Czy Solskjaer może czuć się bezpiecznie ws. swojej posady? Czy Pogba odejdzie zimą? – Q&A z Lauriem Whitwellem z The Athletic

The Athletic Marcin Polak
Zmień rozmiar tekstu:

Porażka Manchesteru United z RB Lipsk, a tym samym obserwowanie, jak “Czerwone Diabły” odpadają z Ligi Mistrzów w fazie grupowej i przechodzą do fazy pucharowej Ligi Europy, ponownie sprawiła, że ​​kibice klubu z Old Trafford zastanawiają się, co się dzieje z ich drużyną.

Porażka w Niemczech i jej konsekwencje nie tylko budzą wątpliwości co do długoterminowej przyszłości Ole Gunnara Solskjaera jako menedżera, gdy zbliża się on do drugiej rocznicy pełnienia tej funkcji w przyszłym tygodniu, ale także zwróciła uwagę na wicedyrektora wykonawczego Eda Woodwarda i jego prowadzenie klubu.

Pytania kibiców “Czerwonych Diabłów” dotarły do eksperta serwisu The Athletic w sprawach Manchesteru United, Lauriego Whitwella, który opowiedział o sytuacji na Old Trafford przed pierwszymi derbami miasta w tym sezonie, do których dojdzie już w sobotę.

Q&A z Lauriem Whitwellem z The Athletic – pisownia oryginalna

Cześć Laurie. Zakładając, że pozycja Ole jest bezpieczna w najbliższej przyszłości, co zrobi klub, aby ponownie dokonać oceny? A jeśli Ole odejdzie, czy Ed Woodward nie powinien odejść razem za nim? – Jonny W.

– Cześć Jonny. Wierzę, że Solskjaerowi musiałby się przydarzyć dłuższy spadek formy. Na razie nic nie wskazuje na to, że klub myśli o zwolnieniu go. Alternatywnie, w dalszej części sezonu porażka w zakwalifikowaniu się do Ligi Mistrzów może skłonić do podjęcia działań. Pozycja Woodwarda jest tak bezpieczna, jak nikogo innego w klubie. Codziennie rozmawia z Joelem Glazerem, a finanse (poza pandemią) są dobre. To jest sedno sprawy.

– Uważam jednak, że niepowodzenie w Lidze Mistrzów po tak dobrym początku (United wygrało swoje pierwsze dwa mecze grupowe, w tym wyjazd z finalistą z zeszłego sezonu Paris Saint-Germain) naprawdę szkodzi Solskjaerowi. Tak, gracze popełniali indywidualne błędy, ale to menedżer musi powstrzymać ich przed powtórzeniem ich. Szczerze mówiąc, grupa zawsze wydawała się trudna do przejścia, a United prawdopodobnie osiągnęło to, czego się po nich spodziewano. Przy czym Solskjaer wie, że jego zadaniem jest podniesienie tych oczekiwań, a następnie ich spełnienie.

– Manchester United jest oddany Solskjaerowi i czują, że pozostając przy tym menadżerze, przerwą ciągły cykl zmiany stylów, który pozostawił drużynę niezrównoważoną i pozbawioną tożsamości po odejściu sir Aleksa Fergusona w 2013 roku.

Czego wymagałoby odciągnięcie Woodwarda od decyzji piłkarskich? Minęło już osiem lat. Ole jest oczywiście łatwym tematem do rozmowy, ale odwraca uwagę od problemów strukturalnych, które przenoszą się z góry rok po roku, okno transferowe po oknie i po każdym nieuniknionym zwolnieniu menedżera. To nie są nawet osobiste marzenia, które ma większość fanów, a raczej to, że wyniki są takie, jakimi są – przeciętność i niespójna forma. – Sam B.

– Bardzo istotna sprawa, Sam. Woodward nie podejmuje decyzji piłkarskich jako takich, ale jest zaangażowany w wydatki transferowe, na czele z Joelem Glazerem, co oznacza, że ​​na przykład United nie dostanie (Jadona) Sancho. Nie widzę, żeby to się wkrótce zmieniło.

Cześć Laurie. Kilka pytań dzisiaj: 1. Jaka jest twoja opinia na temat zatrudnienia Mauricio Pochettino, czy to dobry wybór? 2. Czy chce tej pracy? Jak ostatnia noc wpływa na długoterminowy plan Ole? Czy Ole rozmawiał już z Pogbą o komentarzach Raioli? – Ted H.

– 1. Myślę, że gdyby United go zatrudnił (klub jest nieugięty, Solskjaer jest nadal ich menedżerem), Pochettino byłby dobrym wyborem. Pokazał w Tottenhamie, że potrafi zbudować zespół i przekroczyć oczekiwania. Przy czym nie sądzę, że jest on gwarancją sukcesów, jak niektórzy go przedstawiają. Nie zdobył żadnych trofeów w Spurs ani w żadnym ze swoich poprzednich klubów, a jego styl opiera się na emocjach.

– 2. Zdecydowanie przyjąłby tę pracę. Jest bez pracy od ponad roku, a United wciąż jest jednym z najlepszych klubów w piłce nożnej.

– 3. To frustrujące, ponieważ przejście do fazy pucharowej Ligi Mistrzów byłoby wyraźnym wyznacznikiem postępu, ale nie ma to fundamentalnego wpływu na sprawy. Jeśli United pokona City w ten weekend, a następnie wygra kolejny mecz, to oznacza to dwa punkty od pierwszego miejsca. To całkiem miła wizja.

– 4. Jestem przekonany, że rozmawiał z Pogbą, ale próbujemy ustalić więcej szczegółów.

Czy masz pogląd, dlaczego nasze występy w tym sezonie były tak niespójne? Nie mogę dojść do tego, czy to problem z trenerem, czy coś związanego z zawodnikami – nie wyglądali na specjalnie przygotowanych na mecz w Lipsku, szczególnie po występie w pierwszej połowie, wydaje mi się, że gracze muszą wziąć na siebie większą odpowiedzialność? – Mark D.

– Ten problem musi być złożoną kwestią. Solskjaer czasami popełniał błędy przy selekcji, a sztab trenerski powinien popatrzeć na siebie, a następnie zapytać, czy ich praca przynosi najlepsze możliwe wyniki. Jednak także ta drużyna potrzebuje uzupełnień. Jest kilka wspaniałych talentów, ale młodzi gracze będą mieli wzloty i upadki. Pomocny byłby mobilny pomocnik z dobrymi podaniami, prawy skrzydłowy i dobrze ugruntowany środkowy obrońca.

Czy uważasz, że obecną niekonsekwencję w United można rozwiązać poprzez wprowadzenie bardziej „doświadczonego” trenera, jeśli chodzi o dyscyplinę defensywną? – Vishal S.

– Niektórzy uważają, że wzmocnienie byłoby dobre. (Mike) Phelan jest doświadczony, ale coaching prowadzą (Kieran) McKenna i (Michael) Carrick. To pytanie będzie zadawane za każdym razem, gdy United będzie cierpieć w defensywie.

Czy po komentarzach Raioli myślisz, że klub wyśle ​​Pogbę do rezerw, aby trenował, dopóki nie znajdzie nowego klubu? Zgadzam się z Rio Ferdinandem. Czuję, że powinno się podjąć jakieś działania, aby temu zapobiec. Zawsze wydaje się, że chce osłabić Solskjaera. Co więcej, czy uważasz, że plany nowego środkowego obrońcy mogłyby zostać przeniesione z lata na styczniowe okienko transferowe w następstwie ostatnich występów? – Rohit M.

– Choć niektórzy mogą tego chcieć, nie ma szans, by Pogba spadł do rezerw. Jego umiejętności boiskowe są zbyt ważne, by całkowicie je ignorować. Jak wspomniano powyżej, Solskjaer jednak z nim rozmawiał. Nie jestem pewien co do innego środkowego obrońcy – (Dayot) Upamecano jest celem transferowym, ale w związku z awansem Lipska do fazy pucharowej, jakikolwiek ruch w styczniu jest mało prawdopodobny.

Czy myślisz, że Pogba odejdzie w styczniowym oknie i czy myślisz, że United spróbuje sprowadzić innego pomocnika – niekoniecznie jako zastępcę Pogby? – George K.

– Byłbym zaskoczony, gdyby Pogba opuścił Manchester United w przyszłym miesiącu, wyłącznie ze względu na liczby. Interesującym było jednak, że Solskjaer odmówił odpowiedzi na temat jego transferu, gdy został zapytany o to przez BT Sport.

Czy United nadal interesuje się Jackiem Grealishem? Nie jestem pewien, gdzie w tej chwili mógłby grać w tym zespole, ale wydaje się, że jest graczem, który kontroluje przebieg spotkania i może zdjąć część kreatywnego obciążenia z Bruno Fernandesa, zwłaszcza po odejściu Pogby. Dzięki! – Michael M.

– Wierzę, że tak, Michael. Jego nowy kontrakt, to zabezpieczenie się Aston Villi przed potencjalnymi kupcami, ale Grealish nadal ma swoich wielbicieli w United. Osobiście uwielbiam jego styl.

To powinno być proste pytanie do zarządu United: czy jest realnie dostępny inny trener, który mógłby wyciągnąć więcej z tej grupy zawodników niż Solskjaer? Jeśli jest (np. Pochettino, Julian Nagelsmann), powinni planować zastąpienie Ole tą osobą. Zgadzasz się ze mną? – David N.

– Cześć David. Nikt nie może ostatecznie powiedzieć, kto więcej lub mniej wyciągnie z tej drużyny, ale twoje pytanie jest sprawiedliwe. Powiedziałbym, że United powinien zawsze mieć świadomość, że potrzebują najlepszych trenerów, ale planowanie tego byłoby złe. To podważa ich reputację. United realizuje długoterminowy projekt z Solskjaerem.

Jakie jest Twoje spojrzenie na strukturę klubu w perspektywie długoterminowej? Czy podążamy we właściwym kierunku? Czuję, że jesteśmy daleko w tyle za lokalnymi rywalami, zarówno na boisku, jak i poza nim. Co musi się wydarzyć, abyśmy znaleźli się na właściwej drodze? – Tom B.

– Bardzo ważne pytanie, Tom. Wczesne odpadnięcie z Ligi Mistrzów osłabia, ale zobaczmy teraz, jak pójdzie im w Premier League. United zagra w derbach z City będąc wyżej w tabeli po raz pierwszy od 2015 roku. Jeśli to się utrzyma, różnica nie będzie tak duża. Nie mogę się nie zgodzić, że Liverpool jest daleko z przodu, ale Jurgen Klopp miał dodatkowe trzy lata. Zarząd i właściciele postrzegają to jako długoterminowy projekt budowy drużyny o odpowiedniej kulturze i charakterze, aby zdobywać trofea.

Komentarze

Podobne wpisy

Najnowsze