Konferencja prasowa Solskjaera przed meczem z WBA: chcemy grać częściej tak, jak w potyczce z Evertonem

MUTV Sebastian Słabosz
Zmień rozmiar tekstu:

Po dwutygodniowej absencji spowodowanej ostatnią w tym roku przerwą na mecze reprezentacyjne, do gry powraca piłka klubowa. Tym samym wracają też konferencje prasowe menedżerów. Na takiej w piątek popołudniu, przed sobotnią potyczką z West Bromwich Albion w Premier League, pojawił się Ole Gunnar Solskjaer. Poniżej przeczytacie co nowego słychać w Manchesterze United.

KONFERENCJA PRASOWA OLE GUNNARA SOLSKJAERA PRZED MECZEM Z WEST BROMWICH ALBION

Ole, na początek może przybliż nam jak wygląda wasza sytuacja kadrowa po tej przerwie. Kto wrócił do gry, kto wypadł z powodu kontuzji, kogo występ stoi pod znakiem zapytania?

– Krótka wersja odpowiedzi na to pytanie brzmi następująco: Luke Shaw, Jesse Lingard i Phil Jones to jedyni zawodnicy, którzy nie dołączyli dzisiaj do nas do treningu. Znajdują się na różnych etapach powrotu do zdrowia. Część zawodników regeneruje jeszcze siły po środowych meczach międzynarodowych i związanymi z tym podróżami. Część graczy wróciła do treningów po chorobie. Przyjrzymy się ich kondycji fizycznej i podejmie w tej sprawie decyzję wieczorem. Większość zawodników wróciła jednak do treningów dziś, część nawet wczoraj. Ogólnie wygląda to dobrze.

Czyli występy takich zawodników jak Marcus Rashford, Mason Greenwood, Eric Bailly czy Victor Lindelof są jutro możliwe?

– Są możliwe, ale w niektórych przypadkach są wątpliwości. Marcus [Rashford] trenował dziś z nami po raz pierwszy od pewnego czasu. Mam nadzieję, że nie było na to żadnej niepożądanej reakcji ze strony jego organizmu, ale nie mam tutaj pewności. Eric [Bailly] dołączył do treningów dzisiaj po raz pierwszy, więc jego nie zobaczymy. On i Marcos [Rojo] trenowali pierwszy raz od co najmniej miesiąca, więc nie są gotowi do gry. Victor [Lindelof] będzie jeszcze sprawdzany jutro, ponieważ sprawa z jego plecami nie należy do najlepszych.

Zakładam, że zasmuciły cię ostatnie wieści dotyczące śmierci Nobby’ego Stilesa, a także demencji sir Bobby’ego Charltona. Zastanawiam się, jakie jest twoje zdanie na temat problemów zdrowotnych, które dotykają byłych piłkarzy i tego czy władze piłkarskie powinny więcej robić w tym temacie i więcej pomagać?

– Nie mogę tutaj wchodzić w rolę eksperta na ten temat, ale oczywiście widzimy to, co się dzieje poprzez najbliższe nam przypadki Nobby’ego [Stilesa] i sir Bobby’ego [Charltona]. Oczywiście jest to poważny problem. Dobrą rzeczą jest to, że teraz podniesiono świadomość na ten temat. Sam jednak muszę więcej się podszkolić w tym zakresie. My, ludzie ze środowiska piłki nożnej, możemy pomóc w tym poprzez wzmaganie dyskusji na ten temat. Debata w tej sprawie zresztą już trwa, co jest dobre. W tym zakresie musi zostać poczyniony postęp. Musimy dowiedzieć się czy powinniśmy zmienić zasady treningów dla dzieci, gdy zawodnicy są jeszcze znacznie młodsi i wzorem kilku innych państw na przykład zakazać uderzania piłki głową na treningach, ogólnie rezygnując z trenowania gry głową przed jakimś poszczególnym wiekiem. Chcę tylko powiedzieć, że piłka nożna bierze na siebie dużą odpowiedzialność, biorąc pod uwagę to, co robimy.

Po meczu z Evertonem wykazałeś swoje niezadowolenie z kwestii terminarza i tak szybkiego rozgrywania tego spotkania po wcześniejszej grze w Lidze Mistrzów. Wiem też, że Steve Bruce mówił dziś o przepisie dotyczącym pięciu zmian, że to nie brak możliwości ich wykonywania stanowi prawdziwy problem, ale nagromadzenie meczów w kalendarzu. Czy zgadzasz się z tym?

– Ogólnie te dwie rzeczy idą ze sobą w parze. Jednego dnia odbyliśmy z innymi menedżerami Premier League bardzo dobre spotkanie, na którym dyskutowaliśmy między innymi na ten temat. Ochrona naszych piłkarzy powinna być tym, co mamy w głowach. Chodzi zarówno o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Wszyscy wiemy jak w ostatnim czasie życie mocno się zmieniło dla nas wszystkich. Rok 2020 przyniósł ze sobą to, co nikt nie przewidywał i efekty tego nie są dalej do końca znane. Jednak w przypadku władz piłkarskich, myślę że można by zastosować chociaż zdrowy rozsądek, także w kwestii terminarza spotkań. Jako menedżerowie musimy też troszczyć się o piłkarzy i spoglądać na to, czy w ostatnim czasie, aby nie rozgrywali zbyt dużej liczby spotkań. Musimy starać się dać im wypocząć, gdy tylko będzie to możliwe. To skomplikowana sytuacja dla wielu z nas. Wiem, że wiele kontuzji zawodników przydarzyło się już w tym sezonie, w szczególności w końcówkach meczów. Jeżeli więc miałoby się możliwość oszczędzenia kogoś i zmieniania w ostatnich 15-20 minutach, mając te dodatkowe dwie zmiany do wykorzystania, to możliwe, że w ten sposób zapobiegłoby się części kontuzji. Uważam, że przemęczenie jest tutaj głównym problemem, ponieważ przez to można spóźnić się ze wślizgiem i można nie tyle wyrządzisz sobie krzywdę, co komuś innemu. Do dyskusja na większą skalę.

Chciałem cię zapytać o Masona Greenwooda. To dla niego drugi sezon w seniorskiej drużynie. Czy używając swojego doświadczenia, gdy przychodziłeś do Manchesteru United i zaliczyłeś świetny pierwszy sezon, strzelając bodajże 19 bramek, a potem w drugiej kampanii borykając się z różnymi urazami i trafiając rzadziej do siatki, jesteś w stanie – korzystając z tej wiedzy – wydobyć z kogoś takiego jak Mason wszystko co najlepsze, biorąc pod uwagę wysoki poziom oczekiwań wobec niego?

– Czasami trzeba się trochę cofnąć. Mason [Greenwood] ma dopiero 19 lat i ma za sobą fantastyczny sezon. Jeżeliby cofnąć się teraz o rok, to w tamtym czasie pozostawiłem go poza kadrą, kiedy my graliśmy z Chelsea w Carabao Cup. Zamiast tego Mason zagrał z rezerwami w EFL Trophy przeciwko Doncaster Rovers, aby zyskać trochę czasu na boisku. Tak długą drogę przeszedł od tamtej pory. Teraz ma na koncie 19 goli strzelonych dla pierwszej drużyny, debiut w barwach dorosłej reprezentacji Anglii, strzelił też bramkę w swoim pierwszym meczu w kadrze U-21. Ten chłopak fantastycznie się rozwija. Oczywiście nagłówki będą się pojawiać na jego temat, gdy strzela bramki i nie gra. Każdy jednak może czasem nie czuć się dobrze. Gdy nie czujesz się dobrze, to nie możesz trenować. W przypadku Masona, był ostatnio poza treningami przez 8-9 dni. Dopiero co zaczęliśmy ponownie budować jego formę. Nie mam jednak co do niego żadnych wątpliwości. Ma bardzo dobrze poukładane w głowie, a jego talent jest widoczny dla wszystkich.

Chcę jeszcze zapytać o waszą formę w meczach domowych. Zakładam, że bardzo szybko będziecie chcieli teraz ją poprawić, zgadza się?

– Tak. Jednak po raz kolejny powtórzę, że obecnie granie u siebie czy na wyjazdach różni się od tego, do czego przywykliśmy. Mamy za sobą cztery mecze w lidze na własnym boisku. W przypadku pierwszego spotkania każdy widział, że nie byliśmy dobrze przygotowani do sezonu i Crystal Palace zasłużyło na to zwycięstwo. Tottenham zasłużył na wygraną po tym wykluczeniu z gry Anthony’ego Martiala, do którego nie powinno dojść. Z kolei mecze przeciwko Arsenalowi Chelsea były bardzo wyrównane. Jestem przekonany, że jeżeli mielibyśmy za sobą fanów w tych spotkaniach, to by nam pomogło, coś dodatkowo by zaiskrzyło. To byłby ten dodatkowy mały “x-factor”. Do tej pory nasze największe zwycięstwo w tym sezonie osiągnęliśmy w meczu z RB Lipsk i rozgrywaliśmy go u siebie. To coś, co oczywiście chcemy poprawić. Mamy nadzieję, że w meczu z West Bromwich sięgniemy po nasze pierwsze domowe zwycięstwo w lidze. Inaczej jednak gra się teraz na własnych obiektach bez kibiców. Wypełniona trybuna Stretford End za jedną bramką zazwyczaj doprowadzała do tego, że zdobywaliśmy gola.

Pozostając przy temacie kibiców, ostatnio wygląda na to, że możliwe, że nawet w przyszłym miesiącu, może trochę później, część z nich będzie mogła wrócić na stadiony. Zakładam, że jest to coś, na co czekacie i z miło ich z powrotem powitacie, biorąc pod uwagę tę wynoszącą teraz 8 czy 9 miesięcy rozłąkę?

– To mile widziane wieści zarówno dla klubu jak i zawodników, ale największym plusem będzie to dla fanów, którzy będą mogli ponownie przyjść obejrzeć mecze na żywo. Oglądanie spotkań w telewizji, bez tego bliskiego kontaktu z zawodnikami, bez tego poczucia więzi na stadionie wobec piłkarzy, których podziwiasz czy doceniasz. Jesteś fanem danego klubu z jakiegoś powodu. Mamy nadzieję, że powrócimy do tego, ale to zależy od decyzji rządu oraz samego społeczeństwa, dzięki któremu możemy doprowadzić do zmniejszenia średniej liczby zachorowań, bo to jest poważny problem.

Widzieliśmy jak Didier Deschamps ostatnio rozmawiał na temat sytuacji Paula Pogby. Selekcjoner kadry Francji mówił o tym, że Pogba nie może być szczęśliwy w klubie, biorąc pod uwagę jego sytuację i to że ostatnio niezbyt często gra. Jak to się ma do rozmów, jakie ty przeprowadzasz z Pogbą? Czy jest szczęśliwy w klubie? Czy rozumie dlaczego być może nie będzie grał przez 90 minut każdego tygodnia?

– Paul [Pogba] ma za sobą trudny poprzedni sezon. Niedawno też przechodził przez Covid-19. Myślę, że te trzy ostanie mecze dla reprezentacji Francji były pomocne zarówno dla Paula, jak i dla mnie. Także dla kadry Francji, w której mógł załapać rytm meczowy, odzyskać odpowiednią kondycję. Rozmawiałem z Paulem i powiedział mi, że zdecydowanie czuł pod koniec meczu z Portugalią, a już w szczególności w końcówce spotkania ze Szwecją, że jest już silniejszy. Grał dobrze, a jego drużyna zakwalifikowała się dalej [do finałów Ligi Narodów]. Uważam, że będzie grał tylko lepiej. Paul jest dla nas bardzo ważnym piłkarzem i osobą. Posiadanie go szczęśliwego i w formie będzie dla nas kluczowe w serii spotkań, która teraz przed nami.

