Oficjalnie: EURO 2021. Finały Ligi Mistrzów i Ligi Europy w czerwcu

Źródło:uefa.com

UEFA zdecydowała się przełożyć mistrzostwa Europy na przyszłe lato. Władze europejskiej federacji ustaliły również nowy termin rozegrania finałów Ligi Mistrzów i Ligi Europy.

UEFA ogłosiła, że Mistrzostwa Europy zaplanowane na lato, zostaną przeniesione na 2021 rok. Priorytetem dla władz europejskiej federacji było zdrowie wszystkich osób zaangażowanych przy organizacji meczów piłkarskich, a także niewywieranie presji na krajowych federacjach. Taka decyzja pomoże dokończyć wszystkie rozgrywki ligowe, które zostały zawieszone w związku z epidemią koronawirusa.

Wszystkie rozgrywki UEFA, włączając w to mecze towarzyskie, zarówno klubowe, jak i reprezentacyjne, w męskim, jak i żeńskim futbolu, zostały wcześniej zawieszone. Mecze barażowe o EURO 2020, które miały odbyć się w marcu, zostają przeniesione na czerwiec.

- Reklama -

Została powołana komisja z udziałem przedstawicieli krajowych rozgrywek oraz klubów, której zadaniem jest opracowanie rozwiązań kalendarzowych, które pozwoliłyby na dokończenie sezonu 2019/20.

– Znajdujemy się na czele sportu, którym żyją i oddychają miliony ludzi na całym świecie – mówił Aleksander Ceferin, prezydent UEFA. – Został on zatrzymany przez niewidzialnego i szybko poruszającego się przeciwnika. Właśnie w takich momentach jak ten, wspólnota piłkarska musi okazać odpowiedzialność, jedność, solidarność oraz altruizm.

– Zdrowie kibiców, sztabów szkoleniowych i piłkarzy musi być absolutnym priorytetem. Zgodnie z tym duchem, UEFA przedstawiła szereg opcji, które mają sprawić, aby rozgrywki mogły się w tym sezonie zakończyć. Jestem dumny z reakcji moich kolegów z całej europejskiej piłki nożnej. Mieliśmy do czynienia z prawdziwym duchem współpracy. Każdy musiał coś poświęcić, abyśmy osiągnęli kompromis.

– Ważne było, aby UEFA, jako organ zarządzający piłką nożną, przewodziła temu procesowi i dokonała największego poświęcenia. Przeniesienie EURO 2020 wiąże się dla UEFA z ogromnymi kosztami, ale zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby nie wpłynęło to finansowanie piłki nożnej kobiet i rozwój futbolu we wszystkich 55 krajach. Przy podejmowaniu tej decyzji dla dobra europejskiej piłki ważny był przede wszystkim cel, a nie zysk.

– Piłka nożna jest budującą i potężną siłą w społeczeństwie. Myśl o świętowaniu takiego turnieju przy pustych trybunach, z pustymi strefami kibiców, podczas gdy cały kontynent siedzi w domu w izolacji, jest czymś, na co nie możemy sobie pozwolić. Tak nie mogą wyglądać mistrzostwa Europy, tak nie może wyglądać 60. rocznica tych rozgrywek.

– Chciałbym podziękować Europejskiemu Stowarzyszeniu Klubów, Ligom Europejskim oraz FIFPro za ich wspaniałą pracę i współpracę w dniu dzisiejszym. Chciałbym także z całego serca podziękować 55 federacjom, ich prezesom i sekretarzom generalnym oraz moim kolegom z komitetu wykonawczego za ich wsparcie i mądre decyzje. Szczegóły zostaną opracowane w najbliższych tygodniach, ale podstawy zostały uzgodnione i jest to duży krok naprzód. Wszyscy pokazaliśmy, że jesteśmy odpowiedzialnymi liderami. Pokazaliśmy solidarność i jedność. Przewaga celu nad zyskiem. Dzisiaj to osiągnęliśmy.

– Chciałbym również podziękować Alejandro Dominguezowi oraz organizacji CONMEBOL, która zgodziła się na przeniesienie Copa America 2020, co było odpowiedzią na zalecenia wydane przez międzynarodowe organizacje zdrowia publicznego. Oznacza to, że kluby i ligi w Europie będą miały możliwie jak najmniejsze zakłócenia związane z dostępnością swoich zawodników. Te wspólne wysiłki, a zwłaszcza ta skoordynowana i odpowiedzialna decyzja, są głęboko doceniane przez całą europejską społeczność piłkarską.

– Chciałbym podziękować FIFA i jej prezesowi Gianniemu Infantiniemu, który zaznaczył, że zrobi wszystko, co będzie konieczne, aby zagwarantować funkcjonowanie terminarza. W obliczu tego kryzysu, piłka nożna pokazała swoją najlepszą stronę, wraz z otwartością, solidarnością i tolerancją.

UEFA EURO 2020 miało odbyć się w dniach 12 czerwca – 12 lipca w dwunastu miastach w całej Europie. Nowy termin turnieju ustalono na 11 czerwca – 11 lipca 2021 roku. UEFA pragnie zapewnić obecnych nabywców biletów i klientów z branży hotelarskiej, że jeśli nie będą mogli uczestniczyć w turnieju w 2021 roku, otrzymają zwrot wartości nominalnej swoich biletów i pakietów. W ciągu następnego miesiąca, dalsze informacje na temat procesu zwrotu środków zostaną przekazane posiadaczom biletów drogą e-mail oraz na stronie internetowej www.euro2020.com/tickets.

Decyzje o terminach innych rozgrywek UEFA, zarówno klubowych, jak i reprezentacji mężczyzn i kobiet, zostaną podjęte i ogłoszone w odpowiednim czasie.

Z kolei finał Ligi Europy ma odbyć się 24 czerwca br. w Gdańsku, zaś trzy dni później ma dojść do finału Ligi Mistrzów w Stambule.

- Reklama -
Sourceuefa.com

Dyskusja

Najnowsze

Hans-Joachim Watzke o potencjalnej sprzedaży Jadona Sancho

Manchester United jest jednym z wielu klubów wymienianych w gronie faworytów do pozyskania Sancho. Inne zespoły, które zainteresowane są...

Rio Ferdinand: jeżeli nie ma dobrego rozwiązania, to sezon w Anglii powinien zostać anulowany

Z powodu pandemii koronawirusa rozgrywki w Anglii zostały wstrzymane minimum do 30 kwietnia.Wciąż nie ma potwierdzonych informacji, czy obecny...

Jorge Mendes: sir Alex Ferguson odegrał kluczową rolę w transferze Cristiano Ronaldo do Man Utd

Jorge Mendes, agent Cristiano Ronaldo, postanowił opowiedzieć o przenosinach legendarnego już Portugalczyka do Manchesteru United.Sir Alex Ferguson sprowadził wychowanka...

“The Guardian”: policja wszczęła dochodzenie ws. incydentu z możliwym udziałem Jacka Grealisha

Jak przekazują brytyjskie media, w tym "The Guardian", policja w Birmingham miała wszcząć dochodzenie ws. incydentu z możliwym udziałem...

The Athletic: jakie są szanse na powrót Premier League 30 kwietnia?

Laurie Withwell oraz David Ornstein, dziennikarze The Athletic, odpowiedzieli na najważniejsze pytania fanów związane z zawieszeniem Premier League. Planowana...

Felieton Wayne’a Rooneya dla “The Sunday Times”: Liverpool zasługuje na tytuł

Wayne Rooney przyjął propozycję ze strony "The Sunday Times" i postanowił "pobawić się" w publicystę. Legenda Manchesteru United napisała...

Dymitar Berbatow: Jadon Sancho świetnie pasowałby do Man Utd

Były napastnik Manchesteru United, Dymitar Berbatow, w swoim najnowszym artykule dla serwisu betfair.com m.in. wyraził opinię na temat potencjalnego...

Marcus Rashford: czuję się znacznie lepiej

Marcus Rashford przekazał pozytywne wieści fanom Manchesteru United. Anglik przyznał, że czuje się już znacznie lepiej i że jest...

Najważniejsze

“The Times”: Bezwzględny i wytrwały, ale z rekordem gorszym niż za Davida Moyesa. Rok stałej posady Ole Gunnara Solskjaera w Man Utd.

28 marca 2020 roku minął dokładnie rok od informacji Manchesteru United o stałym zatrudnieniu na posadzie menedżera klubu z...

ESPN: jakie wyzwania czekają na UEFA i kluby w dobie pandemii koronawirusa?

Gabriele Marcotti, dziennikarz ESPN, w związku z ogarniającą cały świat pandemią koronawirusa, pokusił się o tekst, w którym zastanowił...

Może Cię także zainteresować

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!