The Athletic: Van de Beek? Bez Pogby? Z Matą? Jak powinna wyglądać pomoc Man Utd?

Źródło:The Athletic

Jak Solskjaer poradzi sobie z wielkimi nazwiskami w środku pola? Ma ich w końcu pod dostatkiem. Wydaje się, że Norweg może dysponować wieloma wariantami, z czego każdy będzie miał swoje wady i zalety, będąc dostosowanym do innych obowiązków.

Ciekawą analizę opcji Solskajera w tym zakresie przeprowadził dla The Athletic Carl Anka. Autor pochylił się nad wadami i zaletami poszczególnych piłkarzy i poukładał ich tak, by otrzymać najoptymalniejszy środek pola “Czerwonych Diabłów”.

The Athletic

Artykuł Carla Anki dla The Athletic – treść oryginalna

Po kryzysie przyda się środek zaradczy, który odmieni całą sytuację.

Wielkim pytaniem, które cisnęło się przed sobotnim meczem było: “Jak kontratakujące United przełamie zespół Newcastle, który niezainteresowany jest posiadaniem piłki?” Piłkarze odpowiedzieli na nie kontratakując – z jakością. Udało im się oddać 28 strzałów na bramkę (14 w jej światło, zanim skończyli ze statystyką xG na poziomie 1,6 + jednym karnym) w najpierw stresujących próbach, ale szybko stali się bardzo bezpośredni. W defensywie, z pominięciem komicznego samobója autorstwa Luke’a Shawa w pierwszych minutach i świetnej obronie Davida de Gei w drugiej połowie, United był swobodny i zupełnie przekonujący.

Sobotnia wygrana 4:1 pokazała ciekawy zestaw informacji, ale najważniejsze punkty nadal obowiązują; obrona jest lepsza, niż wygląda (zazwyczaj), a atak spisuje się najlepiej, gdy ma miejsce podczas fazy przejściowej. Plan B United, który polega na “wygraniu rzutu karnego” nie jest odległy (choć Bruno Fernandes wykonał karnego, którego obronił Karl Darlow – to jego pierwsza zmarnowana jedenastka spośród dotychczasowych 11), ale ten zespół United wygra więcej meczów, niż przegra, a te wygrane będą owocem głównie kontrataków.

Sobotnie zdrowe zwycięstwo było mile widzianym rezultatem, który posłużył zarówno jako odświeżacz powietrza po porażce ze Spurs, jak i także punkt do odhaczenia przed przyszłymi starciami. United zacznie sześciomeczową serię, która wymagać będzie od nich znalezienia balansu pomiędzy wyjazdami na Ligę Mistrzów przeciw Paris Saint Germain, RB Lipsk i Basaksehirowi, a ligowymi starciami z Chelsea, Arsenalem i Evertonem. United raczej nie będzie zdecydowanym faworytem w nadchodzących meczach, dopóki nie zagrają z West Bromwich Albion 21 listopada.

Z ustaloną czwórką w tyłach (Alex Telles może być integrowany niedługo kosztem Shawa) i połową ataku dokonującą samodzielnej selekcji (Mason Greenwood opuścił sobotni mecz ze względu na brak meczowej gotowości fizycznej), pomoc będzie obszarem największych eksperymentów. Solskjaer ma szereg opcji na swój motor napędowy i jak pokazało zwycięstwo nad Newcastle, może warto będzie położyć nacisk na jego funkcjonalność, a nie czynnik rozrywkowy.

Jak Manchester United przygotuje swoją pomoc w najbliższych miesiącach? Pozwólcie, że The Athletic przedstawi kilka opcji…

Wariant na Newcastle

Układanie pomocy United to ciekawa gra pełna ryzyka i potencjalnych nagród, biorąc pod uwagę preferowane przez Solskjaera ustawienie 4-2-3-1, a także zajmowaną przez Fernandesa pozycję numer 10. Fernandes bardziej niekonwencjonalnie niż inni podchodzi do interpretowania roli numeru 10, ceni on bowiem siłę rozpędu przedniej formacji i przesuwanie piłki po pionowych liniach bardziej niż przytrzymywanie posiadania piłki i cierpliwe budowanie akcji (przynajmniej dla United – dla Portugalii pokazał już, że chce być spokojniejszy). To styl obfitujący w wysokie ryzyko, ale też potencjalne duże nagrody, ale taka już jest intensywność gry Fernandesa i wysoki poziom jego produktywności. Warto zatem trzymać się go jako centralnej postaci z trójki w ustawieniu 4-2-3-1, pozostawiając kwestię reszty pomocy temu, kto będzie grał za portugalskim rozgrywającym.

W meczu przeciwko Newcastle, Solskjaer postawił na McTominaya i Freda w pomocy, a także Daniela Jamesa i Juana Matę na lewej i prawej flance.

Musimy być bardziej kompaktowi, musimy naciskać na piłkę, nie możemy dawać im czasu przy futbolówce, bo mają piłkarzy, którzy mogą skrzywdzić. Gdy mamy to, czego potrzebujemy, musimy zagrać z tempem – mówił menedżer, usprawiedliwiając swoje wybory przed meczem.

Przeczytaj także:  Ole Gunnar Solskjaer po meczu z West Bromem: utrudnianie sobie zadania na Old Trafford stało się naszą tradycją

Scott i Fred są jednym z partnerstw, którego używaliśmy, świetnie się spisali razem, obaj mają świetne warunki, biegają po boisku i to jedna z rzeczy, którą musimy poprawić, byśmy mieli ekran ochronny przed naszą tylną czwórką – dodał.

Oś stworzona z McTominaya i Freda może nie być najbardziej widowiskową, ale jest prawdopodobnie najbardziej funkcjonalną w United, bo oferuje najlepszy balans, gdy zespół gra ze słabszym przeciwnikiem, czy też w meczach, gdzie United będzie dominował posiadanie piłki. Fred jest bardzo mobilny i umie podać w dobry sposób, ale jest nieco za drobny na wejścia. Świetnie uzupełniany jest przez McTominaya, który również jest mobilny, ale też potrafi odebrać piłkę. Jest jednak nieco nieociosany, gdy przychodzi do podawania. Ich indywidualne mocne strony pokrywają słabe strony partnerów, a ich wspólna wada, jaką jest kreatywne podawanie i produkowanie ataków, jest nadrabiana przez ich chęć do biegania i bronienia. Solskjaer może zredukować ich niedociągnięcia w ataku, stawiając innego rozgrywającego przed nimi, jak to zrobił przeciw Newcastle, decydując się na Matę.

United może i schodził w sobotę na przerwę przy remisowym stanie 1:1, ale był zdecydowanie dominującym zespołem. James grał szeroko na lewym skrzydle, a Shaw pomagał mu w budowaniu akcji. Newcastle zostało tym samym zaciągnięte na jedną stronę boiska, zostawiając więcej miejsca na zagrania dla Juana Maty. W wieku 32 lat Hiszpan może nie ma fizycznych predyspozycji, by grać dwa razy w tygodniu lub mierzyć się z najlepszymi zespołami Europy, ale jego oko do kreatywnych podań robi różnicę w stosunku do Greenwooda, który w dużej mierze strzela i zdobywa posiadanie na ostatnich 30 metrach boiska. Kreatywna wizja Maty sprawia, że z łatwością nawiązuje połączenie z Fernandesem, gdy United chce budować grę, a jego dośrodkowania mogą przynieść efekt w ustawieniu go w pomocy w meczach, gdy Edinson Cavani będzie przewodził linii ataku, a także, gdy drużynie będzie zależało mniej na wolnych ruchach przedniej trójki, a bardziej na dostarczaniu piłki w konkretne miejsce.

Przeczytaj także:  Reprezentacje: Daniel James asystuje i strzela bramkę, zostaje zawodnikiem meczu z Finlandią

Fernandes (który w sobotę wykreował sześć okazji i zaliczył jedną asystę) i Mata (który wykreował trzy szanse) byli zawadiackimi bohaterami, podczas gdy McTominay i Fred poruszali się w górę i dół po boisku atakując rywali, przejmując piłki i przejmując posiadanie (McTominay sześć razy i Fred osiem), co było podobne do tego, jak działał United między styczniem a marcem w ubiegłym sezonie. Ich seria zakończyła się przez powrót do sprawności Paula Pogby, co sprowadza nas do…

Projekt Restart

Nominalnie “najlepszym” ustawieniem Manchesteru United byłby Matić jako centralny środkowy pomocnik grający jako partner/opiekun Pogby.

Autor The Athletic zaczął przeczuwać, że to ustawienie stawia priorytet siły ognia ponad niektórymi funkcjonalnościami dla United. Podczas gdy Matić to lepszy obrońca niż McTominay i Fred, to jego względny brak mobilności może sprawić, że United będzie osłabiony, gdy zacznie wracać się do obrony. Tymczasem Pogba (który nie zaczął sobotniego meczu ze względu na drobne kłopoty z biodrem) fantastycznie podaje wertykalnie i ma umiejętność prowadzenia mądrego budowania akcji. Pogba prowadziłby grę z prawej strony w tej formacji, co jest użyteczne, bo zdjąłby wysiłki w tej materii z barków Wan-Bissaki, ale równocześnie [Pogba] nie jest najbardziej entuzjastyczny, gdy przychodzi do bycia defensywną tarczą i może być celem pressingu przeciwników.