Mieliśmy teraz trochę czasu na to, aby przemyśleć dotychczasową grę poszczególnych drużyn w tym sezonie. Prezentujecie się bardzo solidnie na wyjazdach, ale jesteście mniej stabilni w meczach u siebie. Czy udało ci się dojść do tego dlaczego Manchesteru United ma w tym sezonie taki problem, aby zdobyć trzy punkty na Old Trafford?

– Cóż, to wcale nie jest takie łatwe, że wystarczy znaleźć odpowiedź na to dlaczego tak dobrze gramy na wyjazdach, a takie problemy mamy w meczach u siebie. Każdy mecz żyje swoim własnym życiem. Uważam, że są pewne powody tego, dlaczego nie mamy na razie żadnego zwycięstwa domowego w lidze w tym sezonie. Jednak najlepszy mecz, jaki dotychczas rozegraliśmy w obecnej kampanii, przeciwko RB Lipsk w Lidze Mistrzów, zagraliśmy u siebie. Mecze u siebie i na wyjazdach nie są obecnie tym samym, co wcześniej. W Norwegii drużyny mają do pomocy co najmniej kilkuset fanów na stadionach, a tutaj mamy bardzo sterylne warunki i brak takiej możliwości, przez co jest inaczej. Do tego mecze, które rozegraliśmy dotychczas były dość wyrównane, poza tym z Tottenhamem, gdzie musieliśmy grać w dziesiątkę. Pracujemy nad tym, staramy się znaleźć odpowiedź na ten problem. Myślę, że mecz przeciwko Evertonowi pokazał drużynę Manchesteru United, którą chcemy oglądać. Bardzo solidną w defensywie – rywale oddali tylko jeden strzał w światło bramki. Do tego strzeliliśmy dwie bramki po bardzo dobrych akcjach całego zespołu. Wykonaliśmy dużą liczbę podań, wykazaliśmy się sporą kreatywnością, a także dobrymi dośrodkowaniami. Do tego jeszcze strzeliliśmy gola po kontrataku w samej końcówce. Jestem bardzo zadowolony z naszego ostatniego występu.

To może jakieś pytanie odnośnie do meczu z West Bromwich, które przegrało tylko jedno na pięć ostatnich spotkań na Old Trafford, notując bardzo dobre wyniki [w tym trzy zwycięstwa]. Jednak w tym sezonie nie wygrali jeszcze meczu w lidze. Czego się spodziewasz po nadchodzącym spotkaniu?

– Spodziewam się trudnego meczu, co oczywiste. Trudno przewidzieć jak zagrają, bowiem zmieniali już system gry kilkukrotnie. W ostatnim czasie mieli kilku piłkarzy poza grą przez zakażenie Covid-19, ale część z nich wróciła już do drużyny. Graliśmy z nimi latem [towarzysko], zaraz przed restartem. Wystąpiliśmy przeciwko dwóm jedenastkom i obie były bardzo dobrymi drużynami. Wiemy, że mają też piłkarzy, którzy potrafią się popisać indywidualnymi zagraniami. Są dobrze ustawieni, a Slaven [Bilić] to bardzo dobry trener. Znamy się już od bardzo dawna, graliśmy przeciwko sobie i nawet wtedy gadał mi cały czas do ucha, gdy próbował mnie kryć [śmiech], tym samym chcąc zaburzyć moją koncentrację. Spodziewam się, że zagramy z drużyną, która przyjedzie do nas i spróbuje sprawić na problemy. Dużo jednak oczekuję też od nas i to na nas muszę się skupić. Musimy skoncentrować się na tym, co pokazaliśmy w meczu przeciwko Evertonowi, ponieważ to był dobry występ w naszym wykonaniu. Chcemy widzieć więcej takich gier. Chcemy widzieć więcej tych rzeczy, w których jesteśmy dobrzy i co pokazaliśmy już w niektórych meczach tej kampanii, a także pod koniec poprzedniej. Chcemy dominować nad rywalem, ale też chcemy dobrze prezentować się w defensywie.

https://www.youtube.com/watch?v=Ac4eaT4NaA8

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze