Manchester United i Liverpool uruchamiają projekt “Big Picture” – ogromne zmiany w angielskim futbolu?

Źródło:The Telegraph

18 klubów w Premier League, zwiększenie finansowania EFL i zlikwidowanie Pucharu Ligi – to zaledwie kilka propozycji wystosowanych przez dwa najbardziej zwaśnione kluby w Anglii, które zdecydowały się podjąć współpracę, by pomóc zrewitalizować angielski futbol.

Brytyjski dziennik, “The Telegraph” wyjawił, że Manchester United oraz Liverpool są siłą napędową największych zmian w angielskiej piłce nożnej od pokoleń i niezwykłej przebudowy Premier League.

Oba kluby pracują wspólnie nad radykalnym zestawem propozycji nazywanym “Projekt Big Picture”, który ma wpłynąć na inne finansowanie angielskiego futbolu. Premier League – najbardziej lukratywny sport ligowy na świecie miałby zostać zredukowany do 18 zespołów, a kontrola znajdowałaby się w rękach największych klubów.

W zamian za złamanie wielu zasad rządzących tą grą od momentu powstania Premier League w 1992 roku, Football League otrzyma 250 milionów funtów pakietów ratunkowych, aby pomóc klubom z niższych szczebli rozgrywkowych w uporaniu się z kryzysem wywołanym przez COVID-19.

“The Telegraph” zdradza szczegóły dokumentu roboczego pt. “Rewitalizacja”, którego autorem jest właściciel Liverpoolu, Fenway Sports Group, działający we współpracy z Manchesterem United. Przewiduje on wsparcie dla innych członków grupy nazywanej “Wielką Szóstką”, w której znajdują się: Manchester City, Arsenal, Chelsea oraz Tottenham Hotspur.

W tym nietuzinkowym zestawie propozycji, które wywołają falę uderzeniową w angielskiej grze, znalazł się także zapis, w ramach którego 25% rocznych przychodów Premier League trafiłoby do klubów EFL, wraz z 250 milionami funtów zapłaconymi z góry, aby pokonać obecny kryzys.

Zakłada on również zniesienie zasady jednego klubu, jednego równego głosu, która utrzymywała się w Premier League od jej założenia oraz zniesienie progu czternastu głosów do podjęcia jakiejkolwiek decyzji lub zmiany przepisów.

Wraz z nowymi założeniami, Puchar Ligi oraz mecz o Tarczę Wspólnoty zostałyby zniesione. Dyskutowano także nad tym, by Puchar Ligi przetrwał, ale nie gwarantował udziału w eliminacjach do Ligi Europy.

Dokument doprowadziłby też do dwóch automatycznych awansów dla klubów z Championship, natomiast trzecia, czwarta i piąta drużyna rozgrywałaby play-offy wraz z 16. zespołem Premier League.

Dziewięć klubów, które gra w Premier League najdłużej – w tym “Wielka Szóstka” – dyktowałoby jej działalność w każdym aspekcie i miałoby możliwość rozgrywania większej liczby spotkań w rozszerzonej formule Ligi Mistrzów, która jest przewidywana na sezon 2024-2025.

Przy redukcji klubów w Premier League z 20 do 18 i pozostawieniu 24-zespołowych Championship, League One oraz League Two, łącznie w Anglii byłoby 90 profesjonalnych klubów piłkarskich (w porównaniu do obecnych 92).

Plan ten miał otrzymać już wsparcie od szefa EFL, Ricka Parry’ego, który podjął rozmowy z głównym właścicielem Liverpoolu, amerykańskim inwestorem, Johnem W. Henrym i udziałowcem oraz dyrektorem klubu, Mikiem Gordonem. Dodatkowo, Parry dyskutował o tym z rodziną Glazerów, która włada Manchesterem United.

Przeczytaj także:  Zapowiedź: Manchester United - Istanbul Basaksehir. 4. kolejka fazy grupowej Ligi Mistrzów

Rozmowy rozpoczęły się w 2017 roku, ale nabrały tempa od wybuchu pandemii koronawirusa, który pchnął w angielski futbol szpony kryzysu. Jego katalizatorem są w najgorszym wypadku mecze bez udziału kibiców aż do marca bieżącego roku. Liverpool oraz Manchester United są przygotowani do zażartej debaty nad swoimi postulatami. Oba kluby chcą, by zostały one wdrożone jak najszybciej i zaczęły obowiązywać od sezonu 2022/2023.

Dokument Rewitalizacji wzywa do natychmiastowych działań, aby radykalnie zredukować to, co nazywa się “przepaścią dochodową” w zarobkach z kontraktów telewizyjnych pomiędzy Premier League a EFL. Aby zniechęcić kluby z Championship do lekkomyślnych spekulacji na temat awansu, system finansowego wsparcia w przypadku relegacji zostałby zniesiony na korzyść 25% udziału w przychodach Premier League, dzielonych sprawiedliwiej między klubami EFL.

W ramach propozycji nowego modelu dystrybucji przychodów telewizyjnych Premier League, grupa właścicielska Liverpoolu, Fenway, stojąca za dokumentem, utrzymuje że “Wielka Szóstka” nie będzie miała większego udziału. Ich deklarowanym celem jest eliminacja ogromnej luki w zarobkach pomiędzy klubami Premier League i EFL, jednocześnie posiadając większą kontrolę nad decyzjami podejmowanymi przez Premier League.

W dokumencie napisano: “Reset ekonomii i zarządzania angielską piramidą piłkarską jest już dawno spóźniony”.

Przeczytaj także:  Denis Irwin: nieobecność Shawa to duża szansa dla Tellesa

Postanowienia przedefiniowują również 20-klubową demokrację Premier League na rzecz oddania ogromnej władzy w ręce dziewięciu klubów z najdłuższym nieprzerwanym stażem w lidze. Obejmuje to “Wielką Szóstkę”, a także Everton, Southampton i West Ham. Te dziewięć klubów, które otrzymałyby “długoterminowy status akcjonariusza”, miałyby bezprecedensową władzę, a głosy zaledwie sześciu z nich miałyby moc ustawodawczą podczas przeprowadzania gruntownych zmian. Te kluby zyskałyby również prawo weta, gdyby nowy właściciel przejmowałby konkurencyjną drużynę.

W ekskluzywnym wywiadzie dla “The Telegraph”, Parry wyjawił, że otrzymał wsparcie większości z 72 członków. Wielu z nich stoi już w obliczu ruiny finansowej i pragnie wdrożyć ten plan.

– Co zrobimy? Mamy zostawić to tak, jak jest i pozwolić mniejszym klubom upaść? Czy jednak coś z tym zrobimy? Nie da się zrobić czegoś bez przeprowadzenia pewnych zmian. Z punktu widzenia naszych klubów, jeżeli “Wielka Szóstka” odniesie z tego tytułu jakieś korzyści, ale przy tym 72 kluby również, to jesteśmy na to gotowi.

Parry akceptuje fakt, że ze strony klubów spoza “Wielkiej Szóstki” może wystąpić sprzeciw, ponieważ będą postrzegały ten plan jako niekorzystny dla ich finansowych perspektyw z powodu mniejszych pieniędzy i dwóch miejsc mniej w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Przeczytaj także:  Fred: będziemy potrzebować każdego zawodnika

– Zdecydowanie jest to wyzwanie. To olbrzymia zmiana, której nie da się wprowadzić bez szkód. Czy naprawdę myślę, że to dla dobra gry jako całości? Absolutnie. Skoro “Wielka Szóstka” miałaby odnieść z tego korzyść, to dlaczego nie powinna tego robić? Dlaczego nie mieliby podpisać się pod tym swoją nazwą?

Postulaty obejmują:

 • Natychmiastowe 250 milionów funtów dla EFL, aby pokryć utracone przychody z dnia meczowego, potrącone z przyszłych dochodów telewizyjnych i sfinansowane z pożyczki zaciągniętej przez Premier League.
 • Wyjątkowy status dla dziewięciu klubów z najdłuższym stażem – oraz głos sześciu z “długoterminowych akcjonariuszy” do podjęcia znaczących zmian – w tym zmiany zasad oraz przepisów, uzgadniania umów, zwalniania dyrektora wykonawczego i szerokie weto w kwestii przejmowania własności klubu.
 • Redukcję Premier League z 20 do 18 klubów.
 • 100 milionów funtów w ramach jednorazowego prezentu dla Football Association na pokrycie strat związanych z koronawirusem obejmujące mecze pozaligowe, mecze kobiet i mecze amatorskie.
 • 8,5% rocznych przychodów netto Premier League przeznaczane na koszty operacyjne oraz “szczytne cele”, w tym dla FA.
 • Z pozostałej części, 25% wszystkich łącznych przychodów Premier League oraz Football League trafia do klubów EFL.
 • 6% przychodów brutto Premier League na opłacenie modernizacji stadionów w czterech najwyższych klasach rozgrywkowych, obliczone przy 100 funtach na jedno miejsce.
 • Nowe zasady dystrybucji dochodów telewizyjnych Premier League, zagranicznych i krajowych, w tym propozycje, które opierają jedną cześć na wynikach w ciągu trzech lat w lidze.
 • Likwidacja Pucharu Ligi oraz Tarczy Wspólnoty.
 • 24 kluby w Championship, League One oraz League Two, co spowoduje zmniejszenie liczby profesjonalnych klubów z 92 do 90.
 • Profesjonalną ligę kobiecą, która miałaby być niezależna od Premier League i FA.
 • Relegację dwóch najsłabszych drużyn Premier League co sezon oraz awans dwóch czołowych ekip Championship. 16. miejsce Premier League brałoby udział w turnieju play-off wraz z trzecim, czwartym i piątym zespołem z Championship.
 • Finansowe Fair Play zgodne z przepisami UEFA oraz pełny dostęp dyrektorów wykonawczych Premier League do kont klubowych.
 • Kartę kibica obejmującą ograniczenie cen biletów wyjazdowych do 20 funtów, dofinansowanie podróży wyjazdowych, zagwarantowanie bezpiecznego powrotu oraz przydział minimum 8% miejsc na wyjazd.
 • Premier League rozpoczynającą się w sierpniu, aby zapewnić większe możliwości dla przedsezonowych spotkań oraz wymóg, by wszystkie kluby rywalizowały ze sobą raz na pięć lat w letnim turnieju Premier League.
 • Ogromne zmiany w systemie wypożyczeń, pozwalające klubom na wypożyczenie 15 zawodników w kraju w dowolnym momencie oraz 4 do jednego klubu w Anglii.

