„MEN”: Man Utd odrzucił możliwość sprowadzenia Christiana Pulisicia

MEN Patryk Tabak
Zmień rozmiar tekstu:

Jorge Alvial, który za kadencji Jose Mourinho pracował w Manchesterze United w roli skauta wyznał, że klub z Old Trafford swego czasu odrzucił jego rekomendacje w sprawie transferu Christiana Pulisicia. Władze ”Czerwonych Diabłów” miały nie być przekonane, czy Amerykanin poradzi sobie w Premier League.

Jorge Alvial, były skaut Manchesteru United, poinformował, że ”Czerwone Diabły” zignorowały w przeszłości wiele rekomendacji dotyczących transferu Christiana Pulisicia – obecnego skrzydłowego Chelsea. Chilijczyk zdradził, że był jednym z dwóch zawodników, do których namawiał klub z Old Trafford.

Alvial po raz pierwszy spotkał się z Pulisiciem, gdy pracował w… Chelsea. Amerykanin miał wówczas 13 lat i chociaż zrobił spore wrażenie na trenerach ”The Blues”, klub nie zdecydował się na jego transfer. Powodem miał być brak europejskiego paszportu, pomimo chorwackich korzeni.

Gdy Pulisić był na testach w PSV, wypatrzyli go skauci Borussii Dortmund. Działacze klubu z Signal Iduna Park przekonali Amerykanina do transferu. Choć Pulisić ostatecznie i tak trafił do Premier League, jego kariera mogłaby potoczyć się zupełnie inaczej, gdyby Manchester United nie zignorował rad swojego skauta.

– Gdy po raz pierwszy zostałem zatrudniony, jedną z osób, które poleciłem od razu, był Christian Pulisić. Znałem jego i jego pochodzenie – wyznał Alvial.

– Wiedziałem, jak dobrze rozwija się w Dortmundzie. W jego przypadku chodziło po prostu o pojawienie się i zostanie supergwiazdą, radził sobie bardzo dobrze. Zawsze w niego wierzyłem i zawsze utrzymywałem ścisły kontakt z nim i jego ojcem. Zadzwoniłem do niego i powiedziałem, że poleciłem go Manchesterowi United.

– Rekomendowałem go wiele razy. Trzeba jednak pamiętać, że ja jako skaut byłem odpowiedzialny za Amerykę Północną, a on grał w Niemczech, więc to nie był mój rejon. Wszyscy mieliśmy listę celów transferowych, a ja miałem go na pierwszym miejscu, razem z Alphonso Daviesem.

– Bardzo mi zależało na tym, aby do nas trafił. Skaut niemiecki także bardzo go lubił i chciał transferu. Przy czym to nie był przekaz: ”zobaczcie tego dzieciaka”, tylko: ”ściągnijcie go”.

Znając Amerykanina od tak młodego wieku, Alvial był przekonany, że poradzi sobie pod wodzą Jose Mourinho. Chilijczyk złamał nawet protokół klubowy i zaryzykował postępowanie dyscyplinarne, polecając nastolatka bezpośrednio głównemu skautowi.

– Kiedy polecam jakiegoś piłkarza, to jest to zazwyczaj ktoś, kto moim zdaniem ma ogromny potencjał. W przypadku Pulisicia przeskoczyłem wiele poziomów postępowania. Poszedłem od razu do głównego skauta i powiedziałem: ”słuchaj, ten piłkarz jest niezwykły, musimy jak najszybciej się z nim zobaczyć i podjąć decyzję, bo jeśli tego nie zrobimy, to zaraz pojawi się ktoś inny”. Stało się to również z Daviesem.

Pulisić w końcu trafił do Premier League, jednak jego bardzo dobra dyspozycja w pierwszym sezonie na Stamford Bridge sprawia, że wielu ekspertów zastanawia się, jaki mógłby mieć wpływ na Manchester United.

Sam Alvial nie wie, dlaczego klub ostatecznie zrezygnował z transferu Amerykanina. Uważa jednak, że problemem mogło być jego północno-amerykańskie pochodzenie. Ten sam powód miał być przeszkodą dla ściągnięcia Alphonso Daviesa za ledwie 2 miliony dolarów, gdy ten występował w Vancouver.

– Myślę, że Man Utd zadawał sobie pytanie: ”On jest Amerykaninem, naprawdę poradzi sobie w tak wielkiej lidze?”. Zgaduję, nie wiem czy tak było i nie znam powodu, jednak taka jest moja opinia. Ja nie miałem co do tego wątpliwości, ale poruszaliśmy tę kwestię w rozmowach o nim.

– Potrafiłbym zrozumieć ich punkt widzenia, gdyby przyjeżdżał prosto z USA, ale on grał już w Niemczech, zresztą bardzo dobrze. Grał z Realem Madryt i radził sobie świetnie. Jasne było, że będzie tylko lepszy. Ma kolejne cztery lata stałego rozwoju przed sobą.

– To jest właśnie sposób, w jaki patrzę na piłkarza. Nie oceniam go przez pryzmat cech tu i teraz, ale spoglądam na postęp, jaki jest przed nim. Jeśli robi to, co teraz, w tak młodym wieku, to wyobraź sobie co będzie po tym, jak się rozwinie, jak będzie współpracował z trenerami. Jego talent po prostu eksploduje.

– Jest jednym z tych chłopców, którzy im dłużej obserwują takich geniuszy jak Leo Messi czy Cristiano Ronaldo, tym bardziej się od nich uczą. Może zrobić coś równie dobrego, co oni, bo wie, że ma niebywały talent. To wyjątkowy piłkarz.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze