Manchester United stracił w poprzednim sezonie 70 milionów funtów z powodu pandemii Covid-19

Ed Woodward spotkał się w środę z akcjonariuszami drużyny z Old Trafford oraz z dziennikarzami. Na spotkaniu tym, którego celem było podsumowanie działalności Manchesteru United w sezonie 2019/2020, podano także oficjalne dane finansowe klubu za okres 01.07.2019-30.06.2020 roku.

Jak przedstawiono w przytoczonym sprawozdaniu finansowym, Manchester United odnotował spadek oczekiwanych przychodów w okresie marzec-czerwiec 2020 roku (a więc od momentu wybuchu pandemii Covid-19) o 70 milionów funtów, co ma być bezpośrednią przyczyną zmagania się świata z koronawirusem.

Przychody klubu za II kwartał 2020 roku wyniosły 81,5 milionów funtów i były znacznie niższe niż te sprzed roku w analogicznym okresie, gdy wynosiły 131,4 milionów funtów.

Z kolei całkowite przychody klubu za cały poprzedni sezon spadły o 18,8% w porównaniu do wyników finansowych za kampanię 2018/2019, tj. z 627,1 milionów funtów do 509 milionów funtów. Przy czym częściowo powodem tego spadku jest też brak zakwalifikowania się drużyny do rozgrywek Ligi Mistrzów w sezonie 2019/2020.

W zeszłorocznym sprawozdaniu finansowym zakładano, że całkowite przychody klubu w minionej kampanii mogą wynieść do 580 milionów funtów. Ostateczna wartość jest więc niższa o 71 milionów funtów.

Zysk operacyjny z działalności Manchesteru United za okres 01.07.2019 r.-30.06.2020 r. wyniósł 5,2 milionów funtów i był to znaczny spadek (o 89,6%) w porównaniu do sytuacji sprzed roku, gdy wynosił on 50 milionów funtów.

Jednakże za sezon 2018/19 Manchester United zanotował zysk netto w wysokości 18,9 milionów funtów, podczas gdy za poprzedni rok finansowy (kampania 2019/20) była to już strata netto wysokości 23,2 milionów funtów.

Jednocześnie ponad dwukrotnie wzrosło zadłużenie netto klubu z Old Trafford w porównaniu do wartości sprzed roku. Te wynosi obecnie 474,1 miliony funtów w porównaniu do 203,6 milionów funtów sprzed 12 miesięcy, co stanowi wzrost o 270,5 milionów funtów.

– Wynika to głównie ze zmniejszenia rezerw pieniężnych o 256,1 milionów funtów w gotówce, co odzwierciedla wpływ odroczeń płatności od sponsorów (ponad 80 milionów funtów), założenie z wyprzedzeniem straty w wyniku braku dochodów z dni meczowych w sezonie 2020/21 (50 milionów funtów) oraz wzrostu inwestycji w piłkarzy (o 56,4 miliony funtów) – czytamy w oświadczeniu klubu komentarz odnoszący się do wzrostu długu.

Ucierpiały wszystkie obszary dochodów klubu, ale w szczególności sytuacja z pandemią odbiła się na przychodach z tytułu praw telewizyjnych do nadawania meczów z udziałem “Czerwonych Diabłów”, które zmniejszyły się o 41,9% w stosunku do sezonu 2018/19, tj. z 240,2 milionów funtów do 141,2 milionów funtów. Wzrosły za to przychody z tytułu wpływów komercyjnych o 3,9 miliony funtów w stosunku do wartości sprzed roku (łącznie 279 milionów funtów).

Przeczytaj także:  Problemy kadrowe Manchesteru United szansą dla Edinsona Cavaniego?

Władze Manchesteru United podkreśliły jednak, że pomimo ogromnego wzrostu zadłużenia (o 132,9%), co było spowodowane zmniejszeniem rezerw gotówkowych, to główny dług klubu miał pozostać na takim samym poziomie.

EBITDA Manchesteru United za wspomniane 12 miesięcy spadła ze 185,8 milionów funtów z sezonu 2018/19 do 132,1 milionów funtów po kampanii 2019/20. Jest to najniższy wynik od 2015 roku. Jeżeli wartość ta spadnie poniżej 65 milionów funtów, to pożyczkodawcy klubu z Old Trafford otrzymają legalne narzędzie do działania w tej sprawie, o czym szerzej można przeczytać tutaj.

Klub potwierdził również, że koszty finansowe netto wzrosły o 3,5 mln funtów do 26 mln funtów. Potwierdzono również zmniejszenie wynagrodzeń piłkarzy za miniony sezon w związku z brakiem zakwalifikowania się do Ligi Mistrzów. Wydatki na płace zawodników wyniosły w okresie 01.07.2019 r.-30.06.2020 r. 284 miliony funtów i były mniejsze o 48,3 miliony funtów od wyniku sprzed roku (a więc o 14,5%).

Większość piłkarzy klubu z Old Trafford ma wpisane w kontrakcie obniżenie wynagrodzenia o 25% w przypadku braku kwalifikacji do Champions League, ale niektórzy mają wynegocjowane mniejsze cięcia pensji w związku z taką sytuacją.

Ponadto potwierdzono, że w wyniku działalności klubu w okresie 01.07.2019 r.-30.06.2020 r. wypłacono łącznie 23,23 miliony funtów w formie dywidend (w tym 11,9 milionów funtów za II kwartał 2020 r.) dla akcjonariuszy klubu, jednak przyszłe płatności, w związku z obecną sytuacją finansową, będą poddawane ocenie. To mniej jedynie o 100 tys. funtów w porównaniu do sytuacji sprzed rokiem. Należy też dodać, że większość tej kwoty powędrowała na konta rodziny Glazerów, bowiem to ona posiada zdecydowaną większość akcji w klubie, tj. 78%. Przy czym płatności te miały zostać uzgodnione jeszcze przed wybuchem pandemii, w lutym tego roku.