Ostatnie sztuki

Kurtka adidas Manchester United Anthem DP2327

Wykonana z poliestru, kurtka typu "bomberka", zasuwana na zamek błyskawiczny. Zwężana dołem, posiada pikowaną podszewkę, ściągacze na zakończeniach rękawów oraz dwie zasuwane kieszenie zewnętrzne (z przodu). Na lewej piersi wyszyty jest herb Manchester United, na prawej - logo adidas Originals.
Przeczytaj także:  Ole Gunnar Solskjaer po meczu z West Bromem: utrudnianie sobie zadania na Old Trafford stało się naszą tradycją
Wzdłuż rękawów zastosowano nadruk z powtarzającą się nazwą klubu, dzięki czemu kurtka nabiera bardziej wyrazistego wyglądu. Wykończenie z dbałością o szczegóły oraz sportowy styl sprawiają, że kurtka doskonale prezentuje się na każdej sylwetce. Sprawdzi się zarówno jako element codziennego ubioru, jak i podczas aktywności sportowej.

Dyskusja

Najnowsze

Nowy, młody bramkarz w szeregach Akademii Manchesteru United

Manchester United sprowadził do swojej Akademii kolejnego zawodnika, bramkarza Toma Woostera. 15-latek w weekend zamieścił w mediach społecznościowych swoje zdjęcie...

Zapowiedź: Manchester United – Istanbul Basaksehir. 4. kolejka fazy grupowej Ligi Mistrzów

Wpadka w Stambule mocno oddaliła "Czerwone Diabły" od awansu do fazy pucharowej Ligi Mistrzów. W 4. kolejce fazy grupowej...

The Ahtletic: Southampton podtrzymuje zainteresowanie Brandonem Williamsem

Jak donoszą Dan Sheldon i Laurie Whitwell z serwisu The Athletic, Southampton dalej podtrzymuje swoje zainteresowanie bocznym obrońcą Manchesteru...

Konferencja prasowa Solskjaera przed rewanżem z Istanbul Basaksehir: czuję, że idziemy w dobrym kierunku

Ole Gunnar Solskjaer pojawił się w poniedziałkowe popołudnie na konferencji prasowej poprzedzającej wtorkowy rewanż Manchesteru United z Istanbul Basakshir,...

Wayne Rooney: kiedy dołączyłem do klubu, najbardziej chciałem zaimponować Giggsowi i Keane’owi

Młody Wayne Rooney od początku wiedział, że chce współpracować z sir Alexem Fergusonem i kilkoma wyjątkowymi piłkarzami "Czerwonych Diabłów"...

Zmarł Maurice Setters

Społeczność Manchesteru United z żalem przyjęła informację o tym, że w wieku 83 lat zmarł Maurice Setters. Były skrzydłowy rozegrał...

Ole Gunnar Solskjaer: Anthony Martial w końcu zacznie strzelać

Ole Gunnar Solskjaer chce, by Anthony Martial zachował „spokój” przed bramką, bo dzięki temu napastnik odzyska niesamowitą formę, którą...

BBC: od grudnia fani w ograniczonej liczbie wracają na angielskie stadiony (aktualizacja – godz. 20:20)

Jak donosi stacja BBC, na początku grudnia na piłkarskie stadiony w Wielkiej Brytanii powrócą kibice. Z uwagi na wciąż...

Najważniejsze

Zapowiedź: Manchester United – Istanbul Basaksehir. 4. kolejka fazy grupowej Ligi Mistrzów

Wpadka w Stambule mocno oddaliła "Czerwone Diabły" od awansu do fazy pucharowej Ligi Mistrzów. W 4. kolejce fazy grupowej...

Konferencja prasowa Solskjaera przed rewanżem z Istanbul Basaksehir: czuję, że idziemy w dobrym kierunku

Ole Gunnar Solskjaer pojawił się w poniedziałkowe popołudnie na konferencji prasowej poprzedzającej wtorkowy rewanż Manchesteru United z Istanbul Basakshir,...

Może Cię także zainteresować

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
0