“The Times”: nadchodzą zmiany na rynku transferowym Premier League

The Times Sebastian Słabosz
Zmień rozmiar tekstu:

Od dwóch sezonów letnie okno transferowe w Premier League zamyka się na dzień przed startem tych rozgrywek. Z uwagi jednak na to, że inne ligi nie wybrały podobnej drogi, zrodziło to wiele problemów wśród angielskich klubów. Te ma rozwiązać planowana modyfikacja obecnych zasad, o której szerzej pisze “The Times”. Wiele zmian powstanie także w związku z nadchodzącym Brexitem.

W przyszłym miesiącu przedstawiciele klubów z Premier League mają głosować za zmianami zasad letniego okna transferowego w Anglii. Preferowaną opcją ma być modyfikacja obecnych przepisów, która polegać ma na zamknięciu letniego okna transferowego przed rozpoczęciem ligowych rozgrywek dla transakcji wewnątrzkrajowych, ale do końca sierpnia ma być możliwość pozyskiwania piłkarzy z zagranicy.

Pozostałymi dwiema opcjami ma być powrót do starego systemu, a więc po prostu przedłużenie trwania okna transferowego, bez żadnych obostrzeń, do końca sierpnia, a więc gdy kluby mają już za sobą rozegranych kilka pierwszych kolejek ligowych nowego sezonu. Drugą możliwością jest pozostawienie obecnych zasad bez zmian.

Wszystkie możliwości miały zostać wyjaśnione przedstawicielom poszczególnych klubów na spotkaniach organizowanych na regionalnym szczeblu. Nowe wskazówki miały zawierać także implikacje dotyczące nadchodzącego Brexitu. Ostateczna decyzja ws. zasad letniego okna transferowego w Premier League podjęta zostanie 6 lutego.

Według źródeł “The Times” najbardziej popularną opcją ma być ta dotycząca modyfikacji obecnych zasad, a nie powrotu do starego systemu. Co najmniej jeden zespół z tzw. “wielkiej szóstki” ma lobbować za tym rozwiązaniem, argumentując to tym, że dzięki temu kluby z Premier League wciąż będą w stanie rywalizować z innymi o międzynarodowych piłkarzy, a jednocześnie nie naruszą integralności rozgrywek ligowych.

W tym modelu niedozwolone będą także wypożyczenia między klubami Premier League już po rozpoczęciu sezonu. Za to dopuszczać się będzie do końca sierpnia aktywność transferową związaną z potencjalnymi transakcjami z klubami z League One (trzeci szczebel rozgrywkowy w Anglii) i niższych lig.

Angielskie kluby miały także zostać poinformowane, że tego lata będą miały ostatnią możliwość sprowadzania do siebie 16. i 17-letnich piłkarzy z innych krajów Europy, z uwagi na planowany na 1 lutego br. Brexit. Rok 2020 pod tym kątem ma być okresem przejściowym, zaś później będą miały obowiązywać zasady FIFA, które nie będą pozwalały angielskim klubom na międzynarodowe transfery zawodników poniżej 18. roku życia.

Wciąż nie ma jeszcze wypracowanego porozumienia między FA i władzami Premier League na temat kwestii uzyskiwania przez zawodników pozwoleń na pracę w Wielkiej Brytanii w związku z nadchodzącym Brexitem.

Władze ligi chcą, aby ustalony został globalny wolny rynek w tej kwestii, który umożliwiałby udzielanie pozwolenia na pracę każdemu zawodnikowi, który jest zakontraktowany w klubie “z najwyższej półki”. Z kolei FA jest skłonna poprzeć ten pomysł, o ile wymagana minimalna liczba wychowanków w pierwszym składzie każdego klubu zostanie podniesiona z 8 do 12.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze