Wywiad z Erikiem Baillym dla “MD”: uważam Jose Mourinho za dobrego przyjaciela

Mundo Deportivo Łukasz Pośpiech
Zmień rozmiar tekstu:

“Bez znaczenia jest to, ile razy upadasz. Znaczenie ma to, ile razy się podnosisz”. To frazes, który można raz po raz stosować w kierunku Erika Bailly’ego, piłkarza trapionego przez urazy bez przerwy, odkąd dołączył do zespołu z Manchesteru.

Nie ma w Manchesterze United tej wymaganej regularności, ale żeby przypadkiem nie zapominał, że nadaje się do gry na tym poziomie, to Jose Mourinho regularnie do niego dzwoni, by mu o tym przypomnieć. Iworyjczyk nie zapomina o wkładzie Portugalczyka w jego rozwój i uważa go za swojego przyjaciela.

Wywiad Daniego Gila z Ericiem Baillym dla “Mundo Deportivo”

Czy masz się za pechowego piłkarza?

– Nie mogę zaprzeczyć, że nie miałem zbyt wiele szczęścia. Chociaż w życiu musisz pokonywać wszystkie inne kłopoty. Na ten moment przeszedłem uraz mięśniowy, który spowolnił mnie na kilka tygodni, ale wróciłem. Mam teraz dobre przeczucia, za którymi tęskniłem. Przebywanie w środowisku, które cię wspiera jest nieocenione, żeby się nie poddać, a moja rodzina zawsze to robiła.

Czy po tylu kłopotach, boisz się grając?

– Strach się pojawia i muszę próbować się od niego uwolnić. Od czasu do czasu mam jednak wątpliwości, kiedy przez długi czas nie grałem. Ważne jest odzyskiwanie pewności siebie.

O co prosisz w obecnym sezonie?

– Ogólnie to o zdrowie, żebym mógł odetchnąć od kontuzji. Reszta przyjdzie później.

Czy myślałeś kiedyś, że wyjazd do Manchesteru był błędem?

– Chęć gry dla United nigdy nie mogła być błędem. Za nic. To była dobra decyzja. Po drodze miałem wzloty i upadki, ale zawsze wracałem zdeterminowany.

Przedłużyłeś umowę do 2022 roku. Czy chciałeś się przekonać, że staniesz na wysokości zadania?

– Byłem pewien, że sprostam. Jeśli nadal jestem w United to dlatego, że są w klubie ludzie, którzy chcą mnie tu dalej. Muszę po prostu wejść na ten poziom, na którym grałem kilka lat temu.

Czego możemy wymagać od United?

– Stałości. Były chwile nadziei, takie jak zwycięstwo z PSG, ale potem nie utrzymaliśmy poziomu. Dlaczego to nie wyszło? To dobre pytanie. W szatni też tego nie rozumieliśmy. Odpowiedź musimy znaleźć w pracy, żeby nie uciekli nam inni rywale w Premier League.

Czy awans do Champions League to nie za mało?

– United konkuruje z własną przeszłością. Zespół jest przyzwyczajony do wygrywania Premier League, a nawet Ligi Mistrzów. Za długo był też na dole. Nie jest teraz jednak czas, żeby patrzeć wstecz, tylko w przyszłość i próbować odmienić sytuację, bo mamy mnóstwo talentów. W lidze musimy zdobywać trzy punkty, chociaż czasem jest to trudne, jak z West Bromem, a potem zobaczymy, czy to wystarczy, żebyśmy walczyli o tytuł.

Solskjaer ma umiejętności przewidywania w najgorszych momentach.

– Wiedzieliśmy, jak poradzić sobie z przeciwnościami, bo szatnia jest z Solskjaerem. Jest nam bliski, ma dobre relacje z wszystkimi i rozumie kodeks piłkarski. Wie, kiedy jego zawodnik nie czuje się dobrze i odkąd się zjawił, dodał wiele wartości zespołowi.

Jakim typem stopera Solskjaer chce, żebyś był?

– Z tyłu prosi o skoncentrowanie się i pokazanie więcej charakteru, niż to, co demonstrowaliśmy. Popełniamy małe błędy, których udawało się unikać. Naszym zadaniem jest poświęcanie większej uwagi zagraniom, które wydają się mało niebezpieczne, a które na końcu wiele nas kosztują.

Na jakim piłkarzu się wzorujesz?

– Zawsze lubiłem Sergio Ramosa. Jego kariera jest godna pochwały. Pewnego razu, dzięki Lucasowi Vazquezowi, udało nam się porozmawiać, bo mnie przedstawił. Powiedziałem mu, że od małego go uwielbiam. To był dla mnie prezent.

Co odróżnia Solskjaera od Mourinho?

– Są różni i nie myślę, żeby można ich było porównać. Mourinho jest trenerem rozpoznawalnym na całym świecie, o wielkiej klasie. Może ma większy charakter. Solskjaer pracuje znacznie krócej, dopiero zaczął, ale już zdążył wykonać świetną robotę.

Jak wyglądała twoja relacja z Portugalczykiem?

– Nadal rozmawiam z Mourinho. Czasami dzwoni do mnie, na przykład gdy byłem kontuzjowany, uważam go za dobrego przyjaciela. Nie cały świat cię dobrze zapamięta, gdy zmienisz klub, a on zawsze był obecny w trudnych chwilach. Mówi mi, że klub wierzy w moje możliwości i że powinienem zostawić serce na boisku.

Poszedłeś do United dla Mourinho?

– Latem 2016 roku było wiele plotek. Byłem w Wybrzeżu Kości Słoniowej, siedziałem w domu w jadalni z mamą, kiedy zadzwonił mój telefon. Był to portugalski numer: Mourinho. Powiedział mi, żebym poszedł z nim, że mnie lubił, odkąd zobaczył mnie grającego w Espanyolu i Villarreal. Wyjaśnił, że to ważne na Old Trafford. Manchester City też się mną interesował, ale kiedy dzwoni do ciebie Mourinho, nie możesz mu odmówić.

Czy odmówiłeś też Barcy?

Barcelonie również nie możesz odmówić. Po prostu tak się nie stało, bo ich zainteresowanie nie było publiczne lub tak widoczne, jak innych klubów.

Czy niesprawiedliwe było to, co stało się ze stanowiskiem Mourinho w Manchesterze?

– Nie mogę odpowiedzieć na to pytanie, ale ja zawsze patrzę na pozytywy. Tytuły, które wygrałem w United, wygrałem z Mourinho na ławce. Mógł spróbować zdobyć kolejne, ale nie miał wystarczająco szczęścia, żeby klub mu zaufał.

Jak postrzegasz De Geę?

– Jest ożywiony. Nie wiem, co się dzieje w Hiszpanii, ale w Anglii jest szczęśliwy. W United zawsze pokazuje się z najlepszej strony. Jako jeden z najlepszych bramkarzy świata. Na Old Trafford jest ceniony bardziej niż gdziekolwiek indziej. Takie mamy wrażenie w szatni. Czasem poruszamy ten temat z De Geą.

Poza De Geą, United nie może narzekać na brak bramkarza, mają przecież Hendersona.

– To młody chłopak, ma wielki talent, który można wykorzystać. Jest też produktem ukutym tutaj, co znaczy, że klub odniósł sukces. Nauka od De Gei dobrze mu zrobi.

Jesteś młody. Czy zastanawiasz się nad powrotem do La Liga?

– Zawsze rozmawiam o tym z Matą i De Geą. Mówię im, że w Hiszpanii traktowano mnie wspaniale i powrót może być dobrym wyborem. Teraz jednak nie chcę i nie myślę o planach. Chcę odzyskać zaufanie trenera i grać dla United.

Kogo pamiętasz ze swojego okresu z Hiszpanii?

– Najpierw w Espanyolu, a później w Villarrealu. Pamiętam Sergio Goznaleza i Marcelino, których darzę ogromną sympatią. Nadal się kontaktujemy ze sobą, a od czasu do czasu rozmawiamy.

Jak przyjąłeś wiadomość o spadku Espanyolu?

To były złe wieści. Byłem zdziwiony, bo nie spodziewałem się tego. Zdarza się, La Liga jest konkurencyjna, a Espanyol popełnił za dużo błędów. Liczę, że wrócą w przyszłym roku.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze