Najmłodsi debiutanci Man Utd w dorosłej reprezentacji Anglii

manutd.com Łukasz Pośpiech
Zmień rozmiar tekstu:

Mason Greenwood może stać się siódmym zawodnikiem w historii Manchesteru United, który zadebiutuje w oficjalnym spotkaniu seniorskiej kadry Anglii, jeszcze zanim skończy 20 lat. Chodzi oczywiście o graczy, którzy w momencie nastoletniego debiutu byli zawodnikami “Czerwonych Diabłów”.

Zgodnie z przewidywaniami, Gareth Southgate powołał do kadry Anglii również i Masona Greenwooda, który zaliczył wyjątkowy pełny debiutancki sezon w Manchesterze United. “Synowie Albionu” zagrają we wrześniu dwóch meczach Ligi Narodów przeciwko Islandii i Danii. 18-latek reprezentował wcześniej ojczyznę na poziomie U-21, ale najwyraźniej zasłużył na awans.

Tym samym Greenwood ma szansę dołączyć do grona innych nastoletnich debiutantów w kadrze seniorskiej Anglii, wywodzących się z Old Trafford. Wcześniej dokonali tego Duncan Edwards, Marcus Rashford, Phil Neville, Wes Brown, Phil Jones i Lee Sharpe. Jeśli Greenwood zadebiutuje w zbliżającej się przerwie reprezentacyjnej, wskoczy na trzecie miejsce klubowej klasyfikacji.

Wspomniany już Edwards debiutował w meczu ze Szkocją w 1955 roku w wieku zaledwie 18 lat i 183 dni. Przez niemal 70 lat w kadrze Anglii zawitało zaledwie pięciu młodszych od niego debiutantów.

Należy pamiętać także o dwóch zawodnikach, którzy debiutowali w angielskiej kadrze jeszcze w wieku nastoletnim, a potem skończyli grając dla Manchesteru United jeszcze przed ukończeniem dwudziestego roku życia. Wspomniani zawodnicy to Wayne Rooney i Luke Shaw, którzy debiutowali w kadrze jeszcze w barwach odpowiednio Evertonu i Southampton.

Inni zawodnicy Manchesteru United, którzy byli nastoletnimi debiutantami w kadrze Anglii to Michael Carrick, Rio Ferdinand, Michael Owen i Ray Wilkins. Zawodnicy ci pojawili się na Old Trafford już po ukończeniu 20. roku życia.

Najmłodsi debiutanci w kadrze Anglii z Manchesteru United:

1. 18 lat 183 dni – Duncan Edwards (1955 r. przeciwko Szkocji)
2. 18 lat i 209 dni – Marcus Rashford (2016 r. przeciwko Australii)
3. 19 lat i 123 dni – Phil Neville (1996 r. przeciwko Chinom)
4. 19 lat i 198 dni – Wes Brown (1997 r. przeciwko Węgrom)
5. 19 lat i 229 dni – Phil Jones (2011 r. przeciwko Czarnogórze)
6. 19 lat i 305 dni – Lee Sharpe (1991 r. przeciwko Republice Irlandii)

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze