Carabao Cup: pewne zwycięstwo nad Luton Town i awans do 4. rundy

manutd.com Sebastian Słabosz

Manchester United pokonał na Kenilworth Road drugoligowy Luton Town 3:0 w 3. rundzie Carabao Cup i w kolejnym etapie tych rozgrywek zmierzy się ze zwycięzcą meczu Preston North End kontra Brighton Hove & Albion, którego poznamy w najbliższą środę.

„Czerwone Diabły” dobrze rozpoczęły to spotkanie i zdecydowanie przeważały w pierwszych 20 minutach, ale nie potrafiły udokumentować tej przewagi. Później jednak to gospodarze zaczęli czuć się pewniej na własnym obiekcie i mocniej nacisnęli na podopiecznych Ole Gunnara Solskjaera, którzy gdzieś zgubili swój rytm. Goście kilkukrotnie przeprowadzali groźne akcje, ale ich strzały były blokowane przez piłkarzy Manchesteru United bądź kończyły obok bramki.

W 43 minucie z piłką w pole karne gospodarzy wpadł Donny van de Beek, ale został jej pozbawiony. Obrońcy Luton jednak na tyle nieudolnie wybijali futbolówkę, że jeden nabił drugiego, a ta spadła jeszcze w polu karnym pod nogi Brandona Williamsa. Anglik momentalnie się z nią zabrał i został wycięty przez George’a Moncura. Sędzia podyktował rzut karny. Do piłki podszedł Juan Mata i pewnym strzałem dał „Czerwonym Diabłom” prowadzenie, które utrzymało się do przerwy.

Niemniej występ Manchesteru United w pierwszych 45 minutach, a na pewno w ostatnich 25 minutach pierwszej połowy pozostawiał wiele do życzenia i mógł wprawić w duże niezadowolenie Ole Gunnara Solskjaera i jego sztab szkoleniowy.

Najwyraźniej Norweg zwrócił uwagę swoim zawodnikom, bo ci w drugiej odsłonie gry prezentowali się już znacznie lepiej, dynamiczniej oraz agresywniej. Piłkarze Manchesteru United szybciej przesuwali się z piłką do przodu, przez co akcje nabrały tempa. Nie zmieniło się jednak jedno – podopieczni Solskjaera wciąż nie potrafili znaleźć drogi do bramki Jamesa Shea, który dobrze bronił (łącznie 12 strzałów w światło bramki) albo też źle celowali zawodnicy gości.

Z drugiej strony debiutujący w klubie z Old Trafford Dean Henderson na pierwszą możliwość wykazania się między słupkami, a więc pierwszy strzał gospodarzy w światło bramki, musiał czekać aż do 81 minuty. Wówczas to Luton, przy stanie 0:1, miał rzut wolny w okolicach narożnika pola karnego Manchesteru United. Dośrodkowana w pole karne piłka odnalazła w powietrzu Toma Lockyera, ale świetną instynktowną interwencją i refleksem popisał się właśnie 23-latek. Przy czym futbolówka znów spadła pod nogi walijskiego obrońcy i tym razem bramkarza „Czerwonych Diabłów” wyręczył Eric Bailly, wybijając piłkę z linii bramkowej. Była to najgroźniejsza sytuacja Luton w tym meczu.

Getty Images

W międzyczasie Ole Gunnar Solskjaer dokonał potrójnej zmiany. Na placu gry zameldowali się Bruno Fernandes, Marcus Rashford i Mason Greenwood. Zmęczone Luton Town nie zdołało już powstrzymać świeżej krwi, która z miejsca jeszcze bardziej rozhuśtała ataki gości.

W 88 minucie Fernandes zagrał górą do Masona Greenwooda, ten zgasił piłkę, zastawił się i ładnie wystawił ją nadbiegającemu Marcusowi Rashfordowi, który wpadł w pole karne i pewnym strzałem podwyższył w końcu na 2:0.

W doliczonym czasie gry ponownie Bruno Fernandes znalazł na prawym skrzydle Greenwooda, jednak tym razem Anglik zdecydował się na indywidualną akcję, ściął do pola karnego, poprzekładał nogi nad piłką i w swoim stylu znalazł miejsce między obrońcami i Jamesem Shea, ustalając wynik spotkania na 3:0 strzałem lewą nogą.

Luton Town – Manchester United 0:3 (0:1)
Bramki: Mata 44′ karny, Rashford 88′, Greenwood 90’+2′

Skład Luton Town: James Shea – Peter Kioso, Tom Lockyer, Sonny Bradley, Rhys Norrington Davies – George Moncur (Elliott Lee 76′), Ryan Tunicliffe, Jordan Clark (Harry Cornick 76′) – Kazenga LuaLua, Danny Hylton, Andrew Shinnie
Niewykorzystane zmiany: Simon Sluga, Martin Cranie, Matthew Pearson, Pelly Ruddock Mpanzu, James Collins

Skład Manchesteru United: Dean Henderson – Aaron Wan-Bissaka, Eric Bailly, Harry Maguire, Brandon Williams – Nemanja Matić, Fred – Jesse Lingard, Donny van de Beek (Bruno Fernandes 78′), Juan Mata (Mason Greenwood 78′) – Odion Ighalo (Marcus Rashford 78′)
Niewykorzystane zmiany: Lee Grant, Diogo Dalot, Teden Mengi, Daniel James