Ranking najlepszych angielskich drużyn klubowych w historii wg Gary’ego Neville’a i Jamiego Carraghera

Sky Sports Damian Domitrz
Zmień rozmiar tekstu:

W programie prowadzonym przez Gary’ego Neville’a pod nazwą Monday Night Football, były piłkarz Manchesteru United oraz jego odwieczny rywal, Jamie Carragher, stworzyli ranking najlepszych zespołów klubowych w historii angielskich boisk.

Debaty na temat najlepszych drużyn w historii piłki nożnej to jeden z najpopularniejszych tematów wśród fanów futbolu. Gary Neville oraz Jamie Carragher – dwaj odwieczni rywale z boisk Premier League – spróbowali stworzyć własny ranking 12 najlepszych drużyn w historii angielskiej piłki na zasadzie wymyślonego przez siebie systemu punktów. Duet posłużył się trzysezonowym okresem dla każdej drużyny, przydzielając punkty na podstawie zdobytych trofeów.

Sky Sports
Sky Sports
RANKING:

12. Leeds United (1969/69-1970/71)

Sky Sports
 • Menedżer: Don Revie
 • Tytuły: First Division, FA Cup, Fairs Cup, wicemistrzostwo First Divison
 • Suma punktow: 9

Jamie Carragher: – To była wspaniała era dla Leeds United. Byli wicemistrzem wiele razy. Nigdy nie widziałem ich występów, ale wiele słyszało się o tym jak cudowną byli drużyną. W pewnym sensie zespół Leeds, pomimo tego że wygrywał tytuły ligowe, został prawdopodobnie zapamiętany przez pryzmat porażek w wielkich meczach. Postawili jednak swój ślad w historii angielskiego futbolu w latach 70. Byli wyśmienitą drużyną i mamy nadzieję, że zobaczymy ich w przyszłym sezonie w Premier League.

10=. Manchester United (1965/66-1967/68)

Sky Sports
 • Menedżer: Sir Matt Busby
 • Tytuły: Puchar Mistrzów, First Division, wicemistrzostwo First Divison
 • Suma punktów: 10

Gary Neville: – Pod względem wpływu to dziedzictwo jest ogromne. Nie chodzi tylko o zespół Besta, Lawa, Charltona, który ustanowił pewną epokę w Manchesterze, ale punktem wyjścia była również tragedia w Monachium.

– Wiele wartości, które są wyznawane przez obecny Manchester United, zapoczątkował ten dziesięcioletni okres od 1958 do 1968 roku. Mam na myśli atrybuty, które są pielęgnowane również dzisiaj. Granie zawodnikami z akademii, gra z polotem i sprytem oraz nieustanna gra o zwycięstwo do samego końca.

– Wszystkie cechy przypisywane teraźniejszemu Manchesterowi United pochodzą z tego okresu. Jest to czas szczególny. To była era zdominowana przez United, a w jej centrum znajdował się sir Matt Busby. Można uznać to za pionierskie. To coś, co rozpoczęło podróż współczesnego Manchesteru United. Kiedy sir Alex Ferguson przejął United, chciał powtórzyć wiele wartości i zasad, które zostały wyznaczone przez tamten klub. Szanował historię.

10=. Aston Villa (1980/81-1982/83)

Sky Sports
 • Menedżerowie: Ron Saunders/Tony Barton
 • Tytuły: Puchar Mistrzów, First Division, Superpuchar Europy
 • Suma punktów: 10

Jamie Carragher: – Ron Saunders, który zmarł kilka miesięcy temu był legendą Midlands. Prowadził w tym regionie wiele klubów, ale to właśnie z okresu w Aston Villi zapamiętano go najbardziej. Dziwne było to, że postanowił odejść tuż przed zdobyciem trofeum. Zastąpił go Tony Barton, ale to on stworzył ten zespół. Dennis Mortimer podniósł puchar, a Peter White zdobył słynnego gola.

8=. Tottenham (1960/61-1962/63)

Sky Sports
 • Menedżer: Bill Nicholson
 • Tytuły: First Division, FA Cup (2), Puchar Zdobywców Pucharów
 • Suma punktów: 12

Jaimie Carragher: – W przypadku tego zespołu nie chodzi wyłącznie o osiągnięcia, ale również o sposób w jaki grali w piłkę. Ta spuścizna trwała latami. Czasami patrzyło się na zawodnika i mówiło się, że jest typowym graczem Tottenhamu. Brało się to z ich stylu. Mieli kilka wspaniałych momentów.

8=. Everton (1984/85-1986/87)

Sky Sports
 • Menedżer: Howard Kendall
 • Tytuły: First Division (2), Puchar Zdobywców Pucharów, wicemistrzostwo First Division
 • Suma punktów: 12

Jamie Carragher: – Ich pierwszy mecz jaki pamiętam, to wygrana z Watfordem 2:0 w finale FA Cup. Najlepszym sposobem na opisanie tego, jak dobra była to drużyna, będzie powiedzenie, że był to mój pierwszy sezon oglądania piłki nożnej. Ten zespół dotarł do trzech finałów w pucharach. Myślałem, że wyprawa na Wembley to dla nich jak pójście do Alton Towers [park rozrywki – wyj. red.]. Każdy z sezonów kończyli finałem. Byli bardzo blisko dubletu w 1986 roku, co usytuowałoby ich jeszcze wyżej w tym rankingu. Najlepszy komplement, jaki mogę sprawić tej ekipie to stwierdzenie, że widząc tych zawodników, wciąż dostrzegam w nich bohaterów. Nadal ich podziwiasz, bez względu na to ile masz lat.

6=. Arsenal (2001/02-2003/04)

Sky Sports
 • Menedżer: Arsene Wenger
 • Tytuły: Premier League (2), FA Cup (2), wicemistrzostwo Premier League
 • Suma punktów: 13

Jamie Carragher: – Kiedy nadchodziła konfrontacja z tym Arsenalem, w meczu czasami brakowało mi pewności siebie, ponieważ wydawało się, że nie jesteś w stanie konkurować z nimi na płaszczyźnie fizycznej. Rozumiałeś, że są lepszymi piłkarzami od ciebie, ale byli również szybsi i silniejsi. Przez dwa lub trzy lata to była najlepsza drużyna, z jaką mierzyłem się w Premier League.

6=. Chelsea (2004/05-2006/07)

Sky Sports
 • Menedżer: Jose Mourinho
 • Tytuły: Premier League (2), FA Cup, Puchar Ligi (2), wicemistrzostwo Premier League
 • Suma punktów: 13

Gary Neville: – Sir Alex Ferguson wiedział, że zmierzył się przeciwko wyjątkowemu menedżerowi, który prowadził świetny zespół. W pewnym okresie nie mieliśmy z nimi szans. Rozpamiętując ten czas, Jose powinien żałować tylko tego, że nie wygrał z tą drużyną Ligi Mistrzów.

5. Nottingham Forest (1977/78 to 1979/80)

Sky Sports
 • Menedżer: Brian Clough
 • Tytuły: Puchar Europy (2), First Division, Puchar Ligi (2), Superpuchar Europy, wicemistrzostwo First Division
 • Suma punktów: 18

Gary Neville: – Zastosowaliśmy do tego rankingu pewien system punktów i to ten zespół sprawia, że czuję się nieswojo, kiedy umiejscawiamy go na 5. miejscu, ponieważ skala osiągnięć tego Nottingham Forest była ogromna. Ale czy byliby lepsi od najlepszego Liverpoolu w obecnej erze? Prawdopodobnie nie, ale taka skala osiągnięć wymaga szczególnego wyróżnienia. Trudno jest sobie wyobrazić to, co Brian Clough dokonał z tym zespołem.

3=. Manchester United (1998/99-2000/01)

Sky Sports
 • Menedżer: Sir Alex Ferguson
 • Tytuły: Champions League, Premier League (3), FA Cup, Puchar Interkontynentalny
 • Skala punktów: 20

Gary Neville: – Dokonanie tego w jednym sezonie, zdobycie potrójnej korony – to największe osiągnięcie w historii Manchesteru United. Później, przez kolejne dwa lata, zespół jednak rozczarowywał w europejskich pucharach. Trzy razy zdobyliśmy mistrzostwo Anglii, ale nie potrafiliśmy grać swojego w Europie. To największe rozczarowanie tamtego zespołu. Nie udało nam się powtórzyć tego pamiętnego triumfu. Najlepsze zespoły potrafiły podejść do tych rozgrywek po roku i wygrać je raz jeszcze, i raz jeszcze.

3=. Liverpool (1981/82-1983/84)

Sky Sports
 • Menedżerowie: Bob Paisley/Joe Fagan
 • Tytuły: Puchar Europy, First Division (3), Puchar Ligi (3)
 • Suma punktów: 20

Jamie Carragher: – Pytając fanów Liverpoolu o najwspanialszy zespół w historii klubu, myślę, że większość wskaże właśnie tę drużynę. Kenny Dalglish z pewnością był najlepszym napastnikiem, Graeme Souness był jednym z najlepszych środkowych pomocników, a Alan Hansen trafiłby do drużyny najlepszych środkowych obrońców. Nie brakowało więc ogromnych postaci.

– Ten zespół posiadał najlepszych graczy w historii Liverpoolu i również największe charaktery. Ta drużyna była niczym maszyna. Wygranie ligi trzy razy z rzędu nie jest łatwe. W większości kręgów związanych z Liverpoolem powiedziano by, że to oni byli najlepsi. Pomimo tego, to nie oni znaleźli się na szczycie tego rankingu.

2. Manchester United (2006/07-2008/09)

Sky Sports
 • Menedżer: Sir Alex Ferguson
 • Tytuły: Champions League, Premier League (3), Puchar Ligi, Klubowe Mistrzostwo Świata, finalista Ligi Mistrzów
 • Suma punktów: 21

Gary Neville: – Nie sądzę, by Manchester United kiedykolwiek w swoich szeregach miał tak wielu piłkarzy klasy światowej. Było tam ośmiu lub dziewięciu zawodników, którzy na swoich pozycjach byli najlepsi na świecie. Niewiarygodny zespół. Myślę, że to najwspanialsza drużyna Manchesteru United w historii.

1. Liverpool (1975/76-1977/78)

Sky Sports
 • Menedżer: Bob Paisley
 • Tytuły: Puchar Europy (2), First Division (2), Puchar Europy, Superpuchar Europy, wicemistrzostwo First Division
 • Suma punktów: 23

Jamie Carragher: – Zawsze czułem, że ta era była nieco niedoceniana przez Liverpool, ponieważ wielu z nich sięga wczesnych lat 80. Być może obecna drużyna pokonałaby tamtą, ale wygranie Pucharu Europy rok po roku wznosi cię na szczyt. Ten zespół wygrał również Puchar UEFA – trzy europejskie puchary w trzy sezony. To niewiarygodnie wyjątkowe.

Gdzie umiejscowić obecny Manchester City oraz Liverpool FC?

Jamie Carragher: – W tej chwili oba zespoły znajdują się na granicy dołączenia do wielkich i znajdują się na samym szczycie.

– Jeśli Liverpool dotarłby do trzech finałów Ligi Mistrzów z rzędu, to byłoby niewiarygodne. Mogliby pójść krok dalej i zdobyć potrójną koronę [ranking ustalano przed rozegraniem rundy rewanżowej 1/8 Ligi Mistrzów, kiedy Liverpool odpadł w starciu z Atletico Madryt – wyj. red.]. To przewyższyłoby zespół Manchesteru United z 1999 roku, ponieważ można zaliczyć wygraną w ubiegłorocznej Champions League.

– Manchester City w obecnym sezonie spotkał się z krytyką za tak ogromną stratę punktową do Liverpoolu. Wciąż mogą prześcignąć Liverpool zdobywając Ligę Mistrzów, ponieważ ligę wygrali już dwukrotnie. Tylko spójrzmy, czego dokonał Manchester City pod wodzą Pepa Guardioli. Są jedynym zespołem, który zdobył potrójną koronę na krajowym podwórku. Gdyby dodali do swoich osiągnięć wygraną w Champions League, zdefiniowaliby swoją erę.

Gary Neville: – Gdyby Liverpool dotarł do dwóch finałów Ligi Mistrzów z rzędu i później wygrał krajowe mistrzostwo, a Manchester City Pepa Guardioli z dwoma ligowymi tytułami z rzędu wygrałby ewentualnie Ligę Mistrzów, można byłoby umiejscowić obie drużyny wśród najlepszych w historii.

– Należy zanalizować ich grę na przestrzeni trzech sezonów. To, co Manchester City osiągnął pod wodzą Pepa Guardioli, jest spektakularne, ale on sam bardziej niż ktokolwiek rozumie, że musi wygrać Ligę Mistrzów, aby scementować swoje dziedzictwo. Bez wątpienia, Barcelona Pepa Guardioli jest jednym z najlepszych w historii piłki nożnej. Wygranie trzech ligowych tytułów z rzędu i dwukrotne zdobycie Ligi Mistrzów – oglądanie tej drużyny było najwspanialszym spektaklem. Zawsze pojawią się wątpliwości, jeśli nie zdobędziesz trofeów, na które twój futbol zasługuje. Potrzebujesz zwycięstwa Ligi Mistrzów, aby zapisać się w ludzkich umysłach. To, co robią te zespoły, jest naprawdę wyjątkowe.

Sky Sports

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze