“The Independent”: dwaj kandydaci na stanowisko dyrektora sportowego Man Utd

The Independent Patryk Tabak
Zmień rozmiar tekstu:

Antero Henrique oraz Ralf Rangnick wymieniani są w gronie dwóch najpoważniejszych kandydatów do zostania pierwszym dyrektorem sportowym Manchesteru United. Zdaniem “The Independent” trwają rozmowy z tym pierwszym, jednak Niemca ma popierać część osób decyzyjnych w klubie.

Manchester United prowadzi rozmowy w sprawie obsadzenia stanowiska dyrektora sportowego. Największe notowania, zdaniem brytyjskiego “The Independent”, mają obecnie Antero Henrique (na zdjęciu) oraz Ralf Rangnick. Rozmowy z tym pierwszym znajdują się ponoć w zaawansowanej fazie, a porozumienie jest bliskie.

Rangnick, szef działu sportu w klubach Red Bulla, ponoć jest popierany przez kilka ważnych osób w dyrekcji Manchesteru United. Ponadto sam Niemiec ma pozytywnie zapatrywać się na pracę w Premier League. Rangnick był łączony z Milanem, jednak spekulacje uciął ostatnio Paolo Maldini, który stwierdził, że ten nie ma odpowiedniego profilu.

Władze Man Utd postrzegają stanowisko dyrektora sportowego, bardzo problematycznego w erze po odejściu sir Aleksa Fergusona, jako część długoterminowej strategii obejmującej wszystkie obszary działalności klubu, a nie tylko zatrudnianie nowych piłkarzy. Niezależnie od tego, kto nim zostaje, oczekiwać się będzie od niego bycia integralną częścią podpisywania kontraktów z nowymi zawodnikami.

Antero Henrique, który latem ubiegłego roku opuścił PSG po dwóch latach pracy, został wybrany przez katarskich właścicieli do nadzorowania procesu transformacji klubu z Parc des Princes. Jego symbolem jest sprowadzenie do Paryża NeymaraKyliana Mbappe czy Daniego Alvesa. Wielką rolę Henrique przypisuje się zwłaszcza przy transferze Mbappe. To dzięki niemu Francuz miał odrzucić ofertę Realu Madryt.

Wcześniej Henrique spędził 26 lat w Porto. Pracę tam zaczął w 1990 roku w dziale administracyjnym klubu, w 2005 roku objął rolę dyrektora sportowego, a pięć lat później został dyrektorem generalnym i wiceprezesem. W tym czasie nawiązał osobiste relacje z większością najlepszych klubów i agentów Europy i był kluczowy w przeprowadzaniu wielu transferów. Wymienić można tu choćby przenosiny Andersona do Manchesteru United, Jose Bosingwy do ChelseaRadamela Falcao do Atletico MadrytPepe oraz Danilo do Realu Madryt.

Rangnick uważany jest za pioniera nowoczesnej myśli niemieckiej. To on stoi za sukcesami RB LipskRB Salzburg. W 2012 roku objął stanowisko dyrektora sportowego obu klubów, a po trzech latach przeniósł się już wyłącznie do Lipska, gdzie został menedżerem (dwukrotnie), ale głównie pełnił rolę dyrektora sportowego. Sprawił, że klub stał się pretendentem do tytułu mistrza Niemiec.

W 2019 roku zrezygnował z pracy u naszych zachodni sąsiadów i został szefem sportu i rozwoju piłkarskiego w Red Bullu, a jego następcą w Lipsku w roli menedżera został Julian Nagelsmann.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze