EFL Trophy: „Czerwone Diabły” wygrywają z Rochdale po rzutach karnych

manutd.com Sebastian Słabosz

Podopieczni Neila Wooda zrobili kolejny poważny krok w kierunku awansu do dalszej fazy rozgrywek EFL Trophy po raz drugi w swoich dotychczasowych dwóch występach w tym turnieju. Kadra U-21 zremisowała bezbramkowo na wyjeździe z trzecioligowym Rochdale, ale wygrała w rzutach karnych 5:4, za co może dopisać sobie kolejne dwa punkty w fazie grupowej.

Większość składu drużyny Neila Wooda, która brała udział w tym spotkaniu, to zawodnicy, którzy są dostępni do gry w kadrze U-18 „Czerwonych Diabłów”. Jednak to właśnie goście rozpoczęli ten mecz od ataków na bramkę gospodarzy. Po dobrej pracy na skrzydle wykonanej przez Anthony’ego Elangę, swoją szansę miał Joe Hugill, ale w 7 minucie po jego strzale piłka przeszła tuż obok słupka.

Niedługo potem Szwed ponownie zagroził z lewej strony, zagrał do Hannibala Mejbriego, a ten dośrodkował na bliski słupek, gdzie znów dobrze odnalazł się Joe Hugill, ale na posterunku był golkiper gospodarzy, Jay Lynch.

Nie oznacza to, że stojący w bramce „Czerwonych Diabłów’ Ondrej Mastny był bezrobotny. 18-letni Czech powstrzymywał w pierwszych 45 minutach m.in. strzały Stephena Dooleya oraz Fabio Tavaresa. Do przerwy było 0:0.

Gospodarze mogli objąć prowadzenie już na początku drugiej połowy, gdy sędzia główny spotkania odgwizdał faul w polu karnym Luki Ercolaniego na Harrisonie Hopperze. Do piłki podszedł kapitan Rochdale, Aaron Morley, ale Ondrej Mastny rzucając się w swoją prawą stronę, świetnie wybronił ten strzał, a następnie nie dał też szans rywalowi przy dobitce.

Swoją okazję z rzutu wolnego miał też Hannibal Mejbri, ale świetną obroną popisał się Lynch. Niedługo potem doskonałą okazję miał rezerwowy Oli Rathbone, były piłkarz Manchesteru United, który trafił w słupek z ostrego kąta po tym, jak Mastny obronił strzał Jimmy’ego Keohane.

W kolejnej fazie meczu swoje szanse miały obie ekipy i spotkanie to mogło rozstrzygnąć się na korzyść każdej z nich, ale ostatecznie zakończyło się bezbramkowym remisem.

Zgodnie z zasadami obowiązującymi w fazie grupowej rozgrywek EFL Trophy w sezonie 2020/21, w przypadku remisu w meczu, zarządzane są rzuty karne. Te lepiej wykonywali goście, którzy w serii sześciu „jedenastek” wygrali 5:4 (Gole: Hannibal, McCann, Hansen, Elanga, Hugill. Nietrafiony karny: Wellens).

Bohaterem spotkania został Ondrej Mastny, który nie tylko wybronił wspomnianą „jedenastkę” z drugiej połowy, ale także dwa strzały w serii rzutów karnych. Tym sposobem podopieczni Neila Wooda mogą dopisać sobie 2 punkty do trzech już posiadanych za rozgromienie Salford City 6:0. Z kolei Rochdale do dorobku punktowego dodało sobie jedno oczko.

W drugim meczu grupy B rozgrywek EFL Trophy 2020/21, Saford City pokonał Morecambe 2:0. Oznacza to, że „Czerwone Diabły” przewodzą w stawce po dwóch kolejkach i są bardzo bliskie awansu do fazy pucharowej (tak samo jak przed rokiem).