Getty Images

Andy Mitten w swoim najnowszym artykule, po przprowadzeniu krótkiego wywiadu z Nemanją Maticiem po środowym meczu z Manchesterem City, pochylił się nad obecną sytuacją Serba w Manchesterze United. Sam zawodnik wypowiedział się z kolei m.in. na temat transferu do klubu z Old Trafford Bruno Fernandesa.

ARTYKUŁ ANDY’EGO MITTENA DLA MAGAZYNU “GQ” – treść oryginalna

Manchester United przegrał półfinałowy dwumecz Pucharu Ligi z Manchesterem City, ale wygrał na Etihad Stadium, czym odzyskał nieco utraconej dumy po wcześniejszej porażce na Old Trafford. Nemanja Matić opowiedział po tym spotkaniu magazynowi “GQ” o obecnej atmosfery w klubie, a także o swoich odczuciach na temat transferu Bruno Fernandesa.

Niesamowity – powiedział o Nemanji Maticiu po środowych derbach Manchesteru menedżer “The Citizens”, Pep Guardiola.

Był najlepszym piłkarzem tego meczu – stwierdził z kolei Ole Gunnar Solskjaer, który nie ukrywał złości na to, że Matić został ukarany żółtą kartką za swój pierwszy faul po 52 minutach gry. Później obejrzał kolejny żółty kartonik, gdy przewrócił Sergio Aguero, podczas gdy piłkarze City byli jeszcze na swojej połowie.

Grający bez Serba przez ostatnie 14 minut tego meczu Manchester United miał jeszcze trudniejsze zadanie odwrócenia losów tego dwumeczu, który w przypadku drugiej bramki United zakończyłby się serią rzutów karnych przed gorączko reagującą publicznością na Etihad.

Nie chcę mówić o pracy sędziego – dodawał Solskjaer komentując jego decyzję, która skutkowała tym, że Nemanja Matić stał się pierwszym piłkarzem, który w jednym meczu zdobył gola i otrzymał czerwoną kartkę od czasów Wayne Rooneya z 2014 roku. – Chcę rozmawiać o piłkarzach i nastawieniu, jakie pokazali w tym meczu – dodał Norweg.

31-letni Matić strzelił jedynego gola w 181. derbach Manchesteru, które United wygrali 1:0. To nie wystarczyło, aby wygrać półfinałowy dwumecz, po tym gdy w pierwszym spotkaniu na Old Trafford City pokonało “Czerwone Diabły” 3:1 prowadząc już w pewnym momencie 3:0.

Przeczytaj także:  Bruno Fernandes: Cristiano Ronaldo był moją inspiracją

To właśnie Matić pojawił się na placu gry w drugiej połowie tamtego spotkania, przy stanie 0:3. Od tamtej pory, w tych trzech połowach dwumeczu, klub z Old Trafford zdobył dwa gole, nie tracąc przy tym żadnego. To jednak było za mało na awans do finału, ale serbski pomocnik zrobił różnicę.

Manchester City był niepokonany od ośmiu spotkań, pokazując przy tym bardzo atrakcyjny futbol, pełen pasji i sportowej złości. Przy czym jednak drużyna Guardioli przegrała u siebie z United drugi raz w ciągu ostatnich sześciu tygodni. Z drugiej strony te sześć tygodni było okresem sporych turbulencji dla United, w których klub ten poniósł aż pięć porażek, czym poirytował swoich fanów.

Uderzenie Maticia z 35 minuty było jego pierwszą bramką w tym sezonie, a przy okazji dziesiątym strzałem w tamtym spotkaniu. Przy czym City oddało pierwsze dziewięć, podczas których heroicznymi interwencjami popisywał się David de Gea. Próbowali m.in. Riyad Mahrez i Sergio Aguero, ale Hiszpan świetnie spisywał się między słupkami.

Guardiola dodawał swojej drużynie energii podczas rzadkich momentów spotkania, w których jego podopieczni nie byli przy piłce, ale po pierwszej połowie wynik na tablicy świetlnej pokazywał: “City 0 United 1”. Tak też zostało do samego końca.

Wielki występ – napisał Nemanja Vidić do swojego rodaka na grupie na WhatsAppie, którą obaj dzielą z Maticiem. Po zaledwie dwóch startach w drużynie United w pierwszych 19 meczach Premier League w tym sezonie z powodu kontuzji i braku powołań do kadry meczowej, mecz z City był dziesiątym z rzędu w barwach United, w którym Serb wystąpił od czasu kontuzji Scotta McTominaya.

Odpoczywałem przez półtora bądź dwa miesiące, więc powrót do gry pod kątem fizycznym był dla mnie trudny w pierwszym meczu bądź dwóch – mówił Matić w rozmowie z “GQ” po derbach Manchesteru. – Teraz czuję się już świetnie. Mogę dużo biegać. Czuję się świeżo. Jestem w dobrej formie i staram się robić wszystko co najlepsze dla drużyny – dodał.

Przeczytaj także:  Mason Greenwood po meczu z Watfordem: czuję żądzę strzelania kolejnych goli

Przy czym United nie ma za sobą najlepszego miesiąca. – To zawsze jest smutne, gdy nie znajdujesz się w dobrej pozycji, ale takie jest już życie piłkarza, taka jest piłka nożna. Trzeba starać się naprawić problemy. Jestem optymistą, ale rzeczywistość jest taka, że mamy bardzo młodą drużynę.

Gdy ma się młody zespół, to normalnym jest, że zalicza się wzloty i upadki. Fani muszą być cierpliwi, a jednocześnie w tym klubie nie ma czasu na dawanie czasu. Fani chcą rezultatów na teraz, chcą zdobywać trofea. Rozumiem dlaczego nasi fani nie są szczęśliwi, ja też nie jestem w tym momencie, więc będziemy dalej się starać osiągać możliwie najlepsze wyniki.

Jaki jest Ole Gunnar Solskjaer jako trener? – Bardzo pozytywny i daje z siebie wszystko w tej pracy. Będziemy mogli porozmawiać i oceniać po zakończeniu sezonu.

United rozpoczęło mecz derbowy w formacji 3-5-2, a następnie w drugiej połowie została ona zmieniona na ustawienie 4-3-3.

W meczu przeciwko City staraliśmy się mieć kontrolę na tyle, na ile było to możliwe, ponieważ wiedzieliśmy, że City to drużyna, która lubi być przy piłce. Staraliśmy się grać z kontrataku, wykorzystywać nasze stałe fragmenty gry, zachować czyste konto.

Wiedzieliśmy, że jeżeli strzelą nam gola, to będzie po meczu. Ostatecznie mieliśmy szanse po tych kontratakach i rzutach wolnych. Szkoda, że ten rzut wolny pod koniec meczu nam nie wyszedł, bo mieliśmy okazję na drugiego gola. Wygraliśmy mecz, ale odpadliśmy z rozgrywek, więc mam mieszane uczucia.

Tak jak nowy nabytek “Czerwonych Diabłów”, Bruno Fernandes, tak też Nemanja Matić przeniósł się do Anglii z Lizbony. – Znam Fernandesa – mówi Serb. – Śledzę piłkę, w tym także portugalską ligę, ponieważ grałem tam. Ma doświadczenie gry w dobrej lidze w dużym klubie. Ponadto gra w reprezentacji Portugalii. Myślę, że będzie dla nas bardzo ważny zawodnikiem.

Matić przeniósł się do Premier League z Benfiki, odwiecznego rywala Sportingu. – Gdy gra się dla wielkiego portugalskiego klubu, to jest się już przyzwyczajonym do wielkiej presji. Każdy mecz to wojna, każdy daje z siebie 200 procent i chce wygrać z tobą. Jestem pewny, że z jego doświadczeniem, poradzi sobie tutaj.

Matić także wygląda obecnie na boisku bardzo dobrze. – Bardzo dobrze potrafi utrzymywać się przy piłce, również potrafi ją dobrze odzyskiwać – wyjaśnia James Scowcroft, były piłkarz Premier League, który był na środowym meczu.

Przeczytaj także:  Solskjaer: nie mam zamiaru dyskutować na temat Mino Raioli

Był najlepszym ich piłkarzem w meczu przeciwko Manchesterowi City. Matić odzyskiwał piłkę i będąc odwróconym plecami już wiedział, gdzie pośle swoje kolejne podanie. Jest doświadczony i pokazuje teraz formę, którą prezentował, gdy dołączył do tego klubu w 2018 roku. United potrzebuje pomocnika, który dobrze operuje piłką i dodaje nieco siły drużynie w momencie, gdy nie jest ona przy piłce.

Matić dodaje także spokoju drużynie, gdy jest przy piłce i gdy ona tego potrzebuje. Zwłaszcza gdy młodzi nie posiadają tej umiejętności. Mason Greenwood miał problemy w środę i był wyizolowany – dodał.

Kontrakt Nemanji Maticia z Manchesterem United wygasa pod koniec sezonu. Serb nie rozmawiał jeszcze z nikim w klubie na temat nowej umowy, a wiadomo że istnieje zainteresowanie jego osobą ze strony innych drużyn. Nazwa Manchesteru United w swoim CV wciąż przyciąga innych.

Scowcroft uważa, że United nie powinien dać odejść 31-latkowi. – Matić był kluczową postacią drużyny w meczu z Manchesterem City, a to nie jest takie łatwe. Potrzebujesz piłkarzy, którzy są w stanie mieć jakiś wpływ w meczach z topowymi drużynami. Nie zaoferowałbym mu może dwuletniego kontraktu, ale zdecydowanie jest wart tego rocznego przedłużenia.