Dużą różnicą pomiędzy Francuzem a Fernandesem jest intensywność ich gry, bardziej niż talent, który jest w nią wkładany. Pogba może byłby lepszy na pozycji, na której operuje Fernandes, ale podczas gdy może on kierować piłką, nawijając obrońców i atakując, by jego formacja funkcjonowała (mecze z Projektu Restart udowadniają to), ma się wrażenie, że to ustawienie spisuje się, bo sprawia, że najbardziej utalentowani piłkarze grają razem na boisku, raczej niż że jest to coś, co ma w sobie znamiona komplementarnego partnerstwa.

Przeczytaj także:  Solskjaer: Dean Henderson chce zostać i grać dla Manchesteru United

Opcja z Projektu Restart najlepiej pasowałaby do meczów przeciw Arsenalowi (1 listopada) i Istanbulowi Basakşehir (4 listopada). Podczas gdy mogłaby zostać użyta przeciw Paris Saint Germain (20 października) i Chelsea (24 października), obawiamy się, że zostawiłoby to United narażone na defensywne przejście przeciw dwóm drużynom obfitującym w siłę ognia. Nie doradzalibyśmy go przeciw RB Lipsk (28 października), bo zespół Juliana Nagelsmanna z pewnością będzie naciskał na duet Matić-Pogba i zastawi na tę parę trudne pułapki w centralnej części boiska.

Takie ustawienie ma wiele wartości i może się tylko poprawić, o ile Pogba będzie miał więcej czasu na powrót do szczytowej formy, co z kolei prowadzi do wniosku, że Solskajer będzie prawdopodobnie częściej używał tej formacji. Gdy Anthony Martial wróci ze swojego zwieszenia, by odzyskać miejsce na środku ataku (co pozwoli Rashfordowi na grę z lewej strony), a Greenwood wróci do meczowej sprawności, by grać na prawym skrzydle, to ustawienie wejdzie na nowy poziom, który w teorii powinien być planem A dla United, choć nie rekomendowalibyśmy, by Solskjaer aż tak się do niego przywiązywał.

Mamy pokryte już  dwie opcje. Teraz przejdźmy do słonia w pokoju za 40 milionów funtów [przyp. red. z angielskiego “elephant in the room” – oczywisty problem, o którym wszyscy milczą].

Opcja z Donnym van de Beekiem

“Co musi zrobić Donny van de Beek, by zacząć mecz Manchesteru United?” – krzyczały komentarze fanów podczas Q&A w dniu meczu, ale jak już wyjaśniliśmy, Holender został zakontraktowany, by dzielić minuty gry z Pogbą i Fernandesem. Van de Beek miał widowiskowe wejście przeciw Newcastle, wchodząc za Daniela Jamesa w 76 minucie i operując z lewej strony pomocy. Wielką siłą nowego nabytku United jest jego poruszanie się bez piłki i inteligencja pozwalająca czytać grę. Pomimo jego krótkiego występu w ostatnim meczu, Van de Beek stworzył jedną szansę i mecz zakończył ze stuprocentową skutecznością dwunastu podań.

Podobnie jak Pogba, najlepszą rolą dla Van de Beeka jest pozycja szumnego numeru 8 wchodzącego na lewą stronę, lub jako kompletna dziesiątka. Żadna z tych pozycji nie jest dostępna tak długo, jak Solskjaer (całkiem słusznie) będzie trzymał się Fernandesa jako najcenniejszego rozgrywającego, ale z prawej strony może być potencjalne miejsce dla Holendra, zarówno jako mocniejsza wersja Juana Maty w wariancie na Newcastle…

… ale też może operować z głębszej pozycji w środku pola, albo obok Maticia, albo jako podająca opcja w nieco bardziej funkcjonalnym zestawieniu z McTominayem (tutaj na prawej rekomendowalibyśmy Greenwooda ponad Matą, by zachować możliwości poruszania się i strzelania).

Drugi sobotni gol United był wspaniałą próbą całej drużyny: akcja zaczęła się od Van de Beeka, przeszła przez Fernandesa i Matę, zanim dotarła do Rashforda, który wpadł w pole karne, wykładając piłkę Fernandesowi, który wykończył to w wielkim stylu. Przywołało to geniusz improwizacyjny trzech rozgrywających i jednego napastnika w taki sposób, że może – tylko może – Solskjaer powinien spróbować wystawić wszystkie swoje atakujące zabawki naraz i pozwolić Van de Beekowi rozpocząć nadchodzące mecze.

