Marcus Rashford na okładce magazynu „Vogue”

Vogue Sebastian Słabosz
Zmień rozmiar tekstu:

Napastnik Manchesteru United, Marcus Rashford, pojawił się na okładce wrześniowego wydania brytyjskiej wersji prestiżowego magazynu „Vogue”, który poświęcony jest modzie i stylowi życia.

Rashford na okładce pojawił się w asyście Adwoa Aboah, brytyjskiej modelki i działaczki społecznej. Wrześniowy numer magazynu poświęcony jest współczesnemu aktywizmowi społecznemu znanych osób. Wychowanek „Czerwonych Diabłów” został jedną z „twarzy nadziei” na przyszłość.

22-latek zyskał popularność i uznanie na świecie za wykorzystanie swojego statusu społecznego i nałożenie presji na brytyjski rząd poprzez przeprowadzoną w mediach społecznościowych, a także na łamach prasy, kampanię społeczną na rzecz zmiany decyzji polityków i przywrócenia darmowych posiłków w szkołach dla najbardziej potrzebujących dzieci także w okresie wakacji.

Zawodnik osiągnął swój cel za co ostatnio otrzymał honorowy tytuł doktora na Uniwersytecie w Manchesterze, zostając tym samym najmłodszym człowiekiem w historii tej uczelni, który tego dokonał.

Zdjęcie

– Zawiódłbym wszystkich tych, którzy pomogli mi dojść do miejsca, w którym jestem dziś, jeżeli nie wyszedłbym przed szereg i nie powiedział: „To nie jest w porządku, dlatego też należy to zmienić”. W zasadzie to zawiódł bym siebie samego w wieku 10 lat – tłumaczył Rashford na łamach „Vogue” powody zaangażowania się we wspomnianą kampanię społeczną.

– Jednak tak naprawdę mnóstwo sportowców i w ogóle klubów pracuje na rzecz swoich lokalnych społeczności. Być może się o tym za bardzo nie słyszy, ale nie oznacza to, że czegoś takiego nie ma.

– Od najmłodszych lat miałem w sobie coś takiego, aby używać swojego głosu do tego, by pomagać innym. Mam wokół siebie wspaniałych ludzi, którzy zachęcają mnie do tego, abym po prostu przez cały czas był sobą.

– Gdy nastąpił zwrot akcji [w kwestii decyzji rządu ws. darmowych posiłków dla najbiedniejszych dzieci], byłem zszokowany. Komunikowaliśmy się nieco z osobami, które podejmowały kluczowe decyzje w tej sprawie, ale potem ten szok przeobraził się w dumę.

– Jestem czarnoskórym mężczyzną, wywodzącym się z czarnoskórej rodziny i prawdopodobnie będę też miał czarnoskóre dzieci. Chcę więc, aby moje dzieci dorastały w świecie, w którym niezależnie od koloru skóry, będzie miało się taką samą szansę na osiągnięcie sukcesu w życiu.

– Piękno tej zmiany decyzji rządu polegało na tym, że w tej sprawie wszyscy mówiliśmy wspólnym głosem – niezależnie od naszej rasy, płci, wyznania czy pochodzenia. Wszyscy zgodziliśmy się z tym, że należy zatroszczyć się o nasze dzieci. O wszystkie nasza dzieci.

– Przeprowadzam obecnie różne konwersacje, zadaję pytania i mam nadzieję, że będziemy w stanie pchnąć to dalej w pozytywnym kierunku. Żadne dziecko w tym kraju nie powinno chodzić głodne. Koniec tematu – dodał Anglik.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze