FIFA za wydłużeniem mocy obowiązywania kontraktów piłkarzy i trenerów po 30 czerwca

Źródło:reuters.com

Obecne kontrakty piłkarzy i trenerów powinny zostać przedłużone do zakończenia wstrzymanych z powodu pandemii koronawirusa rozgrywek, takie sugestie pojawiły się w dokumencie opracowanym przez FIFA w zakresie dyskusji nt. wpływu choroby na piłkarski świat i potrzebnych do podjęcia działań.

Poufny dokument, do którego dostęp miała agencja Reuters, rekomenduje również zmiany w zakresie daty otwarcia letniego okna transferowego i wzywa kluby oraz piłkarzy, aby wspólnie wypracowali rozwiązanie dotyczące wypłat pensji podczas przymusowej przerwie w grze.

Dokument ten ma być szerzej omawiany przez członków FIFA w czwartek. Żadne decyzje jeszcze w tych sprawach nie zapadły. FIFA już 18 marca rozpoczęła pracę nad zmianą regulacji i statusów piłkarzy w zakresie zagwarantowania ochrony kontraktów zarówno po stronie klubów, jak i zawodników oraz dostosowania terminów rejestrowania nowych piłkarzy do obecnych potrzeb.

- Reklama -

– Te prace już się rozpoczęły i są poddane konsultacji z wszystkimi kluczowymi udziałowcami, w tym także konfederacjami, zrzeszonymi członkami, klubami, ligami oraz piłkarzami – brzmi stanowisko FIFA.

Większość krajowych i międzynarodowych rozgrywek piłkarskich została zawieszona z powodu pandemii koronawirusa, a takie międzynarodowe turnieje jak Euro 2020 czy Copa America zostały przeniesione na następny rok.

Podczas gdy ligi krajowe mają nadzieję na wznowienie gier stosunkowo niebawem, to w dobie szerzącej się pandemii trudno mówić obecnie o jakiejkolwiek możliwej dacie powrotu zawodników na boisko.

To sprawia, że kończące się kontrakty piłkarzy i trenerów wraz z końcem czerwca przyprawiają o nie mały ból głowy wiele klubów. Kluczowa sugestia w dokumencie FIFA ma dotyczyć przedłużenia obowiązujących do końca sezonu umów, przy poszanowaniu nowej daty zakończenia rozgrywek.

To samo podejście miałoby zastosowanie w kwestii umów na kolejny sezon, biorąc pod uwagę, że jego start prawdopodobnie także może być opóźniony. W dokumencie wzięto też pod uwagę to, że różne ligi krajowe kończą swoje rozgrywki w różnym czasie, a także zaczynają kolejne w różnych okresach.

– W przypadku nakładających się na siebie sezonów i/lub okresów rejestracji piłkarzy, dopóki wszystkie strony nie dojdą do porozumienia, to pierwszeństwo tutaj będzie miał były klub danego zawodnika, aby dokończyć sezon w oryginalnym składzie i tym samym zapewnić bezpieczeństwo oraz integralność rozgrywek ligowych – czytamy dalej w dokumencie FIFA.

Także zapłaty za transfery między klubami powinny zostać odłożone do czasu, gdy będą znane nowe daty rozpoczęcia kolejnego sezonu i okresy rejestracji piłkarzy.

Dokument ten porusza także temat odpowiedzialności klubów w zakresie opłacania swoich pracowników, gdy ligi są zawieszone. W dokumencie sugeruje się, aby kluby, piłkarze i trenerzy w porozumieniu wypracowali działania mające na celu ewentualną redukcję wynagrodzenia lub odroczenie w czasie jego zapłaty.

W dokumencie zarekomendowano także, aby FIFA skorzystała z nowo utworzonego Funduszu na rzecz Profesjonalnych Piłkarzy (Fund for Professional Players), aby dzięki tym środkom zaradzić wszelkim trudnościom, z jakimi zmagają się teraz kluby.

FIFA porusza także temat letniego okna transferowego, które ma miejsce między końcem starego a początkiem nowego sezonu. W dokumencie pojawiła się sugestia, aby dostosować nadchodzące okno transferowe do nowych dat rozpoczęcia kolejnych rozgrywek, nie przekraczając przy tym maksymalnego okresu 16 tygodni na działania na rynku.

- Reklama -

Dyskusja

Najnowsze

The Athletic: jakie są szanse na powrót Premier League 30 kwietnia?

Laurie Withwell oraz David Ornstein, dziennikarze The Athletic, odpowiedzieli na najważniejsze pytania fanów związane z zawieszeniem Premier League. Planowana...

Felieton Wayne’a Rooneya dla “The Sunday Times”: Liverpool zasługuje na tytuł

Wayne Rooney przyjął propozycję ze strony "The Sunday Times" i postanowił "pobawić się" w publicystę. Legenda Manchesteru United napisała...

Dymitar Berbatow: Jadon Sancho świetnie pasowałby do Man Utd

Były napastnik Manchesteru United, Dymitar Berbatow, w swoim najnowszym artykule dla serwisu betfair.com m.in. wyraził opinię na temat potencjalnego...

Marcus Rashford: czuję się znacznie lepiej

Marcus Rashford przekazał pozytywne wieści fanom Manchesteru United. Anglik przyznał, że czuje się już znacznie lepiej i że jest...

“The Times”: Bezwzględny i wytrwały, ale z rekordem gorszym niż za Davida Moyesa. Rok stałej posady Ole Gunnara Solskjaera w Man Utd.

28 marca 2020 roku minął dokładnie rok od informacji Manchesteru United o stałym zatrudnieniu na posadzie menedżera klubu z...

Paul Robinson: przeprowadzka do innego klubu dobrze by zrobiła Philowi Jonesowi

Paul Robinson stwierdził, że najlepszym rozwiązaniem dla kariery Phila Jonesa byłoby opuszczenie Old Trafford. 28-latek w ostatnich tygodniach często...

Man Utd zwróci część kosztów biletów sezonowych, jeżeli kibice nie zobaczą pozostałych meczów

Manchester United potwierdził wcześniejsze ustalanie finansowe dotyczące posiadaczy karnetów. Jeśli aktualny sezon ligowy nie zostanie ukończony, to klub zwróci...

Fred: Eder pomógł mi na początku mojej kariery

Być może Brazylia nie zdołała sięgnąć po mistrzostwo świata w 1982 roku lecz swoją piękną grą zapisała się historii...

Najważniejsze

“The Times”: Bezwzględny i wytrwały, ale z rekordem gorszym niż za Davida Moyesa. Rok stałej posady Ole Gunnara Solskjaera w Man Utd.

28 marca 2020 roku minął dokładnie rok od informacji Manchesteru United o stałym zatrudnieniu na posadzie menedżera klubu z...

ESPN: jakie wyzwania czekają na UEFA i kluby w dobie pandemii koronawirusa?

Gabriele Marcotti, dziennikarz ESPN, w związku z ogarniającą cały świat pandemią koronawirusa, pokusił się o tekst, w którym zastanowił...

Może Cię także zainteresować

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!