Statystyki po meczu z Leicester City

manutd.com Patryk Tabak

14 kolejnych meczów ligowych bez porażki, David de Gea wyprzedzający Petera Schmeichela w klasyfikacji czystych kont i pierwszy ligowy gol Jesse’go Lingarda od grudnia 2018 roku. Manchester United opublikował najciekawsze statystyki z niedzielnego meczu z Leicester City.

Manchester United pokonał w ostatniej kolejce Premier League Leicester 2:0 po bramkach Bruno Fernandesa z rzutu karnego i Jesse’go Lingarda. Dzięki temu zajął trzecie miejsce w lidze i awansował do fazy grupowej kolejnej edycji Ligi Mistrzów.

Za faul na Anthonym Martialu w polu karnym żółtą kartkę obejrzał były piłkarz „Czerwonych Diabłów”, Jonny Evans. Następnie 32-letni Irlandczyk z Północy w końcówce otrzymał bezpośredni czerwony kartonik za bardzo ostre wejście w nogi Scotta McTominaya.

Klub z Old Trafford na swojej oficjalnej stronie internetowej zaprezentował garść co ciekawszych statystyk z wczorajszego meczu.

Praca wykonana

Manchester United jeszcze przed pierwszym gwizdkiem wiedział, że brak porażki na King Power Stadium będzie skutkował awansem do Ligi Mistrzów. Nie chcąc pozostawić tej kwestii przypadkowi ”Czerwone Diabły” wyszły z ofensywnym nastawieniem i za wszelką cenę chciały wygrać to spotkanie.

Leicester City zagra tylko w Lidze Europy. ”Lisy” miały szansę zachować miejsce w TOP 4 nawet pomimo porażki, ale potrzebowały do tego porażki ChelseaWolverhampton. „The Blues” wygrali jednak 2:0. Szóste miejsce zapewnił sobie z kolei Tottenham, który zremisował z Crystal Palace 1:1.

Seria kontynuowana

Od styczniowej porażki z Burnley, podopieczni Ole Gunnara Solskjaera nie znaleźli pogromcy w Premier League. W 14 kolejnych ligowych spotkaniach ”Czerwone Diabły” wygrały dziewięć razy, a pięciokrotnie dzieliły się punktami z rywalem. Podczas tej znakomitej serii dobrze funkcjonowała defensywa  ekipy z Old Trafford – aż dziewięć z tych czternastu spotkań, kończyło się z ”zerem” po stronie strat.

Rekord rzutów karnych

Manchester United w meczu z Leicester City otrzymał 14. w tym sezonie rzut karny w Premier League. Jest to absolutny rekord angielskiej ekstraklasy, jeżeli chodzi o jedną kampanię i „jedenastki” przyzwane jednej drużynie (wcześniej 13).

Getty Images

Znakomita forma Fernandesa

Od swojego debiutu w lutym, Bruno Fernandes wywarł wielki wpływ na Manchester United. Portugalczyk był kluczową postacią w drugiej połowie sezonu. Od tamtej pory był zaangażowany w 15 bramek swojego zespołu – nikt w lidze nie może pochwalić się lepszą statystyką biorąc pod uwagę okres, od którego Bruno występuje na Old Trafford.

Ponadto od czasu debiutu Bruno Fernandesa, żadna drużyna w Premier League nie zdobyła więcej punktów niż „Czerwone Diabły” (32). Portugalczyk ponadto nie doznał jeszcze porażki w Premier League.

Zabójcza czwórka ofensywna

Gol Bruno Fernandesa z rzutu karnego w meczu z „Lisami”, był 10. trafieniem Portugalczyka w barwach klubu z Old Trafford, licząc wszystkie rozgrywki. Na Old Trafford dwucyfrowym dorobkiem po stronie liczby bramek w tym sezonie pochwalić się mogą jeszcze Anthony Martial i Marcus Rashford (po 22) oraz Mason Greenwood (17).

Przebudzenie Jesse’go Lingarda

Jesse Lingard trafił do siatki w ostatniej minucie meczu. Był to pierwszy ligowy gol Anglika od debiutu Ole Gunnara Solskjaera za sterami Manchesteru United w grudniu 2018, gdy rywalem „Czerwonych Diabłów” było Cardiff City.

Anglik wcześniej w tym sezonie zdobywał jeszcze bramki w meczach z Astaną w Lidze Europy i Tranmere Rovers w FA Cup. Lingard w ósmej minucie doliczonego czasu gry wykorzystał fatalny błąd Kaspra Schmeichela i zdobył ostatniego gola w Premier League w całym sezonie 2019/20.

Niezniszczalny Harry Maguire

Kapitan Manchesteru United, Harry Maguire, rozegrał kolejne 90 minut i stał się drugim piłkarzem z pola w historii klubu, który nie opuścił ani minuty w całym sezonie Premier League. Poprzednio dokonał tego Gary Pallister w sezonie 1994/95.

Jonny Evans z powodu czerwonej kartki nie dotrwał do końca meczu, jednak on także wystąpił w każdym ligowym starciu z Leicester w tym sezonie.

De Gea pobił rekord Schmeichela

David de Gea wyprzedził w niedzielę Petera Schmeichela, ojca bramkarza Leicester, w klasyfikacji bramkarzy z największą liczbą czystych kont w Premier League w historii klubu z Old Trafford. Od momentu odejścia z Atletico Madryt, Hiszpan 113 meczów ligowych kończył bez straconej bramki.

Jakie jeszcze rozstrzygnięcia zapadły?

Czwarte miejsce w lidze zajęła Chelsea, która na Stamford Bridge pokonała Wolves 2:0. Ostatnie pewne miejsce gwarantujące udział w Lidze Europy zajął Tottenham, który zremisował z Crystal Palace. ”Koguty” zgromadziły na swoim koncie tyle samo punktów co podopieczni Nuno Espirito Santo, jednak miały lepszy bilans bramkowy.

Z Premier League pożegnali się z kolei piłkarze WatforduBournemouth. Ci ostatni wygrali na Goodison Park z Evertonem i potrzebowali porażki Aston Villi, która jednak zdołała zremisować w Londynie z West Hamem i utrzymać się w Premier League.