Sky Sports: Man Utd i Liverpool rozmawiają na temat utworzenia w Europie piłkarskiej Super Ligi

Sky Sports Sebastian Słabosz
Zmień rozmiar tekstu:

Było o rozważanych zmianach w formacie Ligi Mistrzów, czas na powracający temat utworzenia europejskiej „Super Ligi”. Jak przekazuje Sky Sports, przedstawiciele Liverpoolu i Manchesteru United mają rozmawiać z innymi największymi klubami w Europie nad nowym turniejem, który totalnie zmieniłby kształt klubowej piłki na Starym Kontynencie, a którego utworzenie ma popierać FIFA.

Sky Sports News dowiedziało się, że finansiści zbierają właśnie kwotę 6 miliardów dolarów (4,6 miliardów funtów), która miałaby pomóc w utworzeniu czegoś na wzór European Premier League. Mało tego, kilkanaście klubów z Anglii, Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii mają już prowadzić negocjacje na temat zostanie członkiem założycielskich tych  rozgrywek.

Do rozgrywek tych miałoby móc dołączyć nawet pięć klubów z Anglii, a dyskutowana prowizoryczna data startu tego turnieju to już 2022 rok. Źródła podają, że we wszystko zaangażowana ma być FIFA, a więc światowy organ zarządzający piłką nożną, która ma pomagać w opracowywaniu ostatecznego formatu rozgrywek, w których miałoby się znaleźć 18 drużyn, a mecze rozgrywane byłyby podczas regularnego sezonu ligowego w Europie.

Najlepiej sklasyfikowane w takiej lidze zespoły, grałyby następnie w fazie pucharowej tego turnieju, gdzie pula nagród pieniężnych przewidziana dla zwycięzców ma być liczona w setkach milionów funtów każdego roku.

Jeden z przedstawicieli przemysłu piłkarskiego przekazał Sky Sports, że formalne ogłoszenie tych planów może nastąpić nawet pod koniec tego miesiąca, choć jeszcze we wtorek sporo kluczowych szczegółów – w tym pełna lista uczestniczących w tych rozgrywkach klubów – nie zostało jeszcze uzgodnionych, więc plany te mogą się jeszcze rozpaść.

Jedno ze źródeł określa ten plan jako „potencjalnie jedna z najważniejszych zmian rozwojowych w świecie piłki od dekad”.

FIFA nie chce uczestniczyć, ani komentować żadnych spekulacji na tematy, które pojawiają się w mediach co jakiś czas i które dotyczą instytucjonalnych struktur będących dobrze osadzonymi na poziomie krajowym, europejskich i światowym – mówił rzecznik prasowy Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej.

Według źródeł dwa kluby z Anglii zostały zaproszone do dołączenia do nowych rozgrywek (Liverpool i Manchester United), podczas gdy pozostali kandydaci w postaci Arsenalu, Chelsea, Manchesteru City i Tottenhamu są rozważani. Przy czym żaden z klubów z Anglii miał jak na razie nie podpisać żadnych prawnych dokumentów związanych z zaangażowaniem w planowane rozgrywki, jak również nie wiadomo, przy założeniu, że do ligi tej dostanie się pięć najlepszych drużyn z Premier League, która z ekip tzw. „Wielkiej Szóstki”, zostałaby pominięta.

Z klubów z innych lig, w rozgrywki te miałby być zaangażowany także Real Madryt, który ma być jednym z wiodących architektów potencjalnego powstania European Premier League. Zaproszenie otrzymać miały także Barcelona oraz Atletico Madryt. To samo tyczyć ma się również Paris Saint-Germain, Juventusu i Bayernu Monachium

Gigant z sektora bankowości, JP Morgan, ma prowadzić rozmowy na temat zapewnienia dofinansowania w kwocie 6 miliardów dolarów w celu uruchomienia rozgrywek European Premier League. Powstały w ten sposób dług miałby być spłacany z przyszłych przychodów generowanych przez turniej, tak przynajmniej twierdzi jeden z menedżerów piłkarskich.

Oczekuje się także, ze inne banki dołączą do finansowania nowego projektu piłkarskiego, który ma stać się jednym z najbogatszych na świecie corocznych turniejów sportowych. Spodziewanym jest, że kluby założycielskie tych rozgrywek co roku otrzymają z tego tytułu setki milionów funtów, w tym najwięcej ma trafić na konto Manchesteru United i Realu Madryt.

Super Liga z 16 lub 18 drużynami, gdzie rozgrywano by mecz każdy z każdym wraz z rewanżami byłaby swego rodzaju zamachem na obecny format najbardziej elitarnych europejskich rozgrywek klubowych, a więc Champions League.

European Premier League – główne kwestie [za Sky Sports]:

  • Liverpool i Manchester United rozmawiają ws. dołączenia do popieranych przez FIFA nowych klubowych rozgrywek. Arsena, Chelsea, Manchester City oraz Tottenham, także wykazały swoje zainteresowanie tematem.
  • Nawet pięć klubów z Anglii mogłoby uczestniczyć w tych rozgrywkach.
  • Więcej niż dwanaście drużyn z Anglii, Francji, Niemiec, Włoch oraz Hiszpanii mają uczestniczyć w tych negocjacjach.
  • Format rozgrywek obejmowałby maksymalnie 18 drużyn, które rozgrywałyby spotkania między sobą w formie mecz i rewanż podczas regularnego sezonu lig europejskich.
  • Najwyżej sklasyfikowane w lidze drużyny, grałyby w finałowym turnieju pucharowym.
  • Wstępna data startu rozgrywek to 2022 rok.
  • Notowany na Walll Street bank JP Morgan ma negocjować wsparcie finansowe tego formatu w kwocie 4,6 miliardów funtów.
  • Rozgrywki te mogłyby uzurpować Ligę Mistrzów.

UEFA przeciwna pomysłowi utworzenia europejskiej Premier League

Rzecznik prasowy UEFA w rozmowie ze Sky Sports News powiedział, że władze europejskiej organizacji piłkarskiej będą przeciwne jakimkolwiek propozycjom utworzenia w Europie czegoś na wzór Super Ligi, dodając że tego typu turniej byłby „nudny”.

– Prezydent UEFA wyraził się jasno na ten temat przy wielu okazjach, że UEFA jest mocno przeciwna utworzeniu Super Ligi. Zasady solidarności, możliwości awansu, zagrożenia spadku, a więc otwartości lig, są tutaj nienegocjowalne.

– To sprawia, że europejska piłka działa dobrze, a rozgrywki Ligi Mistrzów są najlepszym turniejem piłkarskim na świecie. UEFA i kluby chcą budować siłę europejskiej piłki klubowej, a nie ją niszczyć poprzez tworzenie Super Ligi złożonej z 10, 12 czy nawet 24 klubów, która nieuchronnie stałaby się nudna – brzmi stanowisko UEFA przekazane przez rzecznika prasowego tej organizacji.

Bez wsparcia ze strony UEFA nowe rozgrywki stanowiłyby punkt zapalny i stworzyłoby konflikt z FIFA, w tle którego byłyby oczywiście pieniądze. Druga sprawa to powiązania topowych klubów europejskich z obecnymi rozgrywkami klubowymi, co może powodować szereg utrudnień ze strony prawnej.

Jedno ze źródeł poddaje w wątpliwość możliwość utworzenia z sukcesem europejskiej Premier League bez wsparcia ze strony UEFA, zwłaszcza przed 2024 rokiem, kiedy to planowana jest zmiana struktur obecnych rozgrywek Ligi Mistrzów.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze