak, że teraz kadrę U-18 czeka trudniejsze zadanie w ramach wyjazdowego pojedynku z wychowankami Norwich City.

Przy tej okazji słowa otuchy i wsparcia młodym piłkarzom Manchesteru United przekazali przed nadchodzącym meczem Ole Gunnar Solskjaer oraz Harry Maguire, który właśnie w tych rozgrywkach zaczął być dostrzegany przez ludzi ze świata seniorskiej piłki.

– Uważam, że te rozgrywki są bardzo ważne. Dają ci niezbędne doświadczenie gry w meczach, którym towarzyszy presja, zanim trafi się do pierwszej drużyny – mówił Maguire.

– Gdy sam byłem młodych chłopcem, gra w FA Youth Cup dostarczyła mi doświadczenia jak radzić sobie z presją, ponieważ meczom rozgrywanym w tym turnieju zawsze towarzyszy największa presja, jaka spada na młodzieżowców.

– Życzę im powodzenia i mam nadzieję, że nasi młodzi piłkarze zrobią swoim przeciwnikom to, co kiedyś zrobili mnie, gdy dotarłem do finału i zostaliśmy pokonani przez Manchester United (1:4 w 2011 roku, w barwach młodych “Czerwonych Diabłów” grał m.in. Jesse Lingard i Paul Pogba) – dodał.

Ole Gunnar Solskjaer przyznał, że także liczy na dobry wynik młodzieży klubu z Old Trafford, bowiem ten puchar postrzega jako bardziej prestiżowy niż młodzieżowe rozgrywki ligowe.

– To jeden z tych turniejów, w których trzeba osiągać rezultaty. Gdy grasz w Akademii i występujesz w rozgrywkach ligowych, to oczywiście chcesz wygrywać kolejne mecze, ale nie jest to coś koniecznego – mówił Norweg.

Przeczytaj także:  Paulo Fonseca: chciałbym, aby Chris Smalling został w Romie na stałe

– W wypadku FA Youth Cup presja jest znacznie większa. To właśnie w takich meczach można pokazać, do czego jest się zdolnym. Nawet jeżeli nie czujesz się dobrze, nie masz do dyspozycji najlepszego boiska czy też nie znasz dobrze swojego przeciwnika – choć jestem pewny, że wiemy wszystko na temat Norwich City – to musisz udowodnić swoją wartość przez całe 90 minut.

– Podczas sezonu i rozgrywek ligowych, możesz zmagać się ze wzlotami i upadkami, ze spadkami formy, ale jako piłkarz Manchesteru United w takich spotkaniach jak to nadchodzące, musisz być w stanie się dobrze zaprezentować i sprostać wyzwaniu, gdy się cię o to poprosi.

– Wtedy jest się gotowym na przykład na takie mecze jak ten z Liverpoolem. Życzę chłopcom wszystkiego dobrego i niech wiedzą, że w nich wierzymy – dodał.

Norweg zapytany jeszcze, czy inspiracją do dobrych występów dla młodzieżowców Manchesteru United, mogą być historie Brandona Williamsa i Masona Greenwooda, którzy przedostali się do pierwszej drużyny, odpowiedział:

– Oczywiście, że powinni patrzeć na przykłady Brandona i Masona, a więc na to jak wiele lat ciężkiej pracy potrafi nagle sprawić, że w szybkim tempie znajdziesz się w pierwszej drużynie. Jeżeli jesteś wystarczająco dobry, to też masz wystarczająco dużo lat, aby grać na tym poziomie.

Dyskusja