Neil Ryan: doskonale rozumiem, dlaczego FA Youth Cup jest ważny dla Manchesteru United

manutd.com Jakub Brzyski
Zmień rozmiar tekstu:

Turniej FA Youth Cup zawsze znaczył coś więcej dla zespołów młodzieżowych Manchesteru United, ale nie tylko dla samej drużyny. Neil Ryan, aktualny trener kadry U-18 “Czerwonych Diabłów”, traktuje te rozgrywki bardzo poważnie.

Jeśli dorastasz wśród klubowych wartości, zaszczepionych w tobie przez ojca Jima Ryana, który nie tylko nosił czerwoną koszulkę, ale zaangażowany był również w budowę klubowej Akademii, to nie da się nie odczuwać emocji w tak ważnym spotkaniu. Szczególnie, jeśli znajdujesz się w ostatniej czwórce pucharu, pokonując po drodze młodzieżówki Lincoln City, Norwich City, Leeds United oraz Wigan Athletic.

Wtedy nastąpiła pandemia Covid-19 oraz lockdown w Anglii, a sam mecz półfinałowy z Chelsea został przesunięty na czas nieokreślony. Na szczęście zdecydowano się dokończyć ten turniej. Decyzję o rozegraniu spotkań podjęto dopiero po niedawnym długim weekendzie.

– Wiesz, że to historyczne wydarzenie. Wspominasz dzieciaki Busby’ego oraz the Class of ’92, historię tych wszystkich wspaniałych trenerów, którzy prowadzili zespoły młodzieżowe do finałów pucharu. Dla mnie to spotkanie ma swoją romantyczną stronę, jest nią miłość do klubu oraz jego historii – powiedział nam Neil Ryan w kompleksie szkoleniowym Aon.

– Przez całe życie dorastałem w tym klubie, więc wzięcie udziału w finale FA Youth Cup jest dla mnie szczególnie ważne. Naprawdę ciężko pracuję, aby mieć pewność, że wyjdziemy na boisko, będziemy walczyć do końca oraz że ostatecznie to my wygramy te spotkanie. Piłka nożna jest nieprzewidywalna, nigdy nie wiesz co się wydarzy, ale chcemy być gotowi na wszystko i właśnie to zamierzamy zrobić.

W lato zespół został przebudowany, teraz składa się z graczy kwalifikujących się do zawodów z poprzedniego sezonu. Drugim celem przebudowy było podjęcie wyzwania rzuconego przez “The Blues”, którzy znani są z silnych drużyny młodzieżowych oraz seryjnego wygrywania tych rozgrywek w ostatnich latach (7 na 10 ostatnich edycji).

– Po raz pierwszy od marca mieliśmy dostępnych wszystkich zawodników. Twierdzimy, że to dobrze, że mamy szansę rozegrać to spotkanie. Wszyscy jesteśmy podekscytowani tym meczem. Przez następne parę dni będziemy przygotowywać się do tej rywalizacji, musimy być pewni, że będziemy gotowi, aby stawić im czoła – wyjaśnia Ryan.

Przeczytaj również:  Konferencja prasowa Ten Haga przed meczem z Brighton: wciąż szukamy wzmocnień, ale jestem zadowolony

– Wszyscy razem mieliśmy sesję treningową online, aby przypomnieć sobie w którym miejscu skończyliśmy przed przymusową przerwą. Musimy skupić się na spotkaniu, które jest niezwykle ważne dla nas. Ciężko pracowaliśmy, aby znaleźć się w tym miejscu i mamy zamiar wykorzystać tę sytuację. Otrzymywałem SMS-y z pytaniami o FA Youth Cup, ale do niedawna nie mieliśmy żadnych informacji. Chłopcy muszą skupić się na tym, aby wrócić do odpowiedniego rytmu i znowu stać się zespołem.

– Byli wymieszani z kolegami z drużyny u-23, a chłopaki grali tam i dawali radę. Spędzili ze sobą dużo czasu i są dobrymi kolegami oraz przyjaciółmi, więc szybko powinni odzyskać ducha zespołu. Tutaj możemy przetestować naszych juniorów i zobaczyć, jak radzą sobie z presją.

– Przypomnijcie sobie ich mecze z Wigan lub Leeds, grali na oczach tłumów, podołali nawet w zremisowanym meczu z Norwich. Był to ich test fizyczny, ale także test dostosowania się do taktyki. Nie można im niczego zarzucić, podołali mentalnie, pokonali presję. Tego typu mecze są dla nich bardzo ważne. Oczywiście romantyczna miłość do tego turnieju związana jest z historią klubu i ciągnie się od czasów dzieciaków Busby’ego. Nasi chłopcy są tego świadomi.

– Oczywiście graliśmy z Chelsea w tych rozgrywkach w sezonie 2018/19 i to była prawdziwa bitwa. To była fantastyczna noc [wygrana 4:3 i hattrick Masona Greenwooda – wyj. red.]. Był to naprawdę trudny mecz dla nas i wiemy, że nadchodzące spotkanie z “The Blues” również nie będzie dla nas łatwe, ponieważ w ostatnich latach mają świetne osiągnięcia w FA Youth Cup – zakończył.

Spotkanie Chelsea U-18 kontra Manchester United U-18 w ramach półfinału FA Youth Cup, jeszcze za sezon 2019/2020, odbędzie się już w piątek (30 października br.) o godz. 20:45 czasu polskiego.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze