Manchester United stracił w poprzednim sezonie 70 milionów funtów z powodu pandemii Covid-19

Ed Woodward spotkał się w środę z akcjonariuszami drużyny z Old Trafford oraz z dziennikarzami. Na spotkaniu tym, którego celem było podsumowanie działalności Manchesteru United w sezonie 2019/2020, podano także oficjalne dane finansowe klubu za okres 01.07.2019-30.06.2020 roku.

Jak przedstawiono w przytoczonym sprawozdaniu finansowym, Manchester United odnotował spadek oczekiwanych przychodów w okresie marzec-czerwiec 2020 roku (a więc od momentu wybuchu pandemii Covid-19) o 70 milionów funtów, co ma być bezpośrednią przyczyną zmagania się świata z koronawirusem.

Przychody klubu za II kwartał 2020 roku wyniosły 81,5 milionów funtów i były znacznie niższe niż te sprzed roku w analogicznym okresie, gdy wynosiły 131,4 milionów funtów.

Z kolei całkowite przychody klubu za cały poprzedni sezon spadły o 18,8% w porównaniu do wyników finansowych za kampanię 2018/2019, tj. z 627,1 milionów funtów do 509 milionów funtów. Przy czym częściowo powodem tego spadku jest też brak zakwalifikowania się drużyny do rozgrywek Ligi Mistrzów w sezonie 2019/2020.

W zeszłorocznym sprawozdaniu finansowym zakładano, że całkowite przychody klubu w minionej kampanii mogą wynieść do 580 milionów funtów. Ostateczna wartość jest więc niższa o 71 milionów funtów.

Zysk operacyjny z działalności Manchesteru United za okres 01.07.2019 r.-30.06.2020 r. wyniósł 5,2 milionów funtów i był to znaczny spadek (o 89,6%) w porównaniu do sytuacji sprzed roku, gdy wynosił on 50 milionów funtów.

Jednakże za sezon 2018/19 Manchester United zanotował zysk netto w wysokości 18,9 milionów funtów, podczas gdy za poprzedni rok finansowy (kampania 2019/20) była to już strata netto wysokości 23,2 milionów funtów.

Jednocześnie ponad dwukrotnie wzrosło zadłużenie netto klubu z Old Trafford w porównaniu do wartości sprzed roku. Te wynosi obecnie 474,1 miliony funtów w porównaniu do 203,6 milionów funtów sprzed 12 miesięcy, co stanowi wzrost o 270,5 milionów funtów.

– Wynika to głównie ze zmniejszenia rezerw pieniężnych o 256,1 milionów funtów w gotówce, co odzwierciedla wpływ odroczeń płatności od sponsorów (ponad 80 milionów funtów), założenie z wyprzedzeniem straty w wyniku braku dochodów z dni meczowych w sezonie 2020/21 (50 milionów funtów) oraz wzrostu inwestycji w piłkarzy (o 56,4 miliony funtów) – czytamy w oświadczeniu klubu komentarz odnoszący się do wzrostu długu.

Ucierpiały wszystkie obszary dochodów klubu, ale w szczególności sytuacja z pandemią odbiła się na przychodach z tytułu praw telewizyjnych do nadawania meczów z udziałem “Czerwonych Diabłów”, które zmniejszyły się o 41,9% w stosunku do sezonu 2018/19, tj. z 240,2 milionów funtów do 141,2 milionów funtów. Wzrosły za to przychody z tytułu wpływów komercyjnych o 3,9 miliony funtów w stosunku do wartości sprzed roku (łącznie 279 milionów funtów).

Przeczytaj również:  "The Guardian": rodzina Glazerów nie ma w planach sprzedaży Manchesteru United

Władze Manchesteru United podkreśliły jednak, że pomimo ogromnego wzrostu zadłużenia (o 132,9%), co było spowodowane zmniejszeniem rezerw gotówkowych, to główny dług klubu miał pozostać na takim samym poziomie.

EBITDA Manchesteru United za wspomniane 12 miesięcy spadła ze 185,8 milionów funtów z sezonu 2018/19 do 132,1 milionów funtów po kampanii 2019/20. Jest to najniższy wynik od 2015 roku. Jeżeli wartość ta spadnie poniżej 65 milionów funtów, to pożyczkodawcy klubu z Old Trafford otrzymają legalne narzędzie do działania w tej sprawie, o czym szerzej można przeczytać tutaj.

Klub potwierdził również, że koszty finansowe netto wzrosły o 3,5 mln funtów do 26 mln funtów. Potwierdzono również zmniejszenie wynagrodzeń piłkarzy za miniony sezon w związku z brakiem zakwalifikowania się do Ligi Mistrzów. Wydatki na płace zawodników wyniosły w okresie 01.07.2019 r.-30.06.2020 r. 284 miliony funtów i były mniejsze o 48,3 miliony funtów od wyniku sprzed roku (a więc o 14,5%).

Większość piłkarzy klubu z Old Trafford ma wpisane w kontrakcie obniżenie wynagrodzenia o 25% w przypadku braku kwalifikacji do Champions League, ale niektórzy mają wynegocjowane mniejsze cięcia pensji w związku z taką sytuacją.

Ponadto potwierdzono, że w wyniku działalności klubu w okresie 01.07.2019 r.-30.06.2020 r. wypłacono łącznie 23,23 miliony funtów w formie dywidend (w tym 11,9 milionów funtów za II kwartał 2020 r.) dla akcjonariuszy klubu, jednak przyszłe płatności, w związku z obecną sytuacją finansową, będą poddawane ocenie. To mniej jedynie o 100 tys. funtów w porównaniu do sytuacji sprzed rokiem. Należy też dodać, że większość tej kwoty powędrowała na konta rodziny Glazerów, bowiem to ona posiada zdecydowaną większość akcji w klubie, tj. 78%. Przy czym płatności te miały zostać uzgodnione jeszcze przed wybuchem pandemii, w lutym tego roku.

Przeczytaj również:  "MEN": Ed Woodward wiedział, że pomysł powstania Super Ligi upadnie i sam miał być temu przeciwny
Przeczytaj również:  Avram Glazer odmówił komentarza w sprawie Super League oraz protestów kibiców

Jednocześnie dyrektor finansowy klubu z Old Trafford, Cliff Baty, nie dostarczył tym razem szacunków dotyczących przychodów klubu za sezon 2020/21. Ma to wynikać z niepewności w zakresie potencjalnego rozegrania całego sezonu przy zamkniętych trybunach oraz strat w wyniku braku rozegrania przedsezonowego letniego tournee. Baty przekazał za to, że klub miał stracić w sezonie 2019/20 40 milionów funtów w wyniku gry przy pustym Old Trafford oraz dodatkowe 14 milionów funtów w związku z koniecznością udzielania rabatów nadawcom telewizyjnym.

Co ciekawe cokwartalne zebranie inwestorów, na którym miałyby zostać przedstawione wyniki finansowe klubu za I kwartał sezonu 2020/21 (tj. za okres od 01.07.2020 r.-30.09.2020 r.) nie odbędzie się w listopadzie. Pojawi się jedynie komunikat prasowy w tej sprawie. Kolejne zebranie zaplanowano w lutym 2021 roku.

Przy okazji ujawniono też ujawniono, ile Manchester United kosztowało zwolnienie Jose Mourinho i część jego sztabu. Kwota rekompensaty z tego tytułu, która została wypłacona przez klub z Old Trafford, wyniosła 19,6 milionów funtów.

Ostatnie sztuki

Plecak worek adidas Manchester United DY7689

Wykonany z lekkiego materiału, plecak worek w barwach klubu Manchester United. Ściągany sznurkiem, który jednocześnie pełni funkcję pasków na ramię. Dzięki wytrzymałej i pojemnej komorze głównej, pomieści niezbędny sprzęt sportowy i drobne akcesoria.
Przeczytaj również:  "The Guardian": rodzina Glazerów nie ma w planach sprzedaży Manchesteru United
Licencjonowany produkt klubowy. Cechy produktu:
  • kolor: czarny
  • materiał: poliester
  • wymiary: 46x35 cm (mierzone na płasko)
  • uchwyt do zawieszenia
  • dodatkowa boczna kieszeń, zasuwana na zamek
  • wyeksponowane herb klubu i logo producenta

Dyskusja

Najnowsze

Joel Glazer w otwartym liście do kibiców Man United zapowiada nową erę dialogu

Joel Glazer w osobistym liście napisał o swojej ambicji, aby zmienić relacje Manchesteru United z fanami i zwiększyć inwestycje...

Konferencja prasowa Ole Gunnara Solskjaera przed meczem z Aston Villą: nie rozumiem, jak można obronić taki terminarz, selekcja będzie niezbędna

Ole Gunnar Solskjaer po zakończonej pomeczowej konferencji prasowej dotyczącej rewanżowego starcia z AS Romą odpowiedział także na pytania przed...

Mason Greenwood nominowany do Zawodnika Miesiąca Premier League za kwiecień

19-latek w kwietniu popisał się nie lada instynktem strzeleckim i dzięki swojej wysokiej formie pomógł Manchesterowi United zachować fotel...

Ole Gunnar Solskjaer nominowany do nagrody Menadżera Miesiąca Premier League za kwiecień

Manchester United może zaliczyć kwiecień do udanych, więc nic dziwnego, że wysoka forma zespołu została dostrzeżona przez reprezentantów Premier...

ManUtd.pl ocenia: awans do finału, ale nie bez problemów

Manchester United przypieczętował awans do finału Ligi Europy, który odbędzie się w Gdańsku. Mecz z Romą obfitował w dużą...

Nemanja Matić po meczu z AS Roma dla MUTV: musimy przywieźć trofeum na Old Trafford

Nemanja Matić desperacko pragnie zdobyć swoje pierwsze trofeum jako gracz Manchesteru United po tym, jak "Czerwone Diabły" dotarły do...

Konferencja prasowa Ole Gunnara Solskjaera po meczu z AS Roma: nie możemy się doczekać końcówki tego sezonu

Ole Gunnar Solskjaer po rewanżowym spotkaniu z AS Roma spotkał się z dziennikarzami na konferencji prasowej, na której omówił...

Punkty dyskusji po rewanżowym spotkaniu Ligi Europy z AS Roma

Manchester United zarezerwował miejsce w finale Ligi Europy UEFA po niesamowitym zwycięstwie w dwumeczu 8:5 z AS Romą. Poniżej znajdują...

Najważniejsze

Konferencja prasowa Ole Gunnara Solskjaera przed meczem z Aston Villą: nie rozumiem, jak można obronić taki terminarz, selekcja będzie niezbędna

Ole Gunnar Solskjaer po zakończonej pomeczowej konferencji prasowej dotyczącej rewanżowego starcia z AS Romą odpowiedział także na pytania przed...

Konferencja prasowa Ole Gunnara Solskjaera po meczu z AS Roma: nie możemy się doczekać końcówki tego sezonu

Ole Gunnar Solskjaer po rewanżowym spotkaniu z AS Roma spotkał się z dziennikarzami na konferencji prasowej, na której omówił...

Może Cię także zainteresować

0