“The Times”: zespoły Premier League buntują się nowej polityce zatrudniania juniorów

The Times Jakub Brzyski
Zmień rozmiar tekstu:

Premier League chce, aby EFL (organizacja odpowiadająca za rozgrywki klubowe w Anglii na poziomie Championship, League One i League Two) poparła ją w konflikcie z FA (związek piłki nożnej w Anglii), związanym z zatrudnianiem młodych perspektywicznych graczy po Brexitcie, zanim zaakceptuje pakiet wsparcia dla niższy lig o wysokości 200 milionów funtów – donosi “The Times”.

Najważniejsze kluby w Anglii wyraził swoje niezadowolenie po zmianie prawa związanego z pozyskiwaniem młodych piłkarzy. W międzyczasie rząd Wielkiej Brytanii ostatnio przedłużył zakaz wpuszczania kibiców na stadiony na kolejnych 6 miesięcy. Cała sytuacja i decyzja związana jest z pandemią Covid-19, która objęła cały świat.

Brytyjski rząd zapowiedział też pomoc klubom z National League i z niższych poziomów rozgrywkowych. Przy tym władze Zjednoczonego Królestwa oczekują również, że kluby z Premier League wykorzystają swoje bogate zaplecze finansowe, aby ratować piłkę w Anglii i w razie problemów finansowych pomogą 72 drużynom zrzeszonym w EFL (tj. grających w Championship, League One i League Two).

Źródło “The Times” mówi, że największe angielskie kluby chcą wykorzystać desperację klubów z niższych lig, aby te stanęły po ich stronie w nadchodzących negocjacjach z FA. Sam konflikt związany jest konkretnie z zatrudnianiem piłkarzy spoza Wysp w pobrexitowymi krajobrazie. Jeden z prezesów EFL nazwał to zagranie “szantażem”.

Podczas, gdy Premier League zgodziła się na pakiet pomocy finansowej dla klubów na skraju bankructwa, spowodowanego ograniczonymi przychodami podczas pandemii
Covid-19, postawiła przy tym warunki, które muszą być spełnione, aby doszło do zawarcia tej umowy. Jednym z nich jest pełne porozumienie w sytuacji, gdy pandemia uniemożliwiłaby dokończenie sezonu. W przypadku nierozegrania minimum 75% spotkań, rozgrywki ostatecznie mogły by być uznane za nieważne.

Najbardziej kontrowersyjny temat debaty dotyczył jednak młodych talentów z zagranicy (w wieku 18-21 lat) i kryteriów, które kluby muszą spełnić w tym zakresie od przyszłego lata. Do tej pory EFL głównie popierało FA w sprawie wprowadzenia ograniczeń w rekrutacji młodych zawodników.

FA chce skorzystać na Brexitcie i wykorzystać nadarzającą się szansę, aby zbudować system, który da więcej szans dla zawodników pochodzących z Anglii. EFL wyznaje model dawania szans, promowania młodych Anglików i sprzedawania ich do Premier League. Kluby z niższych lig nie chcą, aby ich akademie zostały zalane zawodnikami z zagranicy.

Premier League ma jednak inne zdanie w tej sprawie i liczy, że EFL zmieni swoje i stanie po ich stronie, zanim wypłaci klubom z niższych lig pieniądze z pakietu wsparcia. Po spotkaniu z przedstawicielami Premier League, oficjele EFL w poprzedni wtorek prowadzili wewnętrzne debaty między trzema dywizjami EFL. Następne wewnętrzne spotkanie zostało zaplanowane w nadchodzącym tygodniu.

Kluby Premier League znajdują się pod presją ze strony brytyjskiego rządu, bowiem są zobowiązane pokrywać straty do 22 milionów funtów miesięcznie klubów z EFL, które mogą dalej cierpieć finansowo przez kolejne opóźnienie powrotu kibiców na stadiony. 

Jednak jasne jest to, że chcą czegoś w zamian. Aktualni potentaci futbolu w Anglii, chcą stworzyć nowy “system pobrexitowy” i przedstawić go pod koniec roku.

FA oczekuje powstania nowej organizacji GBE, której zadaniem będzie zatwierdzanie zawodników z zagranicy, aby ostatecznie mogli oni dostać pozwolenie o pracę. Teraz od kiedy Wielka Brytania nie jest już w Unii Europejskiej, zawodnicy z Francji czy Brazylii traktowani są tak samo.

Zawodnicy w wieku 18-21 lat, którzy czynnie reprezentują swój kraj lub grają dla najlepszych klubów, mieliby nie mieć problemu z zatwierdzeniem przez GBE. Sama FA zastanawia się nad rozszerzeniem jeszcze tej koncepcji i objęciu tymi wymogami wszystkich zawodników poniżej 21. roku życia.

Premier League chce tzw. “wolnego rynku” przy pozyskiwaniu zawodników, którzy ukończyli już 18 rok życia, twierdząc, że i tak jest teraz w niekorzystnej sytuacji w walce z innymi europejskimi klubami o perspektywicznych zawodników w wieku 16-17 lat. Chce ona likwidacji kryteriów takich jak: limity międzynarodowe,  opłaty transferowe i płace, które definiują system GBE.

Oczywiście cały problem polega na tym, że Premier League chce pozyskiwać najlepszych zawodników w wieku 18-21 lat, zamiast uzupełniać swoje akademie zawodnikami z EFL. W styczniu Rick Parry, przewodniczący EFL stwierdził, że Brexit jest ogromną szansą dla zawodników z Championship, League One oraz Two. 

– Środowisko piłkarskie uświadamia sobie, że zmieniają się czasy, więc zasady również. Szczególnie według nowych zasad FIFA co do zawodników poniżej 18. roku życia. To będzie poważna zmiana, czyli pozwolenia o pracę dla europejskich zawodników – mówi Perry.

– Pozytywem według EFL jest to, że możemy teraz zaoferować lepszą ścieżkę rozwoju dla młodych Anglików. Jesteśmy do tego doskonale przygotowani, czy to przez rozszerzenie systemu pożyczek, czy w inny sposób. To jest dla nas okazja – dodał.

Rzecznicy Premier League oraz FA jak na razie odmówili komentarza w tej sprawie.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze