Holendrzy najliczniej reprezentowanym narodem spoza Wysp Brytyjskich w historii Man Utd

manutd.com Łukasz Pośpiech
Zmień rozmiar tekstu:

Przyjście Donny’ego van de Beeka oznacza, że Holendrzy wyprzedzą Francuzów i samodzielnie umocnią się na pozycji lidera wśród narodów spoza Wysp Brytyjskich, które mogą pochwalić się największą ilością „Czerownych Diabłów”.

23-letni pomocnik będzie trzynastym Holendrem, który wystąpi w trykocie Manchesteru United. Pierwszym zawodnikiem United pochodzącym z tego kraju był Arnold Muhren, który dołączył do zespołu z Old Trafford w 1982 roku z Ipswich Town.

Trzy lata później pomocnik odszedł do Ajaksu i następny Holender pojawił się w klubie aż ponad dekadę później. Chodzi o Jordiego Cruyffa, czyli syna legendy FC Barcelony i Ajaksu. W tym samym roku Old Trafford powitało Raimonda van der Gouwa, który po odejściu Schmeichela dość nieudolnie próbował „wejść w jego rękawice”. Od tamtej pory United zaliczyło tylko jeden sezon bez Holendra w zespole.

Holenderski duet doczekał przyjścia Jaapa Stama, który odszedł z zespołu w 2001 roku. Zanim to nastąpiło, do Manchesteru przybył z PSV Eindhoven Ruud van Nistelrooy, który w kilka sezonów zapewnił sobie status legendy i jednego z najbardziej zabójczych napastników w historii klubu. 150 bramek później Holender odszedł do Realu Madryt.

Kolejny z zawodników to ktoś, kto sprzedał van de Beeka do Manchesteru, czyli Edwin van der Sar. Jego odejście na emeryturę w 2011 roku oznaczało, że kolejny sezon był pierwszym od 1996 roku, w którym w kadrze United nie znajdował się Holender.

Rok później, w ostatnim sezonie u sterów, sir Alex Ferguson sięgnął po Robina van Persiego i Alexandra Buttnera. Jak się potem okazało, był to ostatni ligowy tytuł, jaki wygrał Manchester United.

Buttner opuścił klub, zanim dołączył do niego Louis van Gaal. Doświadczony menedżer zakontraktował jednak Daleya Blinda z Ajaxu. W czasie kadencji van Gaala na Old Trafford mogliśmy podziwiać też pierwsze kroki Timothy’ego Fosu-Mensaha, a także nieudaną przygodę Memphisa Depaya.

Blind opuścił Anglię w 2018 roku, a Fosu-Mensah udał się na wypożyczenie do Fulhamu. Oznaczało to więc, że sezon 2018/19 Jose Mourinho rozpoczynał bez Holendra w składzie. Sytuację uratował debiut Tahitha Chonga, już za kadencji Ole Gunnara Solskjaera.

Kraje z największą ilością zawodników Manchesteru United (wyłączając Zjednoczone Królestwo i Irlandię)*

Holandia – 13 zawodników

Francja – 12 zawodników

Argentyna, Brazylia, Belgia, Portugalia, Hiszpania – 6 zawodników

Dania, Norwegia, Włochy, Szwecja – 5 zawodników

*dane bazowane na paszportach zawodników – dla przykładu Rodrigo Possebon urodził się w Brazylii, ale miał włoski paszport i grał w młodzieżowej reprezentacji Italii.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze