„MEN”: Man Utd przesuwa ogłoszenie wyników finansowych za ostatni kwartał

MEN Sebastian Słabosz

Manchester United nie przedstawi jednak swoich wyników finansowych za ostatnich kwartał w tym miesiącu, głównie z uwagi na to, że w tym roku letnie okno transferowe jest otwarte przez cały wrzesień – donosi „Manchester Evening News”.

Zdaniem lokalnej gazety, wyniki finansowe klubu za czwarty kwartał (a także za cały rok finansowy liczony od 01.07.2019 r. do 30.06.2020 r.), liczony w tym wypadku od 1 kwietnia 2020 r. do 30 czerwca 2020 r., zostaną opublikowane w październiku. Wówczas też wiceprezes wykonawczy klubu, Ed Woodward, zorganizuje zebranie z inwestorami.

Tymczasem wszystkie osiem pozostałych publikacji wyników finansowych klubu za czwarty kwartał (kwartały liczone są tutaj jak sezony – rok finansowy zaczyna się od 1 lipca i kończy 30 czerwca następnego roku), odkąd marka Manchester United notowana jest na nowojorskiej giełdzie, były publikowane zawsze we wrześniu (kolejno: 18.09.2012 r., 18.09.2013 r., 10.09.2014 r., 17.09.2015 r., 12.09.2016 r., 21.09.2017 r., 25.09.2018 r. oraz 24.09.2019 r.).

Spodziewanym jest, że telekonferencja w tej sprawie odbędzie się w trakcie październikowej przerwy na mecze reprezentacji, niemniej dokładna data nie jest jeszcze znana, biorąc pod uwagę fakt, że okno transferowe kończy się 5 października. Ostatni mecz „Czerwonych Diabłów” przed przerwą reprezentacyjną przypada na domową potyczkę z Tottenhamem, do której dojdzie 3 lub 4 października.

Źródła z Manchesteru United w kwestii powodu opóźnień w publikacji raportu finansowego wskazują też na konsekwencje związane z pandemią koronawirusa i niedawną decyzją o przełożeniu powrotu fanów na brytyjskie stadiony o co najmniej kolejnych kilka miesięcy. Ten dodatkowy czas da szansę inwestorom na większą przejrzystość co do panującej sytuacji, gdy już dojdzie do wspomnianej telekonferencji.

Jednocześnie Woodward chce uniknąć potencjalnie niewygodnych pytań ze strony inwestorów, podczas gdy okienko transferowe wciąż jest otwarte, a rozczarowanie z działań klubu na rynku wśród kibiców rośnie.

Do tej pory „Czerwone Diabły” zakupiły latem jedynie Donny’ego van de Beeka za kwotę, która może wzrosnąć do 40 milionów funtów. Negocjacje ws. Jadona Sancho nieustannie się przedłużają, a klub z Old Trafford na starcie sezony doznał upokarzającej porażki w lidze z Crystal Palace (1:3).

– Nadal znajdujemy się w przedziale czasowym, w którym można ogłosić roczne wyniki finansowe i nie ma powodu, aby koniecznie robić to we wrześniu – mówił rzecznik prasowy klubu z Old Trafford.

W swoich wynikach finansowych za trzeci kwartał (liczony od 01.01.2020 r. do 31.03.2020 r.), które zostały opublikowane w maju tego roku, klub ogłosił, że na skutek pandemii koronawirusa stracił 28 milionów funtów (przy czym epidemia wybuchła dopiero w marcu) Z kolei przełożony mecz z połowy marca przeciwko Tottenhamowi, kosztował klub 4 miliony funtów.

Przychody United z ostatniego kwartału (I kw. 2020 r.) spadły o 18,7%, do 123,7 milionów funtów, zaś dług netto klubu wzrósł o 124,4 milionów funtów, do 429,1 milionów funtów.