Przeczytaj także:  Andy Cole staje w obronie ostatniego okienka transferowego Manchesteru United
Przeczytaj także:  Problemy kadrowe Manchesteru United szansą dla Edinsona Cavaniego?

Jednocześnie dyrektor finansowy klubu z Old Trafford, Cliff Baty, nie dostarczył tym razem szacunków dotyczących przychodów klubu za sezon 2020/21. Ma to wynikać z niepewności w zakresie potencjalnego rozegrania całego sezonu przy zamkniętych trybunach oraz strat w wyniku braku rozegrania przedsezonowego letniego tournee. Baty przekazał za to, że klub miał stracić w sezonie 2019/20 40 milionów funtów w wyniku gry przy pustym Old Trafford oraz dodatkowe 14 milionów funtów w związku z koniecznością udzielania rabatów nadawcom telewizyjnym.

Co ciekawe cokwartalne zebranie inwestorów, na którym miałyby zostać przedstawione wyniki finansowe klubu za I kwartał sezonu 2020/21 (tj. za okres od 01.07.2020 r.-30.09.2020 r.) nie odbędzie się w listopadzie. Pojawi się jedynie komunikat prasowy w tej sprawie. Kolejne zebranie zaplanowano w lutym 2021 roku.

Przy okazji ujawniono też ujawniono, ile Manchester United kosztowało zwolnienie Jose Mourinho i część jego sztabu. Kwota rekompensaty z tego tytułu, która została wypłacona przez klub z Old Trafford, wyniosła 19,6 milionów funtów.

Ostatnie sztuki

Kurtka adidas Manchester United Anthem DP2327

Wykonana z poliestru, kurtka typu "bomberka", zasuwana na zamek błyskawiczny. Zwężana dołem, posiada pikowaną podszewkę, ściągacze na zakończeniach rękawów oraz dwie zasuwane kieszenie zewnętrzne (z przodu). Na lewej piersi wyszyty jest herb Manchester United, na prawej - logo adidas Originals.
Przeczytaj także:  Konferencja prasowa Solskjaera po meczu z WBA: potrzebujemy skuteczności z końcówki poprzedniego sezonu
Wzdłuż rękawów zastosowano nadruk z powtarzającą się nazwą klubu, dzięki czemu kurtka nabiera bardziej wyrazistego wyglądu. Wykończenie z dbałością o szczegóły oraz sportowy styl sprawiają, że kurtka doskonale prezentuje się na każdej sylwetce. Sprawdzi się zarówno jako element codziennego ubioru, jak i podczas aktywności sportowej.

Dyskusja

Najnowsze

Nowy, młody bramkarz w szeregach Akademii Manchesteru United

Manchester United sprowadził do swojej Akademii kolejnego zawodnika, bramkarza Toma Woostera. 15-latek w weekend zamieścił w mediach społecznościowych swoje zdjęcie...

Zapowiedź: Manchester United – Istanbul Basaksehir. 4. kolejka fazy grupowej Ligi Mistrzów

Wpadka w Stambule mocno oddaliła "Czerwone Diabły" od awansu do fazy pucharowej Ligi Mistrzów. W 4. kolejce fazy grupowej...

The Ahtletic: Southampton podtrzymuje zainteresowanie Brandonem Williamsem

Jak donoszą Dan Sheldon i Laurie Whitwell z serwisu The Athletic, Southampton dalej podtrzymuje swoje zainteresowanie bocznym obrońcą Manchesteru...

Konferencja prasowa Solskjaera przed rewanżem z Istanbul Basaksehir: czuję, że idziemy w dobrym kierunku

Ole Gunnar Solskjaer pojawił się w poniedziałkowe popołudnie na konferencji prasowej poprzedzającej wtorkowy rewanż Manchesteru United z Istanbul Basakshir,...

Wayne Rooney: kiedy dołączyłem do klubu, najbardziej chciałem zaimponować Giggsowi i Keane’owi

Młody Wayne Rooney od początku wiedział, że chce współpracować z sir Alexem Fergusonem i kilkoma wyjątkowymi piłkarzami "Czerwonych Diabłów"...

Zmarł Maurice Setters

Społeczność Manchesteru United z żalem przyjęła informację o tym, że w wieku 83 lat zmarł Maurice Setters. Były skrzydłowy rozegrał...

Ole Gunnar Solskjaer: Anthony Martial w końcu zacznie strzelać

Ole Gunnar Solskjaer chce, by Anthony Martial zachował „spokój” przed bramką, bo dzięki temu napastnik odzyska niesamowitą formę, którą...

BBC: od grudnia fani w ograniczonej liczbie wracają na angielskie stadiony (aktualizacja – godz. 20:20)

Jak donosi stacja BBC, na początku grudnia na piłkarskie stadiony w Wielkiej Brytanii powrócą kibice. Z uwagi na wciąż...

Najważniejsze

Zapowiedź: Manchester United – Istanbul Basaksehir. 4. kolejka fazy grupowej Ligi Mistrzów

Wpadka w Stambule mocno oddaliła "Czerwone Diabły" od awansu do fazy pucharowej Ligi Mistrzów. W 4. kolejce fazy grupowej...

Konferencja prasowa Solskjaera przed rewanżem z Istanbul Basaksehir: czuję, że idziemy w dobrym kierunku

Ole Gunnar Solskjaer pojawił się w poniedziałkowe popołudnie na konferencji prasowej poprzedzającej wtorkowy rewanż Manchesteru United z Istanbul Basakshir,...

Może Cię także zainteresować

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
0