Sześć razy, kiedy Manchester United bił brytyjski rekord transferowy

manutd.com Łukasz Pośpiech
Zmień rozmiar tekstu:

Manchester United sześciokrotnie bił brytyjski rekord transferowy. Mowa tu o zawodnikach przychodzących. Mark Hughes przenoszący się do Barcelony w 1986 r., czy Cristiano Ronaldo odchodzący do Realu Madryt w 2009 r. obaj bili rekordy transferowe, ale nie znajdą się w poniższym zestawieniu.

Denis Law (1962 r. – 115 tysięcy funtów)

Zawodnik zdecydował się na ruch do Manchesteru w 1962 roku. Całość transferu wyniosła 115 tysięcy funtów, a Denis Law przyszedł na Old Trafford z zespołu Torino. Szkot był swego czasu jednym z najbardziej zabójczych napastników Europy, lecz we Włoszech spisywał się słabo. Matt Busby bardzo nalegał na jego transfer, chcąc jednocześnie pobić rekord transferowy ustanowiony przez włoskie kluby.

– To był duży transfer i duża presja – mówił Law. – Wtedy o takich pieniądzach nie mówiło się często, nawet jeśli dziś zawodnicy zarabiają tyle w tydzień. Miałem ogromne szczęście, bo znałem sir Matta, a on wiedział, jakim typem zawodnika byłem. Transfer szargał moje nerwy na początku, dopóki się przyzwyczaiłem i poczułem pewnie.

Król Stretford End ma na Old Trafford dwa posągi i jest trzecim najlepszym strzelcem klubu z 237 trafieniami.

https://i.pinimg.com/736x/23/74/d6/2374d6eec0b885f4b7ea4d43e8e21fdc.jpg
pinterest.co.uk
https://i.pinimg.com/736x/48/42/de/4842ded05f78c661fe33a60a64b3356c.jpg
pinterest.co.uk

Bryan Robson (1981 r. – 1,5 miliona funtów)

Dopiero 19 lat po transferze Denisa Lawa, Manchester United ponownie pobił rekord transferowy. Bohaterem tego wartego 1,5 miliona funtów ruchu z West Bromich Albion był Bryan Robson. Angielski pomocnik był też pierwszym zawodnikiem ściąganym na Old Trafford za siedmiocyfrową sumę.

– To nawet nie jest ryzyko – mówił swego czasu ówczesny menedżer „Czerwonych Diabłów”, Ron Atkinson. – Ten chłopak to czyste złoto.

Atkinson znał Robsona jeszcze z czasów West Bromu i odkąd objął posadę w Manchesterze, uczynił z zawodnika swój cel transferowy. Sfinalizowanie go nie było proste, gdyż Liverpool, wówczas dominujący zespół w Anglii, również zabiegał o jego podpis.

– Wiedziałem to od momentu, w którym kluby osiągnęły porozumienie, że United nie będzie miało kłopotu z przekonaniem mnie do przejścia – opowiada Robson. – Byli gotowi zapłacić rekordową stawkę, więc byłem przekonany, że warunki będą satysfakcjonujące. Kiedy przybyliśmy na Old Trafford, nie byłem zawiedziony. Martin Edwards zaoferował mi więcej, niż myślałem – 2 000 funtów tygodniowo.

– Finansowe detale zostały ustalone i nie było żadnych kłopotów medycznych. Szkoda, że nie zdążyliśmy przed terminem o piątej, żebym mógł zagrać już w sobotę, ale ulżyło mi, że całe to zamieszanie się skończyło – ciągnie Robson.

https://assets.manutd.com/AssetPicker/images/0/0/12/95/810763/GettyImages-1089051181568126080836_large.jpg
manutd.com

Andy Cole (1995 r. – 7 milionów funtów)

Transfer Andy’ego Cole’a za 7 milionów funtów był zaskoczeniem dla wszystkich. Keith Gillespie poszedł w drugą stronę, do Newcastle, a jego transfer wyceniany był na ok. 1 miliona funtów. Kevin Keegan, ówczesny menedżer Newcastle, musiał bronić tego transferu przed niezadowolonymi kibicami, jako że klub opuszczał najlepszy jego strzelec. W tym czasie “Czerwone Diabły” najmocniej były łączone z zawodnikiem Nottingham Forrest, Stanem Collymorem.

Rekord został pobity o 1,5 miliona funtów (wcześniejszy rekord to ruch Paula Gascoigne’a do Lazio z 1992 r.), co nałożyło na Cole’a ogromną presję.

– Nigdy nie ustalałem tej sumy. Kupiono mnie ze względu na moją grę, nie po to, żebym martwił się metką – komentował Cole.

Zawodnik zaczął tamten sezon strzelając 14 bramek w 17 spotkania, ale operacja goleni zatrzymała jego progres i rozpoczęła trwający 9 spotkań okres posuchy.

Cole strzelił dla Manchesteru United łącznie 121 bramek. Jedna z nich, lob przeciwko Tottenhamowi w 1999 roku, dała ekipie z Old Trafford ligowy tytuł.

https://www.thesun.co.uk/wp-content/uploads/2016/10/nintchdbpict000000882264.jpg?w=960
The Sun

Juan Sebastian Veron (2001 r. – 28,1 milionów funtów)

Początek XXI wieku sprawił, że ceny zawodników poszybowały w górę. Dlatego też transfer Juana Sebastiana Verona, zaledwie 6 lat po rekordowym przejściu Cole’a za 7 milionów funtów, kosztował już 28,7 miliona funtów – ponad czterokrotnie więcej. O Argentyńczyka, który przychodził z włoskiego Lazio, zabiegał również Real Madryt, a transfer ten przebił wówczas rekordową opłatę, jaką “Królewscy” wnieśli za Nicolasa Anelkę kilka lat wcześniej.

– Nigdy nie myślałem, że przyjdzie dzień, w którym wydam tyle pieniędzy na jednego zawodnika – wyznawał wtedy sir Alex Ferguson. – To pokazuje, jak sprawy nabrały rozpędu przez ostatnie lata i za wiele nie możemy z tym zrobić. To determinacja Petera Kenyona i Davida Gilla sprawiła, że to możliwe, byśmy kontraktowali jednego z najlepszych zawodników świata. To jest dokładnie to, co Manchester United powinien robić – mówił dalej Szkot.

– Wiem, że wywrę wpływ na drużynę i nikt nie powinien się martwić tym, jak zaadaptuję się do stylu United, a także czy dam radę fizycznym wymaganiom angielskiego futbolu – mówił wówczas sam Argentyńczyk.

Veron na Old Trafford spędził jedynie dwa sezony, wygrywając trofeum Premier League 2002/03, a następnie dołączył do Chelsea.

https://static.independent.co.uk/s3fs-public/thumbnails/image/2016/04/19/14/juan-sebastian-veron.jpg?w968h681
The Independent

Rio Ferdinand (2002 r. – 29,1 milionów funtów)

Rok po szalonej sumie wydanej na Verona, sir Alex Ferguson ponownie otworzył klubową sakiewkę i zakupił młodego gracza, który pokazał się ze świetnej strony, partnerując Nicky’emu Buttowi na mundialu. Dogadanie się z Leeds było trudną sztuką.

– Chciałem zatrzymać Ferdinanda. Szczególnie nie chciałem sprzedać go Manchesterowi United – mówił ówczesny menedżer Leeds, David O’Leary, który na krótko przed dopięciem transferu stracił posadę.

Nad umiejętnościami Ferdinanda rozpływali się również przedstawiciele Juventusu i Interu Mediolan. Ostatecznie jednak to Manchester United ściągnął do siebie zawodnika za 29,1 miliona funtów.

Peter Kenyon skomentował transferową sumę następująco: – Rio to transfer, na który ludzie będą spoglądać za 10 lub 12 lat, gdy skończy u nas karierę. Dokładnie w to inwestujemy.

Kenyon nie przeliczył się, zupełnie jak sir Alex Ferguson, który na konferencji przy okazji prezentowania nowego nabytku, użył następujących słów:

– Wiemy, że tutaj dojrzeje i rozwinie się jako najlepszy stoper świata. Jego zalety – fizyczna prezencja, umiejętności z piłką – pokażą się tutaj wszystkim.

Rio Ferdinand wygrał z klubem sześć ligowych mistrzostw, a także puchar Ligi Mistrzów w 2008 roku.

https://i2-prod.manchestereveningnews.co.uk/incoming/article16375515.ece/ALTERNATES/s1200c/0_GettyImages-2934035.jpg
MEN

Paul Pogba (2016 r. – 89 milionów funtów*)

Warty 89 milionów funtów transfer Francuza zdetronizował przejście Garetha Bale’a z Tottenhamu do Realu Madryt. Pogba był też najdroższym zawodnikiem świata do momentu, w którym Philippe Coutinho nie został sprzedany z Liverpoolu do Barcelony w 2018 roku.

Pogba to absolwent Akademii Manchesteru United, który za darmo przeszedł do Juventusu Turyn. To właśnie ze “Starej Damy” wracał na Old Trafford, twierdząc, że ma w Manchesterze wiele do osiągnięcia.

– Gdy wróciłem, byłem bardzo szczęśliwy, że to się stało – mówił niedawno Pogba w UTD Podcast. – Odszedłem nie skończywszy. Zacząłem coś, ale nie dokończyłem tego, tylko poszedłem gdzie indziej. Oczywiście, powrót tam, gdzie zaczynałem był dla mnie powodem do szczęścia. Byłem gotowy, jako zawodnik, nie młodzieżowiec.

Pogba w 2010 r. zdobył z Manchesterem United Puchar Ligi, w 2011 r. udało mu się sięgnąć po mistrzostwo Anglii i Superpuchar Anglii. Rok później, Manchester United i Pogba ponownie sięgnęli po Superpuchar Anglii.

Od powrotu na Old Trafford udało mu się wznieść z klubowymi kolegami trzy trofea – puchar Ligi Europy za sezon 2016/17, a także Superpuchar Anglii i Puchar Anglii. W trwającym jeszcze sezonie, Manchester United będzie próbował powtórzyć sukces z sezonu 2016/17 i dołożyć do klubowej gabloty drugi puchar za Ligę Europy.

https://i.ytimg.com/vi/i5PdCS9Hp6w/maxresdefault.jpg
manutd.com

* Klub z Old Trafford nie potwierdził oficjalnie tej kwoty.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze