Gareth Southgate: gdybyśmy przegrali, wszyscy mówiliby, że to wina sytuacji z Fodenem i Greenwoodem

The Guardian Łukasz Pośpiech
Zmień rozmiar tekstu:

Gareth Southgate przyznał, że afera, jaka rozpętała się wokół działań Masona Greenwooda i Phila Fodena podczas zgrupowania kadry, zmusiła go do zachowawczej gry podczas spotkania z Danią, które “Lwy Albionu” bezbramkowo zremisowały. Porażka, zdaniem selekcjonera, byłaby niedopuszczalna w obliczu tego, co działo się wcześniej z kadrą.

Southgate odesłał Masona Greenwooda i Phila Fodena do Anglii po tym, jak zawodnicy zostali przyłapani na próbie wprowadzenia dziewczyn do zamkniętego hotelu. Było to jawne złamanie protokołów UEFA dotyczących bezpieczeństwa piłkarzy, sztabów i obsługi. Selekcjoner zapowiedział też, że będzie szerzej wypowiadał się na temat “wyczynu” młodych piłkarzy.

Zdaniem Southgate’a dwójka piłkarzy musi odzyskać zaufanie i bardzo mało prawdopodobne jest, że pojadą z reprezentacją na październikowe mecze z Danią, Walią i Belgią.

W zremisowanym spotkaniu z Duńczykami Anglicy wyszli na murawę w eksperymentalnym ustawieniu 3-4-3 z dwójką pomocników ustawioną przed obrońcami, co nie przynosiło żadnej ofensywnej jakości. Anglicy zaczęli spisywać się nieco lepiej, gdy do pomocy weszli bardziej atakująco nastawieni Jack Grealish i Mason Mount. Nie zmieniło to jednak faktu, że Anglicy oddali jeden celny strzał w meczu.

– Ze względu na wszystko, co działo się przez ostatnich kilka dni, musieliśmy być zabezpieczeni i solidni – mówił Southgate. – Jeśli gralibyśmy luźno i otwarcie, wyglądalibyśmy bezładnie, moglibyśmy wyjechać stąd z innym rezultatem i każdy wskazywałby to, co stało się [z Fodenem i Greenwoodem] jako przyczynę tego. Potrzebowaliśmy solidnej bazy, na której mogliśmy pracować.

Southgate zdecydował się nie potępiać wyrzuconych zawodników w poniedziałek, by nie zakłócać atmosfery przed meczem z Danią. Skrytykował ich jednak po spotkaniu i powiedział, że będzie musiał pomyśleć nad wieloma rozmowami, które będą musiały się odbyć z piłkarzami.

– Nie znam tych dwóch chłopaków dobrze i muszę spędzić nieco czasu na zrozumieniu całej tej sytuacji zdecydowanie lepiej, niż wtedy gdy miałem mówić w poniedziałek. Miałem dosłownie 10 minut przed treningiem i pięć minut, zanim wyszliśmy [na mecz z Danią], więc dla czegoś tak istotnego, jak to co przeszliśmy, nie jest to odpowiednia okazja, by usiąść i przemyśleć sprawy.

– Zaufanie można zbudować na wiele sposobów. Rozmawiałem z Ainsleyem [Maitland-Nilesem], który wszedł na 10 minut i jako menedżer, gdy wystawia się zawodnika, szuka się odpowiednich decyzji i odpowiedniego wpływu, nawet na okres 10 minut. Następnie z radością daje się im 25 minut, 45 minut i tak dalej – opowiadał selekcjoner.

Southgate miał naprawdę trudną sytuację kadrową jeszcze przed zgrupowaniem, bo aż ośmiu jego piłkarzy jest kontuzjowanych – Ben Chilwell, Luke Shaw, Jordan Henderson, Ross Barkley, Harry Winks, Alex Oxlade-Chamberlain, James Maddison i Marcus Rashford. Kolejna szóstka nie trenowała przed zgrupowaniem przez dwa tygodnie ze względu na udział w europejskich pucharach rozgrywanych w sierpniu. Mowa o Kyle’u Walkerze, Philu Fodenie, Raheemie Sterlingu, Kieranie Trippierze, Masonie Greenwoodzie i Conorze Coadym.

Selekcjoner wspomniał też o czwórce piłkarzy, którzy nie zagrali ani minuty w spotkaniach przedsezonowych ze względu na “kwarantannę i inne kłopoty” i chodziło mu o Trenta Alexandra-Arnolda, Harry’ego Kane’a, Masona Mounta i Tammy’ego Abrahama. Dodatkowo Southgate musiał stawić czoła aferze z aresztowaniem Harry’ego Maguire’a, a do tego Kyle Walker zobaczył w meczu z Islandią czerwony kartonik. Duet Foden-Greenwood jedynie dolał oliwy do ognia.

– Zawsze ma się takie incydenty, chodzi tylko o to, które to będą. Tym razem przeszliśmy chyba przez prawie całą książkę, ale to niezwykłe środowisko. Tak samo było, gdy ja grałem, a teraz to wydaje się jeszcze bardziej skomplikowane we współczesnym świecie. Myślę, że dla piłkarzy był to bardzo trudny miesiąc, by dotrzeć choć blisko poziomu, na którym chcieliby się znaleźć.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze