Były skaut MU: wielokrotnie polecałem do klubu Alphonso Daviesa

Manchester Evening News Patryk Tabak
Zmień rozmiar tekstu:

Jorge Alvial, były skaut Manchesteru United, wyznał, że w czasie, gdy menedżerem zespołu był Jose Mourinho, wielokrotnie rekomendował transfer Alphonso Daviesa. Dziś Kanadyjczyk gra w Bayernie i zbiera bardzo dobre opinie za swoje występy.

Łatwo dać się porwać zmontowanym filmikom umieszczonym w Internecie i ukazującym umiejętności techniczne kolejnego młodego piłkarza, któremu wróżona jest wielka przyszłość. Były skaut Manchesteru United, Jorge Alvial, zauważył jednak coś wyjątkowego u Alphonso Daviesa znacznie wcześniej, gdy ten jako 14-latek grał w Dallas Cup.

Nastolatek był szybki, szybszy niż ktokolwiek inny, kogo wcześniej obserwował w tej grupie wiekowej. Rok później Alvial obserwował urodzonego w Ghanie skrzydłowego, gdy ten pokonywał 100 metrów w zaledwie 10.7 sekundy. U Daviesa dostrzeżono także niesamowity talent, głód i niesamowitą chęć rozwoju – coś, czego chilijski skaut nie mógł zignorować.

Alvial, który obecnie nie pracuje, a ostatnio był zatrudniony w FC Cincinnati (amerykański klub występujący w MLS – dop. red.), podobnego uczucia doświadczył tylko dwa razy w swojej karierze. Pierwsze z nich miało miejsce wtedy, gdy namawiał Chelsea, by przyjrzała się Christianowi Pulisicowi, którego zaoferował też Manchesterowi United.

Wtedy do konkretów nie doszło, ale pół dekady później Roman Abramovich zapłacił za Amerykanina 58 milionów funtów, aby naprawić błąd z przeszłości i kupić go z Borussii Dortmund. Wygląda na to, że Manchester United będzie musiał wydać podobną kwotę, jeśli w przyszłości także będzie zamierzał naprawić swoje błędy i pozyskać Alphonso Daviesa, który teraz gra w Bayernie.

Alvial polecał Daviesa Manchesterowi United jeszcze gdy grał w Vancouver Whitecaps. Cena wywoławcza za Kanadyjczyka wynosiła zaledwie 2 miliony dolarów. Koniec końców Davies przeniósł się do Monachium, a Bayern zapłacił za niego 22 miliony dolarów, które pozostają rekordową kwotą zapłaconą za zawodnika jakiemukolwiek klubowi MLS.

Po krótkim okresie aklimatyzacji, 19-letni Kanadyjczyk szybko stał się ulubieńcem kibiców. Pozytywne i skromne nastawienie zyskało poparcie kolegów z szatni, a jego parodie Brooklyn 9-9 czy Backstreet Boys szybko stały się hitem. Gdyby Alvial miał swój sposób na tę sytuację, Davies dzisiaj miałby na sobie koszulkę Man Utd.

Skaut, który wcześniej polecał Chelsea 14-letniego Neymara, a także nastoletniego Radamela Falcao, napisał na temat Daviesa ponad 40 raportów podczas swojego dwuipółletniego pobytu w Manchesterze United, ale bezskutecznie. Bierność „Czerwonych Diabłów” okazała się wielkim zyskiem Bayernu Monachium.

– Tak, to był pierwszy zawodnik, którego poleciłem Manchesterowi United po tym, jak mnie zatrudnił – przyznał Alvial w rozmowie z „MEN”. – Pierwszy raz widziałem go podczas Dallas Cup, był bardzo dobrym piłkarzem. Miał tylko 14 lat i wrócił do Vancouver. Potem kiedy oglądałem go na nagraniach wideo, mój syn Javier powiedział: „poczekaj sekundę. Pamiętamy go, to Alphonso”. Wtedy wykonałem telefon.

Alvial pełnił wówczas nową rolę w klubie przez zaledwie kilka tygodni, ale jego instynkt od razu podpowiedział mu, żeby zarekomendował transfer Daviesa. Wcześniej był on tak zdeterminowany tylko przy wspomnianym już Pulisicu, gdy wiedział, że taki talent trafia się raz na 10 lat.

– Dopiero co mnie zatrudnili. Zadzwoniłem i powiedziałem, że chce się zobaczyć z tym zawodnikiem – kontynuuje Alvial. – Poszedłem i od razu go poleciłem. Byłem wtedy pewny, bardzo pewny. Ma warunki fizyczne, jest inteligentny. Bardzo mocno czułem, że to dobre wyjście; prawdopodobnie mocniej niż wtedy, gdy polecałem Chelsea 14-letniego Pulisica.

Mimo, że Davies przybył z Ghany do Kanady dopiero w wieku 9 lat, szybko zaadaptował się do nowych warunków i przez wiele lat pokazywał dojrzałość z niesamowitą pewnością siebie, gdy tylko pojawiał się na boisku. Ze względu na brak możliwości szkolenia młodzieży na wysokim poziomie, Davies musiał przenieść się do Europy, by kontynuować swój rozwój.

Dowodem na brak możliwości urzeczywistnienia potencjału w Kanadzie jest fakt, że to amerykański trener wziął Daviesa pod swoje skrzydła. Pomógł mu uzupełnić swoją grę aspektami fizycznymi. Jego świetny występ na Stamford Bridge w meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów nie zaskoczył Alviala.

– Kiedy zobaczyłem, jaki jest bez odpowiedniej ścieżki rozwoju i treningu, wiedziałem, że będzie świetnym transferem tak dla Manchesteru United, jak i jakiejkolwiek innej drużyny.

– Kiedy pojechałem do niego, usiadłem z nim i porozmawiałem. To właśnie robię jako skaut. Był mądry, chciał się uczyć, a jednocześnie był dowcipny. To nie był typowy dzieciak, który tylko chciał się stać supergwiazdą, zarobić pieniądze i kupić samochód. Ten dzieciak miał wszystko.

– Od razu poleciłem go Manchesterowi United. Napisałem na jego temat ponad 40 raportów. Chętnie bym tam wrócił, to piękne miejsce. W swojej głowie nie miałem jednak żadnych wątpliwości, żadnych.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze