Man Utd ze stratą za I kw. 2020 r. i z koniecznością zwrotu części pieniędzy za transmisje

Manchester United, za pośrednictwem m.in. Eda Woodwarda, przedstawił w czwartek wczesnym popołudniem wyniki finansowe klubu z Old Trafford za III kw. roku fiskalnego, liczony tutaj za okres od 1 stycznia 2020 r. do 31 marca 2020 roku, a więc uwzględniający już pierwsze tygodnie kryzysu związanego z pandemią COVID-19.

Na podstawie przedstawionych wyników, Ed Woodward przekazał, że klub z Old Trafford za wspomniany okres poniósł stratę w wysokości 3,3 milionów funtów. Główną tego przyczyną jest spadek przychodów z tytułów transmisji telewizyjnych o 51,7% w porównaniu do tego samego okresu sprzed roku.

Przychody z tytułu praw do transmisji spotkań z udziałem Manchesteru United zmalały z 53,8 milionów funtów do 26 milionów funtów w porównaniu do tego samego okresu sprzed roku. Jak czytamy w wytłumaczeniu ze strony klubu z Old Trafford jest to spowodowane: “oszacowanym na 15 milionów funtów zwrocie do nadawców z powodu odwołania i przełożenia planowanych na sezon 2019/2020 spotkań, nieuczestniczenia w rozgrywkach Ligi Mistrzów i rozegrania w Premier League o dwa mecze wyjazdowe mniej w tym okresie”.

Przy czym, jak czytamy dalej, Manchester United zakłada, że łączenie z tytułu “odszkodowań” będzie musiał oddać nadawcom telewizyjnym (pieniądze przeznaczone na dany sezon wszystkim drużynom Premier League wypłacane są w dwóch transzach, ta druga została już wypłacona “z góry” w lutym br.) 20 milionów funtów (ponieważ 15 milionów funtów zostało wyliczone na dzień 31.03.2020 r., kiedy to rozegrano do tej pory 29 z 38 zaplanowanych kolejek w Premier League).

Łączne przychody Manchesteru United za I kwartał obecnego roku wyniosły 123,7 miliony funtów, co oznacza spadek o 18,7% w porównaniu do sytuacji sprzed roku. Na przychody te złożyło się 68,6 milionów funtów z tytułu umów sponsorskich (wzrost o 3%), 26 milionów funtów z tytułu sprzedaży praw do transmisji telewizyjnych (spadek o 51,7%) oraz 29,1 milionów funtów z tytułu wszelkiej sprzedaży związanej z organizacją spotkań na Old Trafford (spadek o 8,2%).

Przeczytaj także:  Juan Mata: mam wyjątkową relację z Erikiem Cantoną
Przeczytaj także:  Neil Wood o planach kadry U-23 w obliczu zakończenia sezonu

W międzyczasie dług netto Manchesteru United  wzrósł o 127,4 milionów funtów, do 429,1 milionów funtów (o 42,2% rok do roku). Ma to związek ze spadkiem rezerwy gotówki oraz niekorzystnie kształtującym się kursem funta do dolara. Jednak kwota główna długu w USD pozostaje niezmieniona.

Rezerwy gotówkowe w klubie spadły o 10,6 milionów funtów, do 90,3 milionów funtów. Jednak zaznacza się, że klub w razie potrzeby ma do dyspozycji dodatkowe 150 milionów funtów w ramach kredytu odnawialnego. Przy okazji ujawniono także, że od początku stycznia br. Manchester United wypłacił 11,32 milionów funtów z tytułu dywidend. Jednocześnie klub z Old Trafford wycofał się ze swoich prognoz przychodów za obecny sezon na poziomie 560-580 milionów funtów.

– Nasza główna uwaga skupia się obecnie na zdrowiu i dobrym samopoczuciu naszych kolegów, fanów i partnerów z całego świata. Jesteśmy niesamowicie dumni z tego, w jaki sposób osoby związane z naszym klubem, odpowiedziały na ten kryzys – mówił Ed Woodward.

– Od momentu wybuchu pandemii, Manchester United i Fundacja tego klubu dostarczała wsparcie szpitalom, organizacjom charytatywnym i szkołom z naszej lokalnej społeczności. Wspieraliśmy także pracowników będących na pierwszej linii tego kryzysu, jak również fanów, którzy świadczyli wolontariat.

– Te działania odzwierciedlają podstawowe wartości, jakimi kieruje się ten klub, a także wskazują na naszą odporność na przeciwności losu, którą wielokrotnie wykazywaliśmy na przestrzeni naszej długiej historii. Teraz zrobimy podobnie, aby sprostać obecnym wyzwaniom.

Przeczytaj także:  Ole Gunnar Solskjaer: mamy już doświadczenie gry przy pustach trybunach

– W tym nastawieniu wyczekujemy bezpiecznego powrotu na boisko i zbudowania formy, jaką Ole i jego piłkarze prezentowali przed kryzysem. Jednocześnie podejmiemy wszelkie niezbędne kroki do tego, aby chronić bezpieczeństwo zdrowia publicznego. Nasze myśli pozostają z tymi, którzy zostali dotknięci tym bezprecedensowym zdarzeniem – dodał.

Ed Woodward przekazał też, że optymistyczny wariant zakłada powrót rozgrywek Premier League w czerwcu. Wiceprezes wykonawczy Manchesteru United potwierdził też, że UEFA rozważa wznowienie klubowych rozgrywek w sierpniu (a więc włączając w to Ligę Europy).

Z kolei Cliff Baty, dyrektor finansowy Manchesteru United, miał przekazać, że Manchester United na kryzysie związanym z pandemią koronawirusa stracił w pierwszym kwartale tego roku 23 miliony funtów.

Ostatnie sztuki

Koszulka adidas Manchester United Home Jersey

Skład Manchesteru United, który zdobył trzy tytuły, zapewnił klubowi stałe miejsce w księgach rekordów i sercach fanów piłki nożnej na całym świecie. Ta koszulka podstawowa składa hołd 20. rocznicy pamiętnej nocy w Barcelonie. Wersja stworzona z myślą o kibicach ma luźniejszy krój niż modele, jakie zawodnicy zakładają w dniu meczu. Design uszyty z odprowadzającego pot materiału ma specjalne detale oraz specjalne godło na cześć niewiarygodnego sezonu 1998/99 drużyny.

Dyskusja

Najnowsze

KPMG: Man Utd drugim najbogatszym klubem piłkarskim na świecie

Jedna z największych na świecie firm audytorsko-doradczych, KPMG, opublikowała listę najbogatszych klubów piłkarskich. W zestawieniu tym, tak jak przed...

Jesse Lingard: powrót będzie dla mnie jak nowy początek

Jesse Lingard podzielił się swoimi oczekiwaniami wobec powrotu Premier League, do którego dojdzie 17 czerwca. Piłkarz Manchesteru United ma...

Piłkarze Man Utd wrócili do kontaktowych treningów w większych grupach

Z racji tego, że kluby piłkarskie otrzymały zielone światło na przeprowadzenie kontaktowego treningu, w AON Training Complex zaczęli pojawiać...

Di Marzio: Manchester United zainteresowany napastnikiem AS Monaco

Jak przekazał znany z podawania rzetelnych informacji włoski dziennikarz, Gianluca di Marzio, Manchester United jest zainteresowany sprowadzeniem na Old...

Oficjalnie: Man Utd przedłużył kontrakt z Lucą Ercolanim

Manchester United poinformował za pośrednictwem swojej oficjalnej strony internetowej, że skorzystał z klauzuli w kontrakcie Luki Ercolaniego i przedłużył...

Oficjalnie: Premier League wraca 17 czerwca! Znane są szczegóły (aktualizacja – 20:00)

Jak przekazuje "The Telegraph", Premier League wznowi rozgrywki 17 czerwca br. (środa). Wówczas rozegrane zostaną dwa zaległe mecze ligowe,...

Wywiad z Jarosławem Kolińskim dla ManUtd.pl: Solskjaer ma konkretną wizję, którą chce wdrażać

Jarosław Koliński, dziennikarz „Przeglądu Sportowego”, udzielił wywiadu serwisowi ManUtd.pl, w którym mówi m.in. o tym, czym zaimponował mu Ole...

Najważniejsze

Oficjalnie: Premier League wraca 17 czerwca! Znane są szczegóły (aktualizacja – 20:00)

Jak przekazuje "The Telegraph", Premier League wznowi rozgrywki 17 czerwca br. (środa). Wówczas rozegrane zostaną dwa zaległe mecze ligowe,...

Wywiad z Jarosławem Kolińskim dla ManUtd.pl: Solskjaer ma konkretną wizję, którą chce wdrażać

Jarosław Koliński, dziennikarz „Przeglądu Sportowego”, udzielił wywiadu serwisowi ManUtd.pl, w którym mówi m.in. o tym, czym zaimponował mu Ole...

Może Cię także zainteresować

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
OSTATNIE SZTUKI! Majowe wietrzenie magazynu!Przejdź do sklepu
0