Przeczytaj także:  Solskjaer: Dean Henderson chce zostać i grać dla Manchesteru United

Van de Beek ma futbolowe IQ, które pozwoli mu się wpasować w każdą z atakujących opcji United, a także fizyczne atrybuty, by być niezłą ochroną dla obrony. Potrafi podawać i może być kluczową opcją podczas fazy budowania akcji, a jego umiejętności odbierania piłki pomogą drużynie w meczach, w których United nie będzie faworytem. Statystyki Holendra w meczach wyjazdowych też są imponujące – wie jak dominować i jak bronić.

Wiele jest jakości w drużynie Manchesteru United, co będzie tylko kwitło w przyszłości, o ile piłkarze będą mieli więcej wspólnego czasu na boisku. Drugi pełny sezon Solskjaera rozpoczął się na dobre przeciwko Newcastle. Zobaczmy jak daleko może zajść ze swoim zespołem.

Ostatnie sztuki

Kurtka adidas Manchester United Anthem DP2327

Wykonana z poliestru, kurtka typu "bomberka", zasuwana na zamek błyskawiczny. Zwężana dołem, posiada pikowaną podszewkę, ściągacze na zakończeniach rękawów oraz dwie zasuwane kieszenie zewnętrzne (z przodu). Na lewej piersi wyszyty jest herb Manchester United, na prawej - logo adidas Originals. Wzdłuż rękawów zastosowano nadruk z powtarzającą się nazwą klubu, dzięki czemu kurtka nabiera bardziej wyrazistego wyglądu. Wykończenie z dbałością o szczegóły oraz sportowy styl sprawiają, że kurtka doskonale prezentuje się na każdej sylwetce. Sprawdzi się zarówno jako element codziennego ubioru, jak i podczas aktywności sportowej.

Dyskusja

Najnowsze

“MEN”: kadra Man Utd na rewanżowy mecz Ligi Mistrzów z Istanbul Basaksehir

"Manchester Evenig News" przekazał, w jakim składzie piłkarze Manchesteru United pojawili się w hotelu Lowry przed nadchodzącym meczem rewanżowym...

Czy Manchester United jest zbyt zależny od rzutów karnych Bruno Fernandesa?

Bruno Fernandes zdobył w meczu z West Bromwich Albion zwycięskiego gola z rzutu karnego i było to pierwsze ligowe...

Patrice Evra: drużyna Jurgena Kloppa nie jest najlepsza w historii Liverpoolu

Jak twierdzi Patrice Evra, Liverpoolu prowadzonego przez Jurgena Kloppa nie będzie można nazwać najlepszym w historii tego klubu do...

Marcus Rashford rozmawiał z sir Aleksem Fergusonem

Marcus Rashford miał zachwycić się postawą sir Aleksa Fergusona po tym, jak obaj panowie odbyli niedawno rozmowę w cztery...

“Daily Mail”: wujek Deana Hendersona sporo zarobił na jego debiucie w reprezentacji Anglii

Wujek Deana Hendersona wygrał zakład warty 12 500 funtów u bukmachera. Dotyczył on debiutu bramkarza Manchesteru United w seniorskiej...

Juan Mata: Edinson Cavani to piłkarz poświęcony drużynie

Zdaniem Hiszpana, aklimatyzacja Edinsona Cavaniego w klubie przebiega bardzo dobrze. Reprezentant Urugwaju mówił ostatnio o swojej słabości do wiejskich krajobrazów...

Wywiad z Rafaelem da Silvą przed meczem z Man Utd: mam wiele wspomnień, kocham ten klub i czuję się tu szczęśliwy

Rafael da Silva jest wdzięczny za życzliwe wiadomości, które otrzymał od fanów Manchesteru United w mediach społecznościowych, przed swoim...

“MEN”: Dean Henderson ponownie stanie w bramce Man Utd w rewanżu z Istanbul Basaksehir

Jak przekazuje Samuel Luckhurst z "Manchester Evening News", Dean Henderson w nadchodzącym meczu z Istanbul Basaksehir powinien otrzymać kolejną...

Najważniejsze

Zapowiedź: Manchester United – Istanbul Basaksehir. 4. kolejka fazy grupowej Ligi Mistrzów

Wpadka w Stambule mocno oddaliła "Czerwone Diabły" od awansu do fazy pucharowej Ligi Mistrzów. W 4. kolejce fazy grupowej...

Konferencja prasowa Solskjaera przed rewanżem z Istanbul Basaksehir: czuję, że idziemy w dobrym kierunku

Ole Gunnar Solskjaer pojawił się w poniedziałkowe popołudnie na konferencji prasowej poprzedzającej wtorkowy rewanż Manchesteru United z Istanbul Basakshir,...

Może Cię także zainteresować

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
0