Sevilla wygrywa z Interem i triumfuje w Lidze Europy

własne Patryk Tabak

Sevilla po bardzo dobrym i dramatycznym spotkaniu pokonała Inter 3:2 i wygrała tegoroczną edycję Ligi Europy. Bohaterem zwycięzców okazał się zdobywca dwóch goli – Luuk de Jong, oraz… Romelu Lukaku, którego samobójcze trafienie pozbawiło mediolańczyków szans na zwycięstwo.

Spotkanie bardzo dobrze rozpoczęło się dla Interu. Już w 4. minucie podopieczni Antonio Conte wyszli z szybkim kontratakiem, który zakończył się faulem w polu karnym Diego Carlosa. Brazylijczyk podciął pędzącego na bramkę Romelu Lukaku, a sędzia nie miał wątpliwości i wskazał na jedenasty metr. Rzut karny wykorzystał sam poszkodowany i od 5. minuty wicemistrz Włoch prowadził z Sevillą.

Zespół z Andaluzji, i zarazem pogromca Manchesteru United w półfinale tych rozgrywek, nie złożył jednak broni. Ledwie siedem minut po stracie bramki do wyrównania doprowadził Luuk de Jong, który szczupakiem po dośrodkowaniu Jesusa Navasa umieścił piłkę w siatce.

Na kolejnego gola musieliśmy poczekać do 33. minuty. Samira Handanovicia po raz drugi w tym spotkaniu pokonał De Jong i tylko triumfalnie uśmiechnąć mógł się Julen Lopetegui, który umieścił go w wyjściowym składzie kosztem dotychczas grające En-Nesyriego. Warto dodać, że asystę przy trafieniu Holendra zaliczył rozgrywający ostatnie spotkanie w barwach Sevilli Ever Banega.

Na odpowiedź Interu nie trzeba było długo czekać. Dosłownie chwilę później dośrodkowanie Brozovicia na bramkę zamienił Diego Godin. Do szatni obie drużyny schodziły więc z remisem po bardzo intensywnym spotkaniu.

Jak można było się domyślić – tempo zdobywania bramek po zmianie stron zmalało. Jedyne trafienie w drugiej połowie było autorstwa Romelu Lukaku, jednak… to nie Inter cieszył się z prowadzenia. Belg trafił do własnej siatki po tym, jak instynktownie starał się przeciąć tor lotu piłki po przewrotce Diego Carlosa wykonanej po stałym fragmencie gry dla Sevilli.

Choć w końcówce meczu mediolańczycy robili wszystko, by wyrównać stan rywalizacji, więcej bramek w tym spotkaniu już nie padło. A było blisko, bo po jednej z sytuacji po rozpaczliwym strzale Alexisa Sancheza piłkę tuż sprzed linii bramkowej wybił Kounde.

Od powstania Ligi Europy w aktualnym formacie, Sevilla wygrała ją już po raz czwarty. Wcześniej Andaluzyjczycy triumfowali trzy razy z rzędu w latach 2014-2016. W półfinale podopieczni Julena Lopeteguiego wyeliminowali Manchester United.

Sevilla – Inter Mediolan 3:2 (2:2)

Bramki: Luuk de Jong 12′, 33′, Romelu Lukaku [sam.] 74′ — Romelu Lukaku [kar.] 5′, Diego Godin 36′

Sevilla: Bono – Navas, Kounde, Carlos (Gudelj 86′), Reguilon – Jordan, Fernando, Banega – Ocampos (Munir 70′), de Jong (En-Nesyri 85′), Suso (Vazquez 78′)

Inter: Handanović – Godin (Candreva 90′), de Vrij, Bastoni – D’Ambrosio (Moses 78′), Barella, Brozović, Gagliardini (Eriksen 78′), Young – Lukaku, Martinez (Sanchez 78′)