Skromne zwycięstwo nad West Bromem i pierwsza ligowa wygrana na Old Trafford

własne Jakub Brzyski

Zwycięski mecz z West Bromem był pierwszym spotkaniem po powrocie „Czerwonych Diabłów” ze zgrupowań reprezentacji. Warto zaznaczyć nieobecność Paula Pogby w pierwszym składzie oraz powrót lewego obrońcy Alexa Tellesa, który powrócił do kadry meczowej po dłuższej przerwie spowodowaną kwarantanną po wykryciu u zawodnika Covid-19. Było to drugie spotkanie Brazylijczyka w barwach ekipy z Old Trafford.

Podopieczni Solskjaera kontrolowali przebieg spotkania od początku, utrzymując się długo przy piłce i unikając strat, podczas gdy zespół przyjezdny cofnął się i starał wypracował sobie świetną okazję do kontrataku.

W 15. minucie Anthony Martial oddał niebezpieczny strzał na bramkę rywali z bliskiej odległości, lecz Sam Johnstone były zawodnik Manchesteru United uratował zespół gości przed utratą bramki.

Po pół godzinie gry ekipa z Old Trafford nadal oblegała bramkę Sama Johnstone’a. W 33. minucie Bruno Fernandes popisał się świetnym dograniem piłki do Juana Maty, który próbował skierować ją w stronę nadbiegającego Martiala. Niestety dla sympatyków „Czerwonych Diabłów” bramkarz wraz z obrońcą zażegnali całe zagrożenie.

Po pierwszej połowie na tablicy wyników nadal widnieje 0:0. Zawodnicy Manchesteru United stwarzają sobie, więcej sytuacji oraz utrzymują się przy piłce przez większość czasu, ale nie są wstanie jak na razie sforsować defensywy West Bromwich Albion.

W 46. minucie sędzia wskazuje na wapno i dyktuje rzut karny dla zespołu gości. Jednak po protestach zawodników Manchesteru United oraz informacji podanej bezpośrednio na słuchawkę, postanawia osobiście sprawdzić sytuację na powtórce. Sędzi postanawia zmienić swoją decyzję i anuluje wcześniej podyktowany rzut karny.

David de Gea ratuje swoją drużynę broniąc w 51. minucie groźny strzał oddany z bardzo bliskiej odległości. Zespół Solskjaera od razu wyprowadził kontrę w stronę bramki rywali, co ostatecznie przynosi rzut karny. W 54. minucie do jedenastki podchodzi Bruno Fernandes, ale ostatecznie to Johnstone wychodzi zwycięsko z tego pojedynku, broniąc strzał Portugalczyka.

Niemożliwe nie istnieje, sędzia główny spotkania zarządza powtórzenie rzutu karnego, bowiem okazuje się, że Johnstone zbyt szybko i wyraźnie opuszcza linię bramkową przed strzałem Portugalczyka. Ponownie podchodzi do niego Bruno Fernandes i tym razem pewnie zamienia go na bramkę, wyprowadzając swój zespół na prowadzenie. Od 56. minuty podopieczni Solskjaera prowadzą 1:0.

W 62. minucie oba zespoły przeprowadzają zmiany w swoich szeregach. Z boiska schodzi Juan Mata, a za niego pojawia się Edinson Cavani. Równocześnie trener West Bromu postanawia bardziej zaryzykować ściągając Diangana oraz Granta oraz wprowadzając bardziej ofensywnych Robinsona oraz Robsona-Kanu.

Marcus Rashford dochodzi do piłki po zamieszaniu w polu karnym rywali, lecz uderza prosto w bramkarza, marnując świetną okazję na podwyższenie prowadzenia w 66. minucie.

„Czerwone Diabły” nadal się nie poddają i dalej szukają możliwości na zdobycie kolejnych goli. Najpierw w 69. minucie obrońca blokuje strzał świetnie ustawionego Cavaniego, a po chwili kolejny bardzo groźny strzał oddaje tym razem kapitan zespołu Harry Maguire zmuszając bramkarza do interwencji.

Mija dziesięć minut i obie strony przeprowadzają kolejne zmiany w swoich szeregach. Boisko opuszcza Marcus Rashford, a wchodzi za niego Donny van de Beek. W tym samym czasie zespół gości przeprowadza ostatnią zmianę ściągając Ivanovicia i wprowadzając Krovinovicia.

W 83. min Ole Gunnar Solskjaer postanawia wykorzystać ostatnią zmianę. Z ławki podnosi się Scott McTominay i zmienia zmęczonego Freda.

Sędzia zauważa przewinięcie Edinsona Cavaniego i zapisuje go w notatniku, nagradzając zawodnika żółtą kartką.

W ostatnich minutach spotkaniach zmęczeni zawodnicy Manchesteru United przeprowadzają jeszcze jeden bardzo groźny kontratak, ale ostatecznie Anthony Martial nie trafia nawet w bramkę, marnując kolejną świetną okazję.

Sędzia postanawia zakończyć spotkanie. Manchester United zdobywa kolejne cenne punkty potrzebne w pogoni za czołówką tabeli po dość słaby starcie sezonu. Była to też dopiero pierwsza wygrana podopiecznych Solskjaera na Old Trafford w lidze w tym sezonie.

Manchester United – West Bromwich Albion 1:0 (0:0)
Bramka: Bruno Fernandes 56′ karny

Skład Manchester United: De Gea – Wan-Bissaka, Lindelof, Maguire (c), Telles – Fred (McTominay 82′), Matić – Mata (Cavani 62′), Fernandes, Rashford (Van de Beek 79′) – Martial

Skład West Bromwich Albion: Johnstone – Furlong, Ajayi, Bartley, Ivanović (Krovinović 79′), Townsend – Pereira, Sawyers, Gallagher, Diangana (Robson-Kanu 62′) – Ahearne-Grant (Robinson 